Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0

epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

JURA PUDĀNA izstāde „PORTRETS UN KLUSĀ DABA”

Redakcija
Redakcija

Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā sestdien 11.oktobrī plkst. 12.00 tiks atklāta mākslinieka Jura Pudāna izstādi „PORTRETS UN KLUSĀ DABA”. Izstāde būs apskatāma līdz šī gada 12.novembrim.

Izstādes atklāšanas pasākumā būs iespēja tikties ar talantīgo gleznotāju Juri Pudānu, brīvdomīgo "nepieradināto" un mākslinieku leģendārās Franču grupas pārstāvi, Putnu dārza un Kazas radošo disputu dalībnieku.
Jau studiju gados, divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados, iekļaujoties tā sauktajā Franču grupā, mākslinieks apguva un iedziļināties franču kultūrā, līdz ar to visā Rietumeiropas mākslā.

Juris Pudāns mācījās Rīgas Jāņa Rozentāla mākslas vidusskolā no 1952. līdz 1959. gadam. 1959. gadā viņš iestājās Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā. Viņa gleznieciskā metode laikabiedru un arī paša mākslinieka atmiņās tiek raksturota kā ļoti patstāvīga ceļa meklējumi. Tas radīja nesaskaņas ar Mākslas akadēmijas pasniedzējiem, un rezultātā, aizbildinoties ar disciplīnas graušanu, Juris Pudāns 5. kursā tika izslēgts no Mākslas akadēmijas. Pēc aiziešanas no akadēmijas mākslinieks no glezniecības pilnībā novērsās.

Lai atsāktu gleznot, impulss Jurim Pudānam bija izstāde Franču grupa. 1960. gadi. To 2007. gadā organizēja Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas zinātnes nodaļas studenti. Franču grupā, mākslinieka jaunības dienu draugu grupā bija Maija Tabaka, Ieva Šmite, Imants Lancmanis, Bruno Vasiļevskis, Jānis Krievs. Izstādē tika eksponēts tikai viens Jura Pudāna darbs no privātkolekcijas Skice – latviešu strēlnieks (1959.g.), kuram pozējis viņa kursabiedrs Imants Lancmanis.

Gleznotājs Juris Pudāns stāsta: „Mana atgriešanās pie glezniecības sakrita ar ceļojumu pa Flandrijas muzejiem. Mani pārsteidza šo mākslinieku brīnišķīgā altāru glezniecība jeb "absolūtais skaistums". Dzīvesbiedre manu stilu jokodamās raksturo kā „gotisko naturālismu".

Izstāde būs apskatāma līdz 12.novembrim.

Bauskas NM muzeja speciāliste Līga Grosbarde

Izrāžu videofragmenti vairākVideointervijas vairāk