Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta adīto mežģīņu izstāde

Redakcija
Redakcija

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta adīto mežģīņu izstāde
Gaismas pils
Foto: Anita Austvika

Otrdien, 28. jūnijā, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centra vestibilā tiks atklāta igauņu mākslinieka Riho Tomras (Riho Toomra) adīto mežģīņu izstāde “No diega līdz mākslai”. Izstāde būs apskatāma līdz 22. augustam. Ieeja bez maksas.

Izstāde veltīta vācu matemātiķa un mežģīņu adīšanas vecmeistara Herberta Riharda Nīblinga (Herbert Richard Niebling) (1903-1966) 110. jubilejai. R. Tomra ir viens no nedaudzajiem H. R. Nīblinga mantojuma apzinātājiem pasaulē, kurš ada pēc H. R. Nīblinga izstrādātajiem paraugiem, shēmas pasūtot Vācijā.

R. Tomra adītajos darbos pamatā dominē dabas motīvi ar izteiktu matemātikas un mākslas sasaisti. Pārsteidzoši ir tas, ka šie darbi vizuāli nav plakani - tie atklājas vairākās dimensijās. Raudzīšanās uz katru no R. Tomra adītajiem mežģīņu darbiem ir kā ceļošana laika mašīnā un kā simfonija, kur senatne mijas ar modernismu, laicīgais ar pasaulīgo.

Riho Tomra dzimis 1963. gada 13. novembrī Rakverē. Mācījies Tallinas 1. vidusskolā, vēlāk Tallinas Politehniskajā institūtā. Kopš 1996. gada viņš vada savu starpvalstu transporta uzņēmumu. Adīt R. Tomra iemācījās pusaudža gados no savas vecmāmiņas. Kopš tā laika adīšana kļuvusi par viņa brīvā laika hobiju.

Latvijā R. Tomra adītie darbi ir bijuši izstādīti Mencendorfa namā Rīgā (2014), Marka Rotko Mākslas centrā Daugavpilī (2014), Ludzas Novadpētniecības muzejā (2015), Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē (2015), Balvu Novada muzejā (2015).