Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0

epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

14. jūnijā Tautas frontes muzejā muzicēs dziesminiece Maija Cālīte

Redakcija
Redakcija

14. jūnijā Tautas frontes muzejā muzicēs dziesminiece Maija Cālīte
Maija Cālīte Mūsdienās. LNVM krājums.

14. jūnijā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļā (Vecpilsētas ielā 13/15, Rīgā) Līgo svētku ieskaņā notiks muzeja apmeklētāju sadziedāšanās ar dziesminieci un koklētāju Maiju Cālīti.

Maija Cālīte dzimusi 1932. gadā Alūksnē. Viņas tēvs žurnālists Maksis Cālītis padomju okupācijas laikā tika notiesāts un izsūtīts no Latvijas, bet ģimenei bija vajadzīgs finansiāls atbalsts, tāpēc Maija uzsāka darba gaitas šūšanas cehā. Tomēr vēlme muzicēt ņēma virsroku, un viņa iemācījās spēlēt kokli Mazās Ģildes ansamblī “Teiksma”, kuru vadīja Tamāra Jansone (1927 –1972). Vēlāk dziesminiece apguvusi kokļu spēli profesionāli, absolvējot Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas kokļu klasi.

Maija aktīvi darbojās Skolotāju namā Rīgā, kur aktrise Alma Ābele iesaistīja viņu Raiņa uzvedumā “Saules gadi”, mudinot arī dziedāt, ne tikai spēlēt kokli.

Pamazām izveidojusies sadarbība ar Jelgavas pensionēto skolotāju biedrību, un nu jau Maija kļuvusi par tās goda biedri. Ilgus gadus viņa muzicējusi kopā ar vijolnieci Irēnu Pabērzu, sadarbojusies arī ar Valmieras skolotāju, tautasdziesmu vācēju, komponistu Artūru Salaku.

Iepriekš minētās ir tikai dažas epizodes no dziesminieces mūža, kurā līdzās “negaisiem” piedzīvoti interesanti pavērsieni, sastapti “gaismas” cilvēki. 1999. gadā Maijai Cālītei piešķirta Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes goda zīme.
“Maija Cālīte tautas atmodu nav gaidījusi, bet gan pati to nesusi – kā Lidijas Doroņinas-Lasmanes, kā Gunāra Astras, kā citu drosmīgu nacionālās pretestības kustības dalībnieku uzticama paziņa, cīņu un domu biedre. Kā tautasdziesmu izpildītāja. Allaž latviskās krāsās tērpta, ar kokli rokās viņa ceļo pa Latviju, katram satiktajam cilvēkam dodama kaut ko no latviešu varenās dziesmuvaras, no simtiem savā atmiņā glabātajām melodijām.” tā dziesminieci raksturo LNVM Tautas frontes muzeja pētnieks Dainis Īvāns.

Sarīkojumā Maija Cālīte dalīsies pārdomās gan par Trešo atmodu, gan latviskajām vērtībām, kas mums jāsargā un jāsaglabā un, protams, dziedās un aicinās dziedāt arī klātesošos.

Ieeja bez maksas. Ikviens laipni aicināts!

Rīko LNVM Tautas frontes muzeja nodaļa.

Izrāžu videofragmenti vairākVideointervijas vairāk