Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:281, Did:0, useCase: 0


Pilnmetrāžas spēlfilmu „Bille” kinoteātros noskatījušies jau vairāk nekā 20 tūkstoši skatītāju

Redakcija
Redakcija

Pilnmetrāžas spēlfilmu „Bille” kinoteātros noskatījušies jau vairāk nekā 20 tūkstoši skatītāju
"Bille"
Foto: Jānis Deinats

No 20. aprīļa kinoteātros visā Latvijā skatāma režisores Ināres Kolmanes pilnmetrāžas spēlfilma „Bille”. Mazāk kā divu nedēļu laikā „Bille” sasniegusi jau vairāk kā 20 tūkstošus skatījumu. „Forum Cinemas” Filmu izplatīšanas nodaļas vadītāja Ilze Roķe saka: „Par šo filmu ir pastiprināta interese gan skolām, gan pašmāju aktuālā kino cienītājiem. Filma „Bille” ir izcils papildinājums latviešu filmu parādē.”

Filmu atzinīgi vērtē gan kritiķi, gan kolēģi. Režisore Elīna Martinsone („Rīgas Viļņi”) slavē mākslas departamenta uzburto „Ulmaņlaiku” sajūtu un filmas operatora Jurģa Kmina vizuālās gleznas. Kinokritiķe Kristīne Simsone („IR”) uzteic domīgo noslēpumainību, ar kuru filmas titulvaroni Billi atveido jaunā aktrise Rūta Kronberga un līdzpārdzīvojumu, kuru izraisa filma. Kritiķe Zane Balčus („Latvijas Avīze”) izceļ filmas skanisko noformējumu, ko veido nevainojami sabalansēta komponista Pētera Vaska mūzika un laikmetam atbilstošas kompozīcijas, kā arī rūpīgi izsvērto filmas krāsu gammu, kas akcentē vidi un Billes iekšējos pārdzīvojumus. Savukārt kino aprakstniece Kristīne Matīsa atgādina, ka Billes stāsts gan filmas tapšanā iesaistītajiem cilvēkiem, gan skatītājiem licis domāt pašiem par sevi un, galvenais, par savām attiecībām ar tuviem cilvēkiem.

Kinokritiķis Dmitrijs Rancevs uzsver smalko vērību, ar kuru filmas režisore Ināra Kolmane akcentē filmas vēstījumu, ka bērnam būt nav viegli. „Filmas „Bille” uzrādītā bērna redzējuma galējā atklātība un poētiskuma līmenis, kas atbilst Vizmas Belševicas radošajam lielumam, balstās visnotaļ piezemētās reālijās. Tāpēc Inārai Kolmanei bijis svarīgi saglabāt notiekošā ticamību, cementēt ar to vēstījuma prozaisko pamatu. Interesanta ir režisores pieeja, izmantojot visdažādākās laikmeta zīmes – no sadzīves piederumiem, interjera priekšmetiem un ārtelpu kadros nokļuvušiem fona urbāniem siluetiem līdz meitēna īpatnējai gaitai, ejot pa ielu basām kājām, vai no valsts aizbraucošajiem baltvāciešiem. Viņa it kā vadās no abstrakta, taču stabila pieņēmuma, ko skrupulozi apliecina katrs kadrs – visas šīs iezīmes nav vis kaut kas filmas telpā mākslīgi ienests, bet gan te un tagad klātesošs konkrētās kinematogrāfiskās vienības dotums.”

Vislielāko prieku sagādā skatītāju labie vārdi. Šeit atsauksmes no twitter ierakstiem.

Gunta Sloga, @GuntaSloga raksta: „Tas brīdis, kad jau labu brīdi kā filmai iet titri, bet zālē esošie klusi sēž... Ināras Kolmanes "Bille" ir dzidrs, skaudrs un cerības apliecinošs Latvijas stāsts.”

Vineta Kalniņa, @Winnettaa, „Filma „Bille” atstāj ilgu pēcgaršu, pārdomu pilnu. Sen nav nācies redzēt tik kvalitatīvu un jaudīgu Latvijā radītu filmu. Paldies veidotājiem!”

Andrejs, @sicis, „Šķita, ka pēc @Kef_Filma uzstādītās latiņas pašmāju kino kādu laiku vairs nekas nepārsteigs, taču Bille ir lieliska!”

Alise, @alisekitija „mums ar māsu ļoti patika filma BILLE. ejiet skatīt kino. kaut nu mēs visi nepazaudētu savu mazo Billi, kas mums katrā iekšā sēž, un turpinātu meklēt Leiputriju - brīnumaino zemi.”

Linards Āboltiņš, @linardsaboltins, „Īsumā par “Bille”. @VDT_LV var lepoties, ka viņiem trupā ir īstena kino dīva – Elīna Vāne. Patīkami vērot, ka R. Kronbergas Bille tik perfekti iejūtas atainotā laikmeta griežos. Nebija nekādu īpašu sižeta sarežģījumu, taču estētika un stils pār to pārliecinoši, baudpilni dominē.”

Oskars Kaulēns, @Oskars_Kaulens, „“Bille” ir brīnišķīgs kino stāsts par nebeidzamu ilgošanos. pēc sapratnes, piederības un atzīšanas. ļoti grods un godīgs dzīvošanas un piepildīšanās pieteikums.”

Arvis Ostro, @Dudievs, „Filma "Bille" ir laimīgs gadījums mūsu kino lauciņā. Pēc tās noskatīšanās ir vēlēšanās tiekties, noturēties, un turēt. Un jūs būsiet laimē, ka esat lasījuši grāmatu. Būsiet laimē tie, kuriem tas vēl priekšā. Vienkārši sāciet ar kaut ko un iepazīstiet Vizmu Belševicu šogad.”

Karina Tatarinova, @katatata9, „Kā var teikt, ka Latvijā nav kino, ja ir tāaadas filmas!?!? BILLE. Un man ir aizdomas, ka šo varētu mierīgi turpinājumos... Belševicas un visu iesaistīto pārņemta un valdzināta. Dievīga Vaska mūzika!!!”

Scenāristu Evitas Sniedzes un Arvja Kolmaņa kopīgi veidotais stāsts par kāda cilvēkbērna pieaugšanu Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē tapis pēc rakstnieces un dzejnieces Vizmas Belševicas daļēji autobiogrāfiskā romāna „Bille”. Kaut arī mazā meitene Bille nesaņem vecāku mīlestību un atbalstu, viņa spēj atrast savu ceļu plašajā pasaulē, nezaudējot cilvēcību un sirds siltumu.

Titullomu filmā atveido Rūta Kronberga, Billes mammas lomā iejutusies Elīna Vāne, savukārt tēvu spēlē Artūrs Skrastiņš. Vecmāmiņas lomu atveido Lolita Cauka. Filmā piedalās arī citi pazīstami latviešu aktieri – Lilita Ozoliņa, Gundars Āboliņš, Guna Zariņa, Pēteris Liepiņš, Vilis Daudziņš, Maija Doveika, Ilze Vazdika, Dace Makovska, Dace Bonāte, Agris Māsēns, Leons Krivāns un citi.

Filma tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo Kino centru, Lietuvas Kino centru, Čehijas Kino centru un Latvijas, Lietuvas un Čehijas kino profesionāļiem. Pamata finansējums saņemts Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Filmas izplatītājs Latvijā ir kompānija UzKino.