Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:163, Did:0, useCase: 0

20 ģimenēm no Balviem ir nepieciešama mūsu palīdzība

Viņi nesapņo par delfinārijiem: viņiem tas ir kā lidojums uz kosmosu. Nokļūt līdz speciālistiem Rīgā arī nav viegli. Vēlmju robeža – nodrošināt slimiem bērniem ar īpašām vajadzībām medicīnisko palīdzību dzīvesvietā. Latgales pilsētā Balvos tādu ģimeņu ir 20. Zaļā lampa aizbrauca uz Balviem un satikās ar tām.

Bilde ir bēdīga. Daudzas ģimenes dzīvo vairāku desmitu kilometru attālumā no pilsētas. Daudzas mammas – daudzbērnu, vairums – vientuļās mātes. Bieži vien, kad ģimenē parādās bērni-invalīdi, vīrieši neiztur slodzi un aiziet no ģimenes. Tādu bērnu mammu bērniem ir grūti atrast pastāvīgu darbu – iespējamas tikai īslaicīgas piepelnīšanās. Dzīvo pārsvarā no lauksaimniecības un nelieliem pabalstiem.

Šodien šīs sievietes nelūdz daudz – lai bērniem būtu iespēja saņemt ārstniecisko masāžu un fizioterapiju, neizbraucot no Balviem, bet vajadzīgo speciālistu vienkārši nav.Lūk, iedomājieties, kā mamma ar bērnu-invalīdu no sākuma brauc uz Balviem, pēc tam ar autobusu uz Rīgu (220 km), uz Daugavpili (170 km) vai Valmieru (130 km). Tā bērnam ir nevis ārstēšana, bet mocības. Nerunājot nemaz par ceļa izmaksām.

Uz Balviem mūs uzaicināja lieliska sieviete Marija. Viņa ir bijusī skolotāja. Skaistule. Trīs dēlu mamma. Viņi ar vīru ļoti vēlējās meitu, un kad ģimenē uzradās ceturtais bērniņs Santa, visi bija laimīgi. Pusgada vecumā meitenītei tika uzstādīta diagnoze – bērnu cerebriālā trieka. Kopš tā laika Marijas dzīvi nosaka Santa – viņa pati neēd, viņu nevar atstāt bez pieskatīšanas.

Marijai nācās aiziet no darba. Taču ja Marijai kaut retu reizi izdodas aizvest Santu līdz Rīgai (ceļš turp un atpakaļ aizņem piecas stundas) uz seansu pie osteopāta, lēkmes uz mēnesi pazūd. Viena vizīte – 60 līdz 80 eiro.

Patlaban Marija Balvos ir invalīdu biedrības vadītāja. Visizplatītākā diagnoze ir bērnu cerebriālā trieka un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi, kā arī dauna sindroms. Vecāki saprot, ka rehabilitācija šiem bērniem būs nepieciešama visu dzīvi. Jautājums ir par to, lai nebūtu stāvokļa pasliktināšanās, lai soli pa solim kļūtu labāk. Ticība, cerība un mīlestība šiem cilvēkiem nav tikai tukši vārdi.Daudziem, nesakaitot slimo bērnu, ir vēl 3 – 4 bērni, kuriem arī nepieciešama mammas uzmanība. Katra ģimene ir pelnījusi atsevišķu stāstu. Ingai ir četri dēli, jaunākajam ir trīs gadi, vecākajam ar centrālās nervu sistēmas darbības traucējumiem ir 16 gadi. Žanetei arī ir trīs bērni, divi dēli un meita. Abi dēli ir invalīdi. Vitālija mamma, kurai jau bija divi dēli, pieņema viņu ģimenē, kad puisēnam bija tikai 1.5 mēneši. Mazulim bija smaga diagnoze, daļēja paralīze. Mīlestība un rūpes paveica brīnumu – bērns sāka justies labāk. „Mūsu bērni ir tik ievainojami un jutīgi pret visu, ka mēs nevaram atļauties pat sliktu garastāvokli. Tas uzreiz atspoguļojas viņu veselībā,” saka mammas.

Viņas ļoti mīl savus īpašos bērnus. Un uzskata, ka šie bērni ir nākuši šai pasaulē, lai dotu apkārtējiem iespēju saprast, kas ir īsta mīlestība. Katras šīs ģimenes liktenis ir mācība mums visiem.

Kā varam palīdzēt

Saprotot, ka fizioterapija un rehabilitācija bērniem ir nepieciešama kā gaiss, Marija nolēma, ir jāizdara tā, lai vajadzīgi speciālisti brauktu uz Balviem, mammas ir gatavas vest bērnus no ciemiem, lai viņi saņemtu masāžu. Viņi lūdz palīdzību. Citas izejas nav.

Pagājušajā gadā izdevās noorganizēt vairākas reitterapijas nodarbības – kad bērni trenera uzraudzībā jāj ar zirgiem. Mammas stāstīja, cik labi tas ietekmēja bērnus – Raimonds sāka kontaktēties ar vienaudžiem, Vitālijam nostiprinājās mugura, Ritvaram būtiski uzlabojās kustību koordinācija, Mārtiņš tagad pats var aiziet līdz mājām no pilsētas centra, Dacei pārstāja sāpēt mugura...Marija sarunāja ar zirgu saimniecību Kapulejās – saimniece Larisa Kletončika un viņas vīrs Andris gatavi arī šogad bez maksas dot savus zirgus nodarbībām. Reitterapeite Aļona Antončika piekrīt braukt no Daugavpils un vadīt nodarbības. Larisa ar Andri jau uzbūvēja mazajiem viesiem soliņus, šūpoles, nojumīti. No augusta viss būs gatavs darbam – runa ir par līdzekļiem. Vienas nodarbības cena ir 16 eiro. Lai sasniegtu rezultātu, nepieciešams kurss vismaz no 20 nodarbībām divas reizes gadā.

Lai nodrošinātu vienam bērnam 40 reitterapijas, 10 fizioterapijas un 10 masāžu kursu nepieciešami 990 eiro. Dažiem bērniem ārsts noteicis atšķirīgu nodarbību skaitu. Balvu pusē ģimenes, kas audzina smagi slimus bērnus šādu summu nevar atļauties samaksāt, tādēļ ļoti lūdz līdzcilvēku atbalstu. Kopā, lai palīdzētu visiem Balvu puses bērniem un jauniešiem, nepieciešami 18 840 eiro.

Bet vislielākais prieks šīm mammām un bērniem ir svētdienas. Pilsētas vadība atļāvusi viņiem bez maksas vairākas stundas izmantot lielu sporta zāli. Atnāk sporta skolotāja. Bērni gaida šo svētdienu kā svētkus. 30.jūlijā Marijas aprūpējamie piedalīsies Vislatvijas sporta spēlēs invalīdiem.

Mēs vēršamies pie visiem uzņēmumiem, kā arī pie privātpersonām ar milzīgu lūgumu – atsaukties šim palīdzības lūgumam.

Labdarības telefons 90006383 (1.42 eiro) strādās līdz otrdienai, lai palīdzētu bērniem no Balviem. Palīdzēt var arī ziedot.lv mājaslapā.