Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0

epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

Tautas lietišķās mākslas studijas “Rezēda” izstāde LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā

Drukāt
Tautas lietišķās mākslas studijas “Rezēda” izstāde LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā
Foto: Anita Austvika

Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra muzejā 2017. gada decembrī ir skatāma izstāde “Latviešu pušķojumu vēsture 2017. gada skatījumā”, kas ir Rīgas Latviešu biedrības Tautas lietišķās mākslas studijas „Rezēda” radošās darbības 2017. gada pārskats.

Gadu simteņiem ilgi veidojusies mūsu tautas māksla. Mūsu senči, labprāt savas lietas rotājuši, jeb kā min dainas, “pušķojuši”. Dekoratīvās rotas šaurākā nozīmē - pušķojumus, kurus latvieši veidoja atsevišķām vietām un uz īsu laiku, īpašām godu reizēm un gadskārtu svētkiem. Līdzīgi kā šodien, arī senatnē notika “tautu staigāšana”, līdz ar ko arī atsevišķas tradīcijas no citām apkārt dzīvojošām tautām tika pārņemtas latviešu paražās, tai skaitā pušķojumu veidošanā. Autentisko rotājumu izgatavošana, tradicionālo godu dekorējumu pētniecība uz rakstveida un mutvārdu liecībām ir TLMS “Rezēda” izstādes “Latviešu pušķojumu vēsture 2017. gada skatījumā” koncepcijas pamatā.

Laikam ritot, mainījušies rotāšanas veidi un materiāli. Agrāk mājas pušķojumos tika izmantoti pieejamie dabas materiāli – meldri, salmi, smilgas, kaltēti augi, koku zari un lapas, putnu spalvas, vilna, papīrs, krāsaini dzīpari u.c. Izstādē skatāmas, vēsturisko pušķojumu kompozīcijās veidoti raksturīgi augu pušķojumi, izmantojot šī laika modi, pretī liekot pagājušo gadsimtu tradīcijas un tendences, krāsu asociācijas, formas un satura izpratni. Redzami jau ierastie puzuru veidi, gan vērumi, gan arī retāk sastaptie griestu dekorējumi, putnu atdarinājumi, valgi, važas, ķisti, saulītes un citi telpu rotājumi.

Izstādē eksponēti stacionārie gadskārtu pušķojumi, kuru izgatavošana arī senos laikos prasīja ilgāku laiku un tika izmantoti vairākus gadus. Ir pārstāvēti atsevišķi godu pušķojumi un pušķota bildinājuma zirga sega, kuru vasarā meita rotāja ar dzīviem ziediem no sava dārza.

Biļešu cenas muzeja apmeklējumam:
pieaugušajiem EUR 2.00,
skolēniem, studentiem, pensionāriem EUR 1.00.

Tev jābūt autorizētam,

Izrāžu videofragmenti vairākVideointervijas vairāk