Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:22, Did:0, useCase: 3

Mājas alus - gatavojamies Līgo svētkiem

Redakcija
Redakcija

Latvijas alus mīļotājiem tagad arī ir lieliska iespēja iestāties kopienā, kura plaši izplatījusies visā pasaulē. Tā paplašinās dienu no dienas – mājas alus mīļotāju kopiena.

Kas ir mājas alus? Tā ir bundžiņa ar speciālu alus ekstraktu, tīras rokas un 3 – 4 nedēļas pacietības. Un vēl, tas ir prieks par dzīva dzēriena rašanos, kas atklāj milzīgu un brīnišķīgu pasauli – alus pasauli.

Alus vārīšanas vēsture, kuras saknes meklējamas senajā Ēģiptē, ir vecāka nekā pašas piramīdas. Visu šo laiku daudzu gadsimtu garumā mājas alus vārīšana gāja roku rokā ar rūpniecību un līdztekus ar lielām alus darītavām. Alu vārīja nelielu krodziņu un ēstuvju saimnieki, kā arī lauksaimnieki savām ģimenēm un ciemiņiem. Alus pagatavošanas metodes atšķiras katrai tautai, tās pilnveidojās un radās jaunas šķirnes, un receptes.

Mūsu gadsimts ar strauju tehnoloģisko attīstību lika pamatus kvalitatīvi jaunam etapam alus vārīšanā – alus vārīšana mājas apstākļos. Pateicoties jaunām, SIA „Mājas Alus” tehnoloģijām, lielam skaitam šī senatnīgā dzēriena cienītājiem un pazinējiem ir radusies iespēja pagatavot to mājās, savā virtuvē, ar vienkāršām, lētām iekārtām, sekojot līdzi vienkāršai pamācībai. Viss noslēpums ir jaunajā izejvielā. Tas ir 100% dabīgs alus ekstrakts, kas satur visas nepieciešamās sastāvdaļas alus iegūšanai – miežu iesals un apiņi. Pēdējo stadiju – raudzēšanu – viegli var īstenot mājas apstākļos uz ekstrakta pamata. Priekš tam ir vajadzīgs ūdens, nedaudz cukura un augstvērtīgs raugs, kas obligāti nāk komplektā ar katru ekstrakta bundžu.


Ekstrakts iepildīts cietā bundžā ar svaru 1,0 – 1,8 kg, kā arī lielos iepakojumos. Alus šķirni jūs izvēlaties pēc savas gaumes – šodien praktiski jebkuru pasaulē pazīstamu alus šķirni var pagatavot no ekstrakta. No tādas bundžas, neveicot pārāk sarežģītas darbības, varat iegūt 23 litrus alus – vairāk par divām kastēm. Vai tad var to salīdzināt ar to, ko nopirkāt veikalā, kaut vai pašu dārgāko! Jo šis alus ir jūsu daiļrades rezultāts. Tas ir dzīvs, nefiltrēts, nesatur konservantus un pēc pāris eksperimentiem ar cukuru, ūdeni un nogatavināšanu – iegūsiet sev vēlamo garšu.

Pagatavošanas process ir neaizmirstami vienkāršs. Tātad, Jums ir bundžiņa ar ekstraktu. Pirms tam jums jāiegādājas raudzēšanas komplektu ar tilpumu 32 litri (mēdz būt 50 un pat 200 litri) kura cena ir mazāka par 20 latiem. Komplektā ir dažādas palīgierīces, hidroaizvars – lai izkļūtu ārā ogļskābā gāze, krāniņš – alus pildīšanai pudelēs, cukura mērtrauks, video pamācība, 6 grāmatas alus un vīna darītāja iesācējiem, termometrs – temperatūras kontrolēšanai. Raudzēšanai ideāli piemērota istabas temperatūra 18 – 24C. Noderīgs būs arī aerometrs, ar kura palīdzību varēsiet izmērīt alus blīvumu tā nosakot, cik liels ir alkohola saturs. Uzņēmuma mājas lapā Jūs atradīsiet video pamācību alus pagatavošanai, kā arī varēsiet par brīvu lejupielādēt 6 grāmatas alus un vīna darītāja iesācējiem.

