epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

Nākamā lapa

“Neputns” izdod Jāņa Kalnača grāmatu “Rīgas dzīvokļu “likumīgā” izlaupīšana. 1944–1949” 16.11.2017 17:44

Dr. art. Jāņa Kalnača pētījumā apskatīts, kas notika ar tūkstošiem 1944. gada vasaras beigās un rudenī bēgļu gaitās devušos rīdzinieku mājās un dzīvokļos atstāto iedzīvi (tostarp mākslas darbiem), ko padomju vara atzina par “bezsaimnieka mantu”, kā arī mēģināts izsekot mākslas darbu un kolekciju likteņiem.

Radīts unikāls latviešu bērnu literatūras autoru un ilustratoru katalogs 16.11.2017 17:34

Platforma ”Latvian Literature” laidusi klajā lielformāta daiļliteratūras grāmatu bērniem “The Horse” (“Zirgs”), kuras veidošanā piedalījušies 20 dažādu paaudžu latviešu rakstnieki un ilustratori. Izdevums ir veidots kā Latvijas ilustratoru un bērnu literatūras autoru prezentācijas materiāls starptautiskajai profesionāļu auditorijai, un tiks piedāvāts iegādei arī vietējās grāmatnīcās.

Izdots Imanta Auziņa pēdējais dzejas krājums 15.11.2017 15:10

Vārdā “pēdējais” vienmēr ir skumjas, ko rada apziņa – kaut kas ir noslēdzies, kaut kā vairs nebūs. Tomēr rakstnieka pēdējais romāns, dzejnieka pēdējais krājums – tie ir vārdi, kas vienlaikus raisa nostalģiju un pateicību par to, ka šie darbi ir tapuši un nonākuši pie lasītāja.

Iedvesmojieties no Elizabetes Gilbertas 15.11.2017 14:03

Ja esat sapņojuši, bet dažādu iemeslu dēļ neesat savus sapņus piepildījuši, – šī ir grāmata jums. Grāmata jūsu biklajai draudzenei, kas vispirms parūpējas par visas ģimenes emocionālo un fizisko labsajūtu un tikai pēc tam, ja atliek laiks, atļaujas būt pati. Šī ir grāmata sapņotājām meitenēm un kaismīgajiem jaunekļiem, kādi mēs bijām, pirms nostājāmies uz šaurās un drošās, bet rutinētās ikdienas takas. Grāmata, kas iedrošinās, iedvesmos un atgādinās par tiem brīnišķīgajiem laikiem, kad sapņus no realitātes šķira vien pāris soļi. Tikko latviešu valodā izdots Elizabetes Gilbertas darbs “Lielā burvība”, iedvesmojošu eseju krājums, kurā autore vaļsirdīgi un uzmundrinoši atklāj savu pieredzi.

Klajā nākusi Margaritas Stārastes meitas grāmata “Margarita Stāraste. Post Scriptum” 14.11.2017 09:08

14. novembrī dienasgaismu ieraudzīs ekskluzīvs izdevums – leģendārās latviešu bērnu grāmatu ilustratores Margaritas Stārastes meitas Lilitas Maijas Klinkertes vairāk nekā desmit gadu laikā tapusī grāmata “Margarita Stāraste. Post Scriptum”.

LU LFMI apgādā iznākusi kolektīvā monogrāfija ““Gals un sākums”: 21. gadsimta sākuma skats” 13.11.2017 19:35

Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) apgādā iznākusi kolektīvā monogrāfija ““Gals un sākums”: 21. gadsimta sākuma skats” Dr. philol. Maijas Burimas sastādījumā. Grāmatas autori ir Gundega Grīnuma, Janīna Kursīte, Valentīns Lukaševičs, Maija Burima, Olga Senkāne, Viesturs Vecgrāvis un Jānis Zālītis.

