Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā: radošā sietspiedes darbnīca “Dažādās maskas”

Redakcija
Redakcija

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā: radošā sietspiedes darbnīca “Dažādās maskas”
Romans Suta. Kafejnīca. 1928. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums

Sestdien, 2016. gada 18. jūnijā, plkst. 12:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz radošo sietspiedes darbnīcu “Dažādās maskas”, kas norisināsies izstādē “Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē”.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (SBM) katram piedāvā brīnišķīgu iespēju radoši un interesanti pavadīt brīvdienu, iepazīstot sietspiedes jeb auduma apdrukas mākslu un rezultātā kļūstot par īpašnieku skaistam auduma maisiņam ar apdrukām, kas ekskluzīvi pieejamas tikai SBM. Šoreiz radošajā procesā izmantosim divu autoru – spilgta klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas (1896–1944) un mūsdienās plašajai auditorijai mazāk zināmā mākslinieka Jāņa Plases (1892–1929) darbu reprodukcijas ar masku un kafejnīcas motīviem, kurus varēs aplūkot tepat izstādē “Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē”.

Romans Suta un Jānis Plase pirmo reizi satikās 1925. gadā Jelgavā latviešu mākslinieku, mūziķu, aktieru, dejotāju un literātu biedrības “Zaļā vārna” rīkotajā izstādē. Jau nākamajā, 1926. gadā, sākās Jāņa Plases un Romana Sutas radošā sadarbība – Plase asistēja Sutam itāliešu dramaturga Karlo Goci (Carlo Gozzi; 1720–1806) lugas “Princese Turandota” scenogrāfijas izgatavošanā Jelgavas strādnieku teātrī. Turpmākos gadus mākslinieki bija labi draugi un neilgu laiku arī kaimiņi. Draudzība ar Sutu mainīja Plases mākslas stilu, simbolisma vietā nāca sadzīves žanra ainas – krogu, kafejnīcu skati utt.

Romana Sutas tušas zīmējums “Kafejnīca” (1928) ļauj ieskatīties, visticamāk, slavenās Otto Švarca “Operas kafejnīcas” (Otto Schwarz, “Café de l’Opéra”, Aspazijas bulvārī 1, Rīgā) ikdienā. 20. gadsimta 20.–30. gados šī vieta bija sevišķi iemīļota radošās inteliģences un turīgo pilsoņu vidū. Šeit varēja sastapt tālaika pazīstamākās personības, tādēļ kafejnīca vienmēr bija avīžu uzmanības centrā. Savukārt Jāņa Plases darbā “Maskas” (līdz 1929) redzami Art Deco laikmetam raksturīgie motīvi, piem., maskas, pērļu virtenes, kā arī modernisma adeptus tik ļoti interesējošie cirka mākslinieku tipāži.

Gan Romans Suta, gan Jānis Plase daudz darbojās tušas zīmējumu tehnikā. Radošās darbnīcas dalībnieki auduma apdrukas prasmi apgūs, pavairojot tieši šajā grafikas tehnikā tapušās kompozīcijas. Skaidrs, kontrastains zīmējums ir pateicīgs materiāls sietspiedes procesam, kas palīdzēs no cita skatpunkta atklāt katra autora rokraksta individuālo savdabību. Vēl vairāk – ikviens uz neilgu laiku iejutīsies mākslinieka lomā, radot oriģinālu mākslas darbu.

Visi nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas, ieskaitot auduma maisiņus. Ja ir vēlme, varēs apdrukāt kādu līdzpaņemtu apģērba gabalu, aksesuāru vai mājas tekstila priekšmetu (piemēram, spilvendrānu, priekšautu u.tml.) no gluda dabīga (vēlams kokvilnas vai lina) auduma, kas piešķirs Jūsu tērpam vai mājām unikālu veidolu. Apdrukātie maisiņi, apģērbs vai audumi kalpos kā lieliska dāvana sev un citiem!

Apdrukas tehnoloģija ir vienkārša, un tās apguve nesagādās grūtības nevienam apmeklētājam.
Viss, kas jādara Jums, – jāpiesakās!

Dalības maksa: 2,00 EUR par katru apdruku.
Pirms nodarbības būs iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.