Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:150, Did:0, useCase: 3


Izsmalcināta izklaide itāļu gaumē. Latvijas Nacionālajā operā notiks Gaetāno Doniceti operas “Dons Paskvāle” pirmizrāde

Redakcija
Redakcija

24. maijā Latvijas Nacionālā opera aicina uz 2017./2018. gada sezonas pēdējo pirmizrādi – Gaetāno Doniceti operu “Dons Paskvāle”. Jauniestudējumu veido muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš, radošā komanda no Itālijas – režisors un scenogrāfs Džordžo Barberio Korseti, kostīmu mākslinieks un scenogrāfs Frančesko Espozito un videomākslinieki Igors Renceti, Lorenco Bruno un Alesandra Solimene, kā arī gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Lomās iejutīsies Rihards Mačanovskis vai Krišjānis Norvelis (Dons Paskvāle), Inga Šļubovska-Kancēviča, Marlēna Keine vai Jūlija Vasiļjeva (Norīna), Tansels Akzeibeks, Mihails Čuļpajevs vai Viesturs Jansons (Ernesto), Jānis Apeinis vai Kalvis Kalniņš (Malatesta).

Komiskās operas žanra meistardarbs “Dons Paskvāle” ir stāsts par to, kā padzīvojušo vecpuisi donu Paskvāli izjoko viņa ārsts Malatesta un ārsta “māsa” Norīna – jauna, skaista atraitne, kuru finālā apprec mīlas jūtu pārņemtais brāļadēls Ernesto. Operas “Dons Paskvāle” pirmizrāde notika Théâtre-Italien Parīzē 1843. gadā. Latvijas Nacionālajā operā iepriekšējais šīs operas iestudējums diriģenta Edgara Tona vadībā tika īstenots 1950. gadā.

“Gaetāno Doniceti opera “Dons Paskvāle” – viena no 19. gadsimta komiskās operas spožākajām virsotnēm, kas balstīta bel canto tradīcijās ar krāšņām koloratūrām, izsmalcinātiem ansambļiem un prasa vokāli meistarīgu un saliedētu solistu sastāvu. Pateicoties visu iestudējumā iesaistīto solistu labajai humora izjūtai un entuziasmam, lielu uzmanību darba procesā esam veltījuši tēlu attiecībām un spilgtu raksturu izveidei. Šī ir opera, kas ļauj izrauties no ikdienas nopietnības un ar nelielu ironijas devu pasmieties par notikumiem un cilvēku raksturiem, kas palikuši nemainīgi arī 21. gadsimtā,” stāsta Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

“Dons Paskvāle ir viena no pēdējām Doniceti operām, vienkāršs, tiešs, komisks un rūgtuma pilns šedevrs. Perfektās melodijas, samērīgās ārijas, teatrāli pārliecinošās ainas ir liela talanta un ilgas pieredzes augļi,” stāsta jauniestudējuma režisors Džordžo Barberio Korseti. Viņa interpretācijā 19. gadsimta populārā opera iegūst jaunu veidolu, vizuālajā tēlā izmantojot itāļu kino zelta laikmeta –

20. gadsimta 50. gadu – estētiku. Īpaši būtiska nozīme jauniestudējumā būs videomākslai, kas veidota aplikācijas animācijas tehnikā, iedvesmojoties no sirreālisma un dadaisma kolāžām.

Džordžo Barberio Korseti ir aktieris, dramaturgs, kā arī teātra un operas režisors, kurš strādā gan Itālijā, gan citās valstīs. Jau gadu desmitiem viņš savās izrādēs pēta robežas starp teātri un pārējām mākslām: dzeju, rakstniecību, mūziku, vizuālajām mākslām un cirku, videomākslu un deju. Džordžo Barberio Korseti ir iestudējis daudz operu Itālijā un ārzemēs, turpina veidot starptautiskus projektus gan ar savu kompāniju, gan citiem Eiropas teātriem, to vidū ir La Fenice Venēcijā, Teatro alla Scala Milānā, Marijas teātris Sanktpēterburgā, Théâtre du Châtelet Parīzē, Opéra Lillē, Teatro dell’Opera Romā. Ikvienam savam darbam Džordžo Barberio Korseti piešķir īpašu poētisko lasījumu, ikvienā allaž cenšas atrast vitalitāti un enerģiju, nosaka atšķirīgu skatuviskās valodas kodu un piedāvā publikai jaunas interpretācijas.

Šosezon opera “Dons Paskvāle” tiks izrādīta arī 25. un 26. maijā un 15. jūnijā.

“Sarunas pirms pirmizrādes” par jauniestudējumu notiks 21. maijā 18.30 LNO Jaunajā zālē.

Biļetes var iegādāties LNO un “Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā: https://www.bilesuparadize.lv/perfo...