Sutugova: ar migrēnu var sadzīvot 12.11.2017 11:13

Dziedātāja Ieva Sutugova migrēnu atceras kā neatņemamu savas dzīves sastāvdaļu jau kopš agras bērnības. “Pēc dažādiem konkursiem, vienalga, ar balvu vai bez balvas, atbraucot mājās, tētis mani bija pārlicis pāri plecam vai nesa uz rokām, jo, braucot no uzstāšanās, es ar migrēnu jau gulēju mašīnas aizmugurē. Gadi gāja, un ar migrēnu man periodiski nākas sadzīvot visu laiku,” atklāj Ieva.

Apgādā “Jumava” iznākusi grāmata par sporta žurnālistikas leģendu Arturu Vaideru 11.11.2017 14:31

Apgādā “Jumava” iznākusi grāmata par sporta žurnālistikas leģendu “Vaiders. Artura Vaidera dzīves vārdnīca no A līdz Ž”. Grāmatā apkopoti 123 stāsti Artura Vaidera laikabiedru — kolēģu žurnālistu un citu sabiedrībā pazīstamu personu atmiņas —, ko sakārtojusi grāmatas sastādītāja Lilita Vīksna.

Notiks Ojāra Vācieša 84. dzimšanas dienas pasākums 09.11.2017 11:04

11. novembrī plkst. 14.00 Ojāra Vācieša muzejs aicina uz pēcpusdienu, kurā tiks godināta Ojāra Vācieša piemiņa viņa 84 gadu dzimšanas dienā.

Beidzot arī latviski izdota pasaulslavena grāmata par laimi un labsajūtu 09.11.2017 10:56

Beidzot arī latviešu valodā izdots Meika Vikinga sarakstītais pasaules bestsellers “Mazā hygge grāmata”. Hygge ir stāsts par ikdienas laimi. Kopenhāgenas laimes institūta vadītājs un grāmatu autors Meiks Vikings ir izpētījis, ka fiziska un emocionāla drošība ir pusceļš uz hygge un “Mazajā hygge grāmatā” apraksta to otru pusi ceļa, kas veicams, lai dzīvotu pavisam omulīgi. Grāmata uzreiz pēc iznākšanas nokļuva pasaules bestselleru topu virsotnēs un tika tulkota daudzās valodās. Tā atšķīra jaunu populārzinātnisko grāmatu lappusi – labsajūtas lappusi.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā turpinās izrāžu-lasījumu cikls “Lasām Latvijā” 08.11.2017 08:51

Otrdien, 14. novembrī, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču cen-trā (-1. stāvā) notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” piektais lasījums. Tas veltīts Garlība Merķeļa grāmatai “Latvieši, sevišķi Vidzemē filosofiskā gadu simteņa beigās” un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.

Mūžības fjorda pravieši – izcils romāns! 08.11.2017 08:47

Tikko latviešu tulkojumā iznācis izcilā dāņu rakstnieka, daudzu prestižu literāru balvu laureāta, Kima Leines romāns “Mūžības fjorda pravieši”. Apjomīgs, iespaidīgs – tas atsauc atmiņā senāk lasītās lielās vēsturiskās ziemeļnieku sāgas: gan S. Unsetes “Kristīni Lavransa meitu”, gan T. Gulbransena “Un mūža meži šalc”, gan H. Vasmu “Dinas grāmatu” un citus spilgtākos ziemeļnieku darbus. Lai gan Kims Leine turpina šo tradīciju, vienlaikus viņš ir arī sava ceļa gājējs – vēsture viņa rakstītajā kļūst spilgtāka par šodienu, tēli ir dzīvi un izteiksmīgi un romānā notiekošais teju vardarbīgi ielaužas lasītāja dzīvē, veidojot neizdzēšamas prāta ainas.

Vilipsōns, Nora Ikstena, Ārprātija piedzīvojumi 07.11.2017 11:41

Pēc dzemdību nama Ārprātiju aizveda uz mājām – Kapseļu un Margrietas ielas stūrī. Pirmajā stāvā, kur tramvajs gāja kādus desmit metrus no loga. Turklāt tas bija vecais tramvajs, tomēr Ārprātija dziļo miegu nekādi netraucēja. Bet svarīgāka par tramvaju bija kūdras brikešu smarža. Ārprātijs tolaik vēl nezināja tādu vārdu sexy, tak brikešu smarža viņam jau tad saistījās ar sievietēm.

