Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:123, Did:0, useCase: 3


Izcilas zvaigznes Džuzepes Verdi operas “Ernani” koncertuzvedumā Latvijas Nacionālajā operā

Redakcija
Redakcija

Izcilas zvaigznes Džuzepes Verdi operas “Ernani” koncertuzvedumā Latvijas Nacionālajā operā
Dināra Alijeva

2018. gada 14. janvārī Džuzepes Verdi operas “Ernani” koncertuzvedums Latvijas Nacionā-lajā operā pulcēs izcilu zvaigžņu plejādi. Pie Latvijas Nacionālās operas orķestra pults stā-sies pasaulslavenais diriģents Daniels Orens – viens no pasaulē labākajiem Verdi mūzikas interpretiem, kurš Latvijā viesosies pirmo reizi. Galvenās lomas interpretēs latviešu publikai jau pazīstamās operzvaigznes Dināra Alijeva un Andreass Bauers, pirmo reizi pie mums viesosies baritons Franko Vasallo un tenors Liks Robērs, kuru balsis skan pasaules vadošajos opernamos. Starptautisko zvaigžņu sastāvu papildinās lieliskie Latvijas Nacionālās operas solisti Ilona Bagele, Raimonds Bramanis un Rihards Mačanovskis, kā arī Latvijas Nacionālās operas koris.

Operai “Ernani” Džuzepe Verdi iedvesmu smēlies Viktora Igo lugā – intriģējošā stāstā par trim vīriešiem, kas mīl vienu sievieti. Rīgā šī opera visā pilnībā nav skanējusi kopš 1931. gada LNO iestudējuma. Arī pasaulē “Ernani” ir reti iestudēta opera savas vokālās sarežģītības dēļ.

Diriģenta Daniela Orena spožā starptautiskā karjera sākās 1975. gadā ar uzvaru Herberta fon Karajana konkursā. Kopš tā laika viņš pastāvīgi diriģējis ASV un Eiropas opernamos, bijis vairāku Itālijas opernamu – Romas, Triestes, Neapoles, Dženovas un citu - muzikālais vadītājs un galvenais diriģents. Pašlaik viņš ir galvenais diriģents Izraēlas operā un Verdi operā Salerno. Daniels Orens regulāri diriģē pasaules vadošajos opernamos – Metropolitēna operā, Karaliskajā Koventgārdena operā, Vīnes Valsts operā, Bastīlijas operā Parīzē, Veronas arēnā, Romas, Dženovas, Florences, Parmas, Turīnas, Venēcijas, Buenosairesas, Sanfrancisko, Tokijas, Hjūstonas, Vašingtonas operās un citviet. Tāpat viņš sadarbojas ar pasaules labākajiem orķestriem. Diriģenta plašajā repertuārā nozīmīga vieta ir Džuzepes Verdi operām.

Maskavas Lielā teātra soliste, soprāns Dināra Alijeva ir daudzu starptautisku konkursu laureāte. Viņa plūkusi laurus Marijas Kallasas (Atēnas, 2007), Jeļenas Obrazcovas (Sanktpēterburga, 2007), Francisko Vinjas (Barselona, 2010) konkursos un Plasido Domingo Operalia (Filarmonica Della Scala, 2010). Dziedātāja ir pastāvīga viešņa tādos pasaulslavenos opernamos kā Vīnes Valsts opera, Bavārijas opera, Berlīnes Vācu opera, Frankfurtes opera, Hamburgas Valsts opera un citos. Latvijas Nacionālajā operā Dināra Alijeva dziedājusi Violetas lomu operā “Traviata”, Tatjanu “Jevgeņijā Oņeginā”, kā arī Leonoru “Trubadūrā”.

Vācu bass Andreass Bauers Latvijas skatītāju sirdis iekarojis ar spožo Mefistofeļa lomas in-terpretāciju Šarla Guno operā “Fausts”, arī kā Zakarija Džuzepes Verdi operā “Nabuko”. Kopš 2013. gada Andreass Bauers ir Frankfurtes operas solists. Viņš dzied arī Berlīnes Valsts operā, Drēzdenes Zempera operā, Budapeštas festivālā, Lionas operā, Sietlas operā, Leipcigas operā un citviet. Pagājušajā sezonā Andreass Bauers debitēja Milānas Teatro alla Scala ar basa partiju Mocarta “Rekviēmā”. Andreass Bauers sadarbojies ar daudziem mūslaiku izciliem diriģentiem.

Franko Vasallo ir viens no Itālijas vadošajiem baritoniem, kura repertuāra pamatā ir lomas Džuzepes Verdi operās. Franko Vasallo regulāri dzied vadošajos Itālijas opernamos, tostarp Milānas Teatro alla Scala, Teatro La Fenice Venēcijā, Teatro San Carlo Neapolē, Teatro Regio Turīnā, Veronas arēnā u.c. Ārpus dzimtenes dziedātāja balsij publika uzgavilējusi Metropolitēna operā Ņujorkā, Karaliskajā Koventgārdena operā Londonā, Bavārijas Valsts operā, Vīnes Valsts operā, Vācu operā Berlīnē un Berlīnes Valsts operā, Cīrihes operā, Hamburgas Valsts operā, Drēzdenes Zempera operā, Madrides Teatro Real un daudzos citos ievērojamos opernamos.

Kanādiešu tenors Liks Robērs īsā laika posmā ir kļuvis par vienu no interesantākajiem mūs-dienu spinto tenoriem. Viņa ceļš uz starptautiskajiem panākumiem sākās 2012. gadā ar debiju Rūdolfa lomā Verdi operā “Luīze Millere” Malmes operā. 2015. gadā dziedātājs ar panākumiem debitēja Metropolitēna operā Ņujorkā, interpretējot titullomu operā “Ernani” maestro Džeimsa Levaina muzikālajā vadībā.

Biļetes uz operas “Ernani” koncertuzvedumu no 13. oktobra var iegadāties LNO un “Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā.