Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Šonedēļ VEF Kultūras pilī sākas COME PRIMA cikla rudens sezona: jau 18. septembrī notiks Klavieru kvarteta RIX koncerts

Redakcija
Redakcija

Klausītāju iecienītais kamermūzikas koncertu un sarunu cikls COME PRIMA VEF Kultūras pilī gaida apmeklētājus jau 18. septembrī plkst. 19.30 – uz kamerzāles skatuves kāps Klavieru kvartets RIX. Šī ir jau desmitā cikla programma, kas atver rudens pasākumu sēriju — šosezon koncertsērija turpināsies ar Lisabonas ģitāru kvarteta koncertu 16. oktobrī un latviešu kinomūzikas koncertu citādākā skanējumā 6. novembrī.

Klavieru kvartets RIX ir profesionālajā mūzikas vidē augsti novērtētu, dažādās pasaules malās dzīvojošu latviešu mūziķu vienība – četru draugu un domubiedru grupa. Kvarteta nosaukums ir alūzija par Rīgas lidostai piešķirto starptautisko kodu. Kvartets savu 25. jubileju atzīmēja Latvijas simtgades gadā, jo satikās 1993. gadā profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Tagad kvarteta mūziķi ir pazīstamu Eiropas orķestru mākslinieki, taču ik gadu satiekas Rīgā, lai iestudētu, atskaņotu un ierakstītu jaunas koncertprogrammas. Komponists Arturs Maskats RIX klavieru kvartetu raksturo kā spilgtu un fascinējošu muzikālo vienību. Viņu inteliģentajā muzicēšanas veidā, darba struktūrā un spēles izsmalcinātībā jaušams nopietns briedums, kas sevī nes arī savstarpējās sapratnes vieglumu, azarta un humora devu. Kā mēdz jokot altiste Ilze Kļava, ieguvuši savu publiku, mūziķi kļūst no tās arī atkarīgi un alkst parādīt, ko spēj, ik reizi no jauna satiekoties.

Kvarteta koncerti notikuši ASV, Čehijā, Īrijā kā arī Skandināvijas valstīs. Līdz šim Klavieru kvartets RIX uzstājies daudzos festivālos (“RojaL”, “Sansusī”, “Cēsu mākslas festivāls”, “Kuldīgas pilsētas svētki”), kā arī atsevišķos, bet regulāros koncertos (“Ziemassvētki sveču gaismā” Mazajā ģildē, koncerti Oleru muižā u.c.). 2016. gadā RIX piedalījies Pētera Vaska autorkoncertā “Phillips Collection” koncertsērijā Vašingtonā, ASV. RIX klavieru kvartets ieskaņojis vairākus albumus, tostarp Olivera Mesiāna "Kvartetu laika galam" (1999), Pētera Vaska un Tālivalža Ķeniņa klavieru kvartetus (2003), kā arī albumu ar Riharda Štrausa, Johannesa Brāmsa un Kamila Sensānsa skaņdarbiem (2008). Kameransamblis divreiz (2004, 2011) saņēmis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo mūzikas balvu kā apliecinājumu savai izcilajai spēles mākslai.

Ansambļa repertuārā ir speciāli viņiem veltīti skaņdarbi, pasaules klasiskās mūzikas kvarteti, kvinteti, trio un sonātes. Šī koncerta programmā, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Radio 3 Klasika, ar Rīgas domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, skanēs A. Dvoržāka, S. Mences, K. Sensānsa, T. Ķeniņa, J. Brāmsa kompozīcijas, bet koncertu vadīs un par skaņdarbiem stāstīs muzikoloģe, Latvijas Radio 3 ”Klasika” programmu vadītāja Signe Lagzdiņa.

Koncertā piedalās:
Jānis Maļeckis (klavieres)
Sandis Šteinbergs (vijole)
Ilze Kļava (alts)
Reinis Birznieks (čells)

Koncerta sākums: plkst. 19.30. Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā:
https://www.bilesuparadize.lv/event...

Nākamie COME PRIMA sezonas koncerti:
16. oktobris: Lisabonas ģitāru kvartets (Portugāle) https://bit.ly/2lUitCB
6. novembris: Tu saki? Latviešu kinomūzika citādā skanējumā https://bit.ly/2kbGx3s