Patiesība, meli un nesenā vēsture jaunā latviešu trillerī 07.11.2017 11:38

Gan trilleris, gan vēsturiskais romāns ir žanri, kas parasti izpelnās visplašāko lasītāju auditoriju. Tiesa, bieži tās ir dažādas auditorijas, jo trillera spriedzes pilnos sižetus rakstnieki visbiežāk iecienījuši risināt uz mūsdienu vides fona, bet vēsturiskā romāna autori dod priekšroku laikmeta ainu un interesantu, neparastu dzīvesstāstu atveidei.

Neticamo Indiju izzinot 07.11.2017 11:31

Apgādā Zvaigzne ABC dienasgaismu ieraudzījis unikāls izdevums – emeritētā profesora Viktora Ivbuļa darbs “No indiešu civilizācijas vēstures”. Lasītāju sagaida gandrīz 500 lappušu garš ceļojums eksotiskās valsts vēsturē, sākot ar pirmajām civilizācijām un beidzot ar 1947. gadu, kad Indija sadalījās divās neatkarīgās valstīs: Indijā un Pakistānā. Ne velti grāmatai dots apakšvirsraksts “Kā radusies mūsdienu Indija”.

Apgāds “Jumava” laidis klajā jau septīto “Latvijas leģendu” grāmatu 06.11.2017 18:46

Apgāds “Jumava” patriotisma mēneša ietvaros laidis klajā jau septīto “Latvijas leģendu” grāmatu. Idejas autors Andrejs Ēķis, sastādītāji Pāvils Raudonis un Juris Visockis.

“Neputna” sērijā “Latvijas mākslas klasika” iznāk grāmata par Jāni Ferdinandu Tīdemani 06.11.2017 09:46

Sērijā “Latvijas mākslas klasika” grāmata par Jāni Ferdinandu Tīdemani (1897–1964). “Līdzīgi brāzmai 20. gadsimta 20. gadu beigās Latvijas mākslas aprindās spēji ietraucās Antverpenē studējošais Jānis Tīdemanis. Viņa beļģu mākslas ietekmē bagātinātā, impulsīvi košā un ekspresīva sprieguma piesātinātā glezniecības valoda papildināja tolaik jaunreālisma rāmumā ieslīgušo latviešu mākslas kopainu ar spirgtu citādību," raksta grāmatas autore, mākslas zinātniece Ingūna Ģēģere. Sērijas māksliniece – Anta Pence.

Kinorepertuārā nonāk Kristas Burānes “Pasaka par tukšo telpu” 05.11.2017 18:51

No 3. novembra Rīgā un citur Latvijā kinoteātru repertuārā atrodama Kristas Burānes dokumentālā filma “Pasaka par tukšo telpu”, kas sešās kategorijās nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps”. 3. novembrī plkst. 18:00 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē notiks īpašais seanss ar filmas galvenā varoņa, latviešu scenogrāfijas meistara Andra Freiberga un filmēšanas grupas piedalīšanos, 6. novembrī notiks īpašs seanss Cēsīs.

Iznākusi Gintera Grasa pēdējā grāmata “Par beidzamību” 02.11.2017 12:51

Pasaulslavenajam rakstniekam, Nobela prēmijas laureātam, Ginteram Grasam šogad apritētu 90 gadi. Pasaules slavu viņš iemantoja ar romānu “Skārda bungas” (Die Blechtrommel, 1959; latviešu valodā – 2001), kam sekoja daudzi literārie darbi, kuri ietekmēja literatūras ainu Eiropā un pasaulē. Latviešu valodā izdoti arī Gintera Grasa daiļdarbi “Kaķis un pele” (Katz und Maus, 1961), “Krabja gaitā” (Im Krebsgang, 2002), “Lobot sīpolu” (Beim Häuten der Zwiebel, 2006) un “Brīnumkaste” (Die Box, 2008). Visas Gintera Grasa grāmatas latviešu valodā tulkojusi Silvija Brice, un gadu gaitā izcilajai tulkotājai ar slaveno rakstnieku izveidojušās arī personīgas attiecības. Tikko latviešu valodā iznākusi Gintera Grasa pēdējā grāmata “Par beidzamību” (Vonne Endlichkait, 2015).

