Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:150, Did:0, useCase: 3


Festivālā “Baleta zvaigznes Jūrmalā” – prestižu Ņujorkas un Maskavas baleta konkursu uzvarētāji

Redakcija
Redakcija

6. augustā plkst. 20.00 Dzintaru koncertzālē notiks 18. Starptautiskais baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā”. Šā gada festivālā skatītājiem būs iespēja novērtēt ne tikai baleta zvaigznes no Eiropas un Latvijas, bet arī spilgtus talantus no Armēnijas, Kazahstānas un Krievijas. Dienvidniecisko temperamentu nodrošinās vadošo baleta solistu pāris no Astanas Valsts operas un baleta teātra – kazahstānieši Bahtijars Adamzans un Madina Basbajeva. Abi plūkuši laurus prestižos baleta konkursos, savukārt Bahtijars Adamzans 2017. gadā izcili startēja baleta konkursos Ņujorkā un Maskavā.

...........................................................................................................................................................

Festivālā “Baleta zvaigznes Jūrmalā” pāris no Kazahstānas dejos pas de deux no baleta “Diāna un Akteons”. Tieši Akteona izpildītā variācija Bahtijaram Adamzanam nodrošināja Grand Prix klasiskās dejas kategorijā prestižajā Ņujorkas baleta konkursa pēdējā kārtā. Otrs numurs Astanas viesu izpildījumā būs fragments no Arama Hačaturjana ugunīgā baleta “Spartaks”.

Bahtijars Adamzans ir dzimis Kazahstānas dienvidos, 2011. gadā absolvējis Almati Horeogrāfijas koledžu. No 2011. līdz 2013. gadam bijis solists Akadēmiskajā Operas un baleta teātrī Almati. Kopš 2013. gada ir vadošais solists Astanas operā. Saņēmis godalgas dažādos konkursos, taču pati lielākā virsotne ir viņa 2017. gada izcilie panākumi prestižākajos baleta konkursos pasaulē. Saņemtā 1. vieta Maskavas 13. Starptautiskajā baleta konkursā vecākajā grupā un Grand Prix klasiskās dejas kategorijā Starptautiskajā baleta konkursā Ņujorkā sīvā sacensībā ar konkurentiem no Korejas, Japānas, ASV, Brazīlijas, Francijas un Kanādas.

Astanas Valsts operas un baleta teātra vadošā soliste Madina Basbajeva ir dzimusi Almati, 2003. gadā absolvējusi Almati baletskolu un uzsākusi karjeru nacionālajā Operas un baleta teātrī. Strādājusi kā viessoliste Bordo Nacionālajā operā. Bordo baleta māksliniecisko vadītāju Čārlzu Džudu iedvesmojusi viņas dejotā Džuljeta: “Esmu redzējis daudzas izrādes un bieži garlaikojos. Ja tehnika nav perfekta un tu neko nejūti, tad mākslinieks netiek galā ar savu uzdevumu. Madinas Basbajevas darbs ir pelnījis apbrīnu, jo viņa dod skatītājiem savu dvēseli.” Saņēmusi godalgotas vietās baleta konkursos Kazahstānā, Itālijā. Viņas repertuāra ir Marija baletā “Bahčisarajas strūklakā”, Odeta un Odīlija baletā “Gulbju ezers”, Nikija baletā “Bajadēra”, Aurora baletā “Apburtā princese” un citas lomas.

Divus baleta teātrus ar tradīcijām, kas iestiepjas līdz pat 17. gadsimtam, pārstāvēs armēnis Avetiks Karapetjans no Tulūzas “Le Capitole” baleta teātra un Elina Kamalovu no Marijas teātra. Viņu izpildījumā būs skatāmi divi darbi, bez kuriem neiztiek gandrīz neviens galā koncerts: pas de deux no baleta “Dons Kihots” un Avetika Karapetjana izpildītais Bena van Kovenberga 2003. gadā tapušais solo “Buržuā” (“Les bourgeois”) tāda paša nosaukuma Žaka Brela dziesmai.

Avetiks Karapetjans saņēmis godalgas vairākos starptautiskos baleta mākslas konkursos. Viņš ir vadošais solists Tulūzas “Le Capitole” baleta teātrī un Rīgā dejos pārī ar Elinu Kamalovu no Marijas teātra. Avetiks Karapetjans ir dzimis Erevānā, arī dejas studijas uzsācis Armēnijas Nacionālajā baletskolā. Pēc tam turpinājis izglītoties Vācijā, Hainca Bozla akadēmijā Minhenē. Bijis dejotājs Vīnes operas baletā, Zviedrijas Karaliskajā baletā, vadošais solists Bostonas baletā. Avetika Karapetjana tehnika ir perfekta, viņam piemīt dabiska elegance, un viņa dejojumu kritiķi raksturo kā ekspresīvu un eksplozīvu.

Elina Kamalova ir dzimusi Kazaņā un 2015. gadā absolvējusi Vaganovas akadēmiju. Tajā pašā gadā viņa pievienojās Marijas teātra trupai. Viņa dejo gan klasiskajos baletos – “Silfīdā”, “Gulbju ezerā”, “Apburtajā princesē”, “Donā Kihotā”, “Riekstkodī” gan mūsdienu horeogrāfu – Frederika Aštona, Alekseja Ratmanska, Radu Poklitaru – darbos.

6. augustā plkst. 20.00 Dzintaru koncertzālē notiks 18. Starptautiskais baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā”. Savā pilngadībā festivāls priecēs ar izcilu spāņu, kanādiešu, armēņu, krievu un kazahu mākslinieku sniegumu, kā arī iepazīstinās ar Latvijas horeogrāfu jaunākajām idejām un dejotāju sasniegumiem klasisku lomu interpretācijā. Festivālā ik gadu vasarīgi atraisītā atmosfērā tiekas esošās un uzlecošās pasaules mēroga baleta zvaigznes un laikmetīgā horeogrāfija draudzīgi sadzīvo ar klasiskā baleta pērlēm.