Vēl komplektā jums ir speciālas sterilizējošas tabletes. Pirms ko darāt, kārtīgi izmazgājiet trauku. Tīrība ir galvenais nosacījums! Ekstraktu izšķīdiniet traukā ar ūdeni, pievienojot 1 kg cukuru un paciņu ar raugu. Pēc tam trauku novietojiet tumšā vietā un 5 – 7 dienas tajā notiks rūgšana. Kad beigs izdalīties gāzes burbulīši (vai ar aerometra palīdzību pārliecināsieties, ka vajadzīgais blīvums ir sasniegts), alu var liet pudelēs.Kādas pudeles izmantot – tā ir katra paša izvēle, galvenais, lai korķi blīvi noslēgtos. Labi der 1,5 vai 2 litru pudeles no gāzētajiem dzērieniem. Varat lietot stikla pudeles nopērkot speciālu aizkorķētāju un korķīšus, kā arī izveidot savas etiķetes – un jums būs sava mājas alus zīme.
Tagad, kad salējāt alu pudelēs un pievienojāt vienu tējkaroti cukuru uz puslitru alus, tad ļaujiet alum beigt rūgt. Tagad sākas pats grūtākais posms, jo ir ļoti grūti pretoties kārdinājumam nogaršot savu produktu pirms laika. Neatkarīgi no tā vai jūs alu pagaršojat vai nē, tam, tāpat kā veikalā nopērkamam alum, ir vismaz divas nedēļas jānogatavojas. Tikai tad tas iegūst vispilnīgāko garšu un kļūst gaišāks. Tad arī jūsu alum būs putas. Jūs būsiet pārsteigti, cik patīkama putu kārta izveidosies jūsu glāzē. Iesakām izmantot mazu glāzi, tā kā degustācija tikai sākas. Ja būsiet pacietīgs, tad turpmākā mēneša laikā, degustējot sapratīsiet, kā mainās alus garša.Visu nepieciešamo dzērienu pagatavošanai Jūs varat iegādāties gan mūsu specializētā veikalā Rīgā, Dzirnavu ielā 7.

Atcerieties- pārmērīgai alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

     [+] [-]

, 2011-05-24 09:51, pirms 11 gadiem
Nav ko piebilst. Jāķeras tik pie darba

     [+] [-]

, 2011-05-24 10:31, pirms 11 gadiem
Pazistu šo veikalu, malači, pats esmu vairakas reizes alu taisijis, veikala negribas šo produktu vairs pirkt. Mājas Alus - ta tik turet!!!

     [+] [-]

, 2011-05-24 10:51, pirms 11 gadiem
Ļoti interesants raksts! Pie tam, ļoti oriģināla ideja dāvanai mīļākam vīrietim, un ne tikai

     [+] [-]

, 2011-05-24 10:55, pirms 11 gadiem
Liekas, ka arī mūsu ģimene šogad izmēģinās paštaisītu aliņu.

     [+] [-]

, 2011-05-24 10:58, pirms 11 gadiem
Mājas alus tā ir riktīga štele. Pats jau gadu alu taisu. Ar veikala alu nevar salīdzināt. Ērti, lēti, garšīgi un veselīgi un galvenais ka pats piedalies procesā

     [+] [-]

, 2011-05-24 11:08, pirms 11 gadiem
Знаком с этой компанией, в магазине алкоголь больше не покупаю. буду готовиться к Лиго.

     [+] [-]

, 2011-05-24 12:28, pirms 11 gadiem
super, super. man arii piegriezies tas kas pudelees nopeerkams, agraak tikai nezinaaju, ka tik vienkaarsi var pats uzbruuveet. tagad skola rokaa.

     [+] [-]

, 2011-05-24 12:35, pirms 11 gadiem
Sajutu jau mutē alus garšu.

     [+] [-]

, 2011-05-24 12:41, pirms 11 gadiem
es arī

     [+] [-]

, 2011-05-24 12:52, pirms 11 gadiem
Piebiedrojos brūvētājiem. Gribu vienreiz pamēģināt kaut ko jaunu.

     [+] [-]

, 2011-05-24 14:11, pirms 11 gadiem
neizklausās garšīgi. Kamēr kāds neiedos pagaršot, neticēšu

     [+] [-]

, 2011-05-24 14:23, pirms 11 gadiem
Nu jau gan viens cenšas nosist apetīti. Es tik un tā jūtu labo garšu un uz jāņiem noteikti arī dzeršu pašbrūvēto alu. Nu, varbūt kvasu....

     [+] [-]

, 2011-05-24 16:13, pirms 11 gadiem
neizklausās garšīgi. Kamēr kāds neiedos pagaršot, neticēšu
Iesaku nopirkt, uztaisīt un pagaršot. Tad arī zināsi. citādi tik na haļavu visu gribi. es arī nekad neesmu taisījis, bet esmu garšojis. ir baigi labs alus.

     [+] [-]

, 2011-05-24 16:52, pirms 11 gadiem
Lai iedzeram, lai svinam! Mājas alus ir labākais, ko esmu baudījis!