“Mansards” izdod islandiešu autora Sjouna poētisko romānu “Skugabaldrs. Ēnu lapsa” 31.10.2017 12:30

Sjouna romāns “Skugabaldrs. Ēnu lapsa” stāsta par Islandi 19. gadsimtā. Šis ir pirmais no Sjouna daiļdarbiem, kas tulkots latviešu valodā, to paveicis tulkotājs Dens Dimiņš. Grāmatas mākslinieks Zigmunds Lapsa.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās reformācijai veltītu izstādi “Luters. Pagrieziens” 31.10.2017 10:11

Atzīmējot 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot agrīnā luterisma būtisko ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, no 1. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā un izstāžu zālē būs aplūkojama izstāde “Luters. Pagrieziens.” Tā ļaus Rīgai un Latvijai valsts simtgades programmas ietvaros iekļauties starptautiskajā Martina Lutera un reformācijas piecsimtgades atcerē. Izstādi rīko LNB sadarbībā ar Strasbūras Nacionālo un universitātes bibliotēku (SNUB) un Virtembergas Zemes bibliotēku (VZB) Štutgartē.

Izdots Aivara Freimaņa vēsturiskais romāns “Katls” 30.10.2017 15:47

Vēsturiskā romāna žanrs – īpaši darbi, kas padziļināti skata 20. gadsimta vēsturi Latvijas kontekstā – pēdējo gadu laikā sazarojis īpaši kupli, un savu artavu šajā uzplaukumā sniedz gan vēsturisko romānu sērijas, gan atsevišķu rakstnieku prozas darbi. Šo autoru lokam piepulcējas arī Aivars Freimanis – pazīstams kinorežisors un rakstnieks, kuram jau 1988. gadā izdots īsprozas krājums “Sorento stāsti” un bijis arī daudz atsevišķu stāstu publikāciju periodikā, t.sk. humora žurnālā “Dadzis”. Taču ar jauno darbu “Katls” autors pirmo reizi sevi piesaka romāna žanrā.

Andrejs Upīts. Divreiz rakstīta grāmata 29.10.2017 08:34

2. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5. stāva ātrijā tiks atklāta izstāde “Divreiz rakstīta grāmata”.

Izdota čehu autora Miloša Krathvīla otrā grāmata bērniem “Spocinieki” 28.10.2017 09:46

Izdevniecība “Pētrgailis” ir laidusi klajā čehu autora Miloša Krathvīla (Miloš Kratochvíl) otro grāmatu bērniem “Spocinieki” ar Milana Starija (Milan Starý) ilustrācijām. “Spocinieki”- stāsts par divu nešķiramu draugu Mihala un Filipa piedzīvojumiem, kurus puiši bija iecerējuši kā labāk, taču sanāca kā vienmēr, nezaudējot labestību, vēlmi palīdzēt un līdzjušanu.

Rīgā gaidāma starptautiska konference par grāmatu dizainu un izdošanu 26.10.2017 17:10

1. novembrī no plkst. 15:00 līdz 19.00 “Nice Place TELPA” (Krišjāņa Barona ielā 21) norisināsies atvērtā tipa konference “Sarunas par grāmatu dizainu un izdošanu. Izglītība”, ko organizē eksporta platforma “Latvian Literature”. Konferencē piedalīsies grāmatniecības nozares profesionāļi no dažādām valstīm un stāstīs par savu pieredzi, savukārt uz pasākumu aicināti dizaina, grāmatniecības un poligrāfijas nozaru pārstāvji un citi interesenti.

Lai veicinātu jauniešu zināšanas par ugunsdrošību, izdota grāmata “Pamatzināšanas ugunsdrošībā” 26.10.2017 12:25

Ir nākusi klajā Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas mācību centrā sagatavota ilustrētā grāmata latviešu valodā – “Pamatzināšanas ugunsdrošībā”. Tajā vienkāršā, ikvienam saprotamā valodā izklāstītas pamatzināšanas par uguns būtību un degšanas procesu, par ugunsgrēkiem, to cēloņiem un iedalījumu.

