Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:370, Did:0, useCase: 0


VAN GOGS - talantīgs gleznotājs ar neparastu dzīvesstāstu

VAN GOGS - talantīgs gleznotājs ar neparastu dzīvesstāstu
Pašportrets

VAN GOGA vārds droši vien zināms ikvienam, neatkarīgi no tā vai viņš ir vai nav redzējis ievērojamā mākslinieka darbus. VAN GOGA dzīves laikā liktenis nebija vēlīgs pret viņu, kā rezultātā mākslinieka dzīve tiek uzskatīta par vienu no tā laika traģiskākajām. Gan apkārtējo nicinājums, gan viņa darbu noniecināšana noveda VAN GOGU līdz bēdīgam finālam. Nodzīvojis tikai 37 gadus un savā dzīves laikā pārdevis tikai vienu gleznu, nelaimīgais mākslinieks nošāvās tā arī nesagaidījis cerēto atzinību, taču atstājot aiz sevis darbus, kas jau pēc simts gadiem kļuva tik populāri, ka pasaules izsolēs tiek pārdoti par desmitiem un pat simtiem miljonu dolāru. Cik traģisks bija mākslinieka liktenis, tik spožs viņa talants, ko viņa laikabiedri novērtēt nemācēja.

Vinsents van Gogs piedzima 1853 gada 30.martā nelielā ciematiņā Grotzundertā, kas atradās netālu no pilsētas ar nosaukumu Goga. Iespējams, ka tieši tas ietekmējis VAN GOGA vārda rašanos, jo mākslinieka kristītais vārds ir Vinsents Villems.

Jāsaka, ka VAN GOGA mākslinieciskais talants sāka izpausties tikai viņa pēdējos septiņos dzīves gados un pa šo laiku viņš paspēja radīt tik daudz šedevru, cik citi neuzspēj visas savas dzīves laikā.
Viens no pirmajiem mēģinājumiem izpaust sevi tēlotājmākslā bija iekārtošanās darbā Parīzes mākslas galerijā Goupil & Cie, kuras līdzīpašnieks bija viņa tēvocis. Tur VAN GOGS pilnveidoja savas iemaņas.

Mākslinieka dzīve ritēja daudz maz normāli līdz 1873.gadam, taču tad VAN GOGS iemīlējās, bet... saņēma atteikumu. Tas mainīja viņa dzīves uztveri un pamazām VAN GOGA pasaules redzējumā sāka izpausties mistiska īstenības izpratne, kas reizēm robežojās ar reliģisku fanātismu.
Tomēr ar laiku viņa jūtas pret teoloģiju atdziest un arvien vairāk jauno vīrieti sāk vilināt glezniecība, līdz 1880. gadā viņš iestājas Briseles Mākslas Akadēmijā un jau 1881..gadā atzīta meistara Russo vadībā rada savus pirmos darbus: "Klusā daba ar alus glāzi un augļiem" un "Klusā daba ar kāpostu un koka tupelēm".

VAN GOGA agrīnajiem darbiem vairāk raksturīgas jūras un pilsētu ainavas. Tad arī sāk izpausties viņa gleznošanas maniere. Viņam nav raksturīgas sīkas detaļas, arvien vairāk parādās jutekliskums un, drīzāk, patiess, nekā skaists apkārtējās pasaules atainojums.

Kartupeļu ēdāji


Sākot no 1883.gada VAN GOGS maina savu darbu tematiku un arvien biežāk attēlo vienkāršus darbaļaudis. Tolaik viņa gleznām raksturīga mazliet drūma palete. Piemēram, slavenā glezna "Kartupeļu ēdāji".
80- to gadu beigās mākslinieks nonāk saskarē ar impresionisma pārstāvjiem, kas atstāj paliekošu ietekmi gan uz viņu, gan viņa turpmākajiem darbiem.

Sākot no 1886.gada līdz 1889.gadam VAN GOGS rada apmēram 230 gleznas. Šis periods ir pats auglīgākais viņa daiļradē. Reizēm vienā dienā top pat divas gleznas. Tajā laikā VAN GOGS dzīvo Parīzē un bieži tiekas ar pazīstamiem māksliniekiem. Viņš izdzīvo jaunas, gaišas emocijas un arī viņa krāsas uz audekla kļūst gaišākas.

Šajā video varat nedaudz ieskatīties VAN GOGA daiļradē:


Nedaudz vēlāk VAN GOGS pārceļas uz Provansu, kas pārsteidz viņu ar jaunām krāsām un sajūtām. Šajā laikā top tādi slaveni darbi kā "Nakts kafejnīca", "Guļamistaba", "Saulespuķes".

Taču pēc strīda ar Gogēnu, VAN GOGS pamazām sabrūk un 1889.gadā nonāk psihiatriskajā slimnīcā, kur viņam gan atļauj turpināt gleznot. Šeit dzimst tādi darbi kā "Zvaigžņotā nakts", "olīvas, zilās debesis un balts mākonis", "Ciprešu ceļš un zvaigzne".

Kraukļi virs kviešu lauka

Beigu beigās iekšējās pretrunas, kas mocīju;sas mākslinieku, izlaužas uz āru. Viņa darbos parādās pirmsnāves vēstneši un 1890 gada 29.jūlijā VAN GOGS mirst, izdarot pašnāvību un atstājot pēc sevis leģendu par VAN GOGUA un milzīgu gleznu mantojumu, kuru cilvēki novērtēs tikai pēc simts gadiem.

Vairāk par VAN GOGA biogrāfiju un radītajiem mākslas darbiem uzzināsiet apgāda Jānis Roze nupat izdotajā Džordža Rodema grāmatā "Tas ir VAN GOGS".
Grāmatai ir brīnišķīgs vizuālais noformējums, tā bagāta ar mākslinieka gleznu ilustrācijām (ilustrāciju autors- Slava Harasimovičas) un uzrakstīta dinamiskā valodā, kas spēs ieinteresēt ne tikai mākslas pazinējus, bet arī tos, kas VAN GOGA darbiem, iespējams, agrāk nav pievērsuši sevišķu uzmanību.

VAN GOGS- tā nav tikai māksla, tas ir arī cilvēks ar neparastu likteni, kas aizraus ikvienu lasītāju.

“Kaut gan bieži esmu ieslīdzis pašā nožēlas dzelmē, manī joprojām mājo arī rimts miers, tīra harmonija un mūzika,” tā reiz atzinis Vinsents van Gogs.