“Mansards” izdod zviedru autora Lārsa Keplera populāro kriminālromānu “Paganīni līgums” 25.10.2017 19:25

Vasaras naktī policija uz jahtas, kas pamesta dreifē Stokholmas arhipelāgā, atrod mirušu jaunu sievieti. Sāļais ūdens plaušās liecina, ka viņa ir noslīkusi, tomēr viņas drēbes ir pilnīgi sausas. Nākamajā dienā kāds augsta ranga ierēdnis tiek atrasts pakāries savā pilnīgi tukšajā dzīvoklī. Ja tā bija pašnāvība, uz kā viņš pakāpās? Kamēr Jona Linna šķetina savstarpēji it kā nesaistītos notikumus, lasītājs soli pa solim, brīžiem virtuozos lēcienos, ierauga arvien plašāku panorāmu. Romāna notikumi tā izskaņā iepeldēs arī Rīgas jūras līcī. Grāmatu no zviedru valodas tulkojuši Jānis Rozenbergs un Ieva Pudure.

Latvijas seksa eksperte grāmatā atklāj, kā nekaitināt vīrieti 25.10.2017 09:32

Apgādā “Jumava” iznākusi Ritas Lasmanes padomu grāmata sievietēm “Kā atrast vīrieti, kas pēc iespējas mazāk kaitinātu”.

Izdevniecībā "Dienas Grāmata" izdota Ingunas Ulas Cepītes grāmata "Ulsiks" 24.10.2017 20:55

Katram laikmetam arī literatūrā ir savi liecinieki. Annas Brigaderes autobiogrāfiskajai triloģijai un Valža “Staburaga bērniem” par 19. gadsimta beigām un Vizmas Belševicas triloģijai par Billi, kura vēsta par 20. gadsimta 30.—50. gadiem, tagad pievienojas Ingunas Cepītes “Ulsiks”, stāstot jau par jaunākiem laikiem — 20. gadsimta 60.—70. gadiem, grāmata, kura — es patiesi ceru! — sagādās lasītprieku gan pieaugušajiem, gan bērniem. Novēlot grāmatai un Ulsikam ilgu mūžu,
Juris Zvirgzdiņš, rakstnieks

Mājas detokss – kā atbrīvoties no krāmiem 24.10.2017 17:28

Lietas. Ar tām mēs piepildām savus mājokļus, tās izmantojam ikdienā, tās ir mūsu draugi un palīgi – vai arī, kas nereti notiek, – pēkšņi attopamies lietu ielenkumā vai pat nonākam to gūstā. Mums, kas nākam no ģimenēm, kuru locekļi pārcietuši karu un trūkumu, lietu krāšana ir normāla ikdienas sastāvdaļa, mēs krājam pat neaizdomājoties – burciņas, maisiņus, aukliņas un smuku ietinamo papīru. Teju katrā mājā ir maisiņš, kurā salikt maisiņus.

Rīgā pasniegs Aleksandra Čaka balvu 24.10.2017 17:13

Piektdien, 27. oktobrī, plkst. 17.00 Mūzikas namā “Daile” notiks Aleksandra Čaka balvas pasniegšanas ceremonija, kurā balvas pasniegs par mākslinieciski augstvērtīgu, novatorisku Rīgas interpretējumu literatūrā, mūzikā, arhitektūrā, grāmatniecībā, dizainā, filmu, teātra vai vizuālajā mākslā, kā arī par nozīmīgu veikumu Aleksandra Čaka daiļrades izpētē, saglabāšanā, popularizēšanā vai tulkošanā.

“Mansards” izdod Gundegas Grīnumas grāmatu “Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazija Kastaņolā. Jaunatklāti tuvplāni” 24.10.2017 17:10

Apgādā “Mansards” klajā laista literatūrzinātnieces Gundegas Grīnumas grāmata “Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazija Kastaņolā. Jaunatklāti tuvplāni”.

Apgādā “Jumava” iznācis Gitas Balodes tautas dziesmu krājums “Dieviņš sēja magonītes” 24.10.2017 10:06

Pie lasītājiem dodas apgādā “Jumava” iznākušais Gitas Balodes sastādītais un uzrakstītais tautasdziesmu krājums “Dieviņš sēja magonītes”.

Spraigs romāns par izcilu rīdzinieku 23.10.2017 12:20

Tikko iznākušais Ļeva Kliota romāns “Liktenis un griba” ir satriecoši interesants, uz patiesiem notikumiem balstīts vēstījums par rīdzinieku Borisu Zaļesski, puisi, kuram liktenis vienā mirklī atņēma visu – ģimeni, mājas, dzimteni, – lai vēlāk bagātīgi atalgotu, dāvājot to visu atkal no jauna citā pasaules malā, un mūža nogalē ļaujot atgriezties dzimtajā Rīgā.

Dailes teātris un Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina bērnus uz radošo darbnīcu “Silueti” 23.10.2017 12:08

Dailes teātris sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku arī šajā sezonā turpina organizēt radošās darbnīcas bērniem – svētdien, 29.oktobrī, plkst. 12.00 Dailes teātra 1.stāva foajē notiks radošā darbnīca “Silueti”.

Notiks Margaritas Stārastes literārās jaunrades konkursa laureātu apbalvošana 21.10.2017 12:18

Trešdien, 25. oktobrī pl. 16:00 Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā (Grēcinieku ielā 10) tiks apbalvoti Margaritas Stārastes daiļradei veltītā literārā konkursa laureāti. Konkursā piedalījās 9-13 gadus veci jaunieši no Latvijas un citām Eiropas valstīm.

Iznācis somu rakstnieces Johannas Sinisalo pirmais savādības žanra romāns “Saules kodols”. 21.10.2017 12:12

Somijas neatkarības 100.gadskārtu apgāds “Pētergailis” atzīmē, iepazīstinot latviešu lasītājus ar vairākiem izciliem somu autoru darbu tulkojumiem - Mariju Turtšaninovu (Maria Turtschaninoff),Siniku Nopolu (Sinnika Nopola), Tīnu Nopolu (Tiina Nopola) un visbeidzot – tuvojoties Somijas un Latvijas lielo jubilejas gadu mijai – arī Johannas Sinislao (Johanna Sinisalo) romānu “Saules kodols”, kas šogad ir saņēmis prestižo Prometeja (Prometheus Award 2017) balvu kā gada labākais romāns.

Silvija Brice par Ginteru Grasu 20.10.2017 16:37

Pasaulslavenajam vācu/kašūbu rakstniekam, Nobela prēmijas laureātam, Ginteram Grasam šogad 16. oktobrī būtu apritējuši 90 gadi. Pasaules slavu viņš iemantoja ar romānu “Skārda bungas” (Die Blechtrommel, 1959; latviešu valodā – 2001), kam sekoja daudzi literārie darbi, kuri ietekmēja literatūras ainu Eiropā un pasaulē. Latviešu valodā izdoti arī Gintera Grasa daiļdarbi “Kaķis un pele” (Katz und Maus, 1961), “Krabja gaitā” (Im Krebsgang, 2002), “Lobot sīpolu” (Beim Häuten der Zwiebel, 2006) un “Brīnumkaste” (Die Box, 2008). Visas Gintera Grasa grāmatas latviešu valodā tulkojusi Silvija Brice, un gadu gaitā izcilajai tulkotājai ar slaveno rakstnieku izveidojušās arī personīgas attiecības. Tāpēc siltā oktobra novakarē omulīgajā “Zvaigzne Cafe” pulcējās Silvijas Brices draugi un domubiedri, lai omulīgā gaisotnē klausītos tulkotājas atmiņās par šo sadarbību un vienlaikus iepazītu arī Gintera Grasa beidzamo grāmatu “Par beidzamību” (Vonne Endlichkait, 2015). Latviešu valodā šis G. Grasa paša ilustrētais krājums iznāks oktobra nogalē, protams, Silvijas Brices tulkojumā.

Nākamā lapa