Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:127, Did:0, useCase: 0

epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

Festivālā “ORGANismi” šogad gaidāmi eksperimenti, improvizācija un spožs solo

Drukāt

No 25. līdz 29. oktobrim Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notiks jau trešais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kurā gan festivāla mākslinieciskā vadītāja, pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna, gan GORS radošā komanda un pārējie festivāla dalībnieki ļausies ikgadējiem eksperimentiem ar un par ērģeļmūziku.

Festivālā “ORGANismi” šogad gaidāmi eksperimenti, improvizācija un spožs solo

Šī gada festivālam top trīs unikālas koncertprogrammas, kuru galvenie mākslinieki ir Iveta Apkalna, mūziķis Renārs Kaupers, ungāru ērģeļu improvizators Lāslo Fassangs un, protams, jaunie Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas talanti, ļaujot turpināt īstenot festivāla ideju – atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādās un vēl neapjaustās iespējas. Trešā festivāla ideju caurvij skaitlis trīs, kas apvieno iepriekšējos viens un divi – dzīvi un pieredzi, rosina darbību, tāpat vairumā reliģiju ir Svētās Trīsvienības simbols. Trīs ir virzība no mazā uz lielo – arī festivāls nu kļuvis par neatņemamu rudens mūzikas notikumu sastāvdaļu Rēzeknē.

Festivālu 25. oktobrī ar diviem koncertiem iesāks īpaši “ORGANismiem” topošais muzikālais uzvedums “Viens prāts ar otru”, kurā piedalīsies Iveta Apkalna, Renārs Kaupers un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi. Muzikāls uzvedums, kurā piedalās bērni, ir pastāvīga festivāla tradīcija – 2015. gadā, Raiņa gada iedvesmots, tapa uzvedums “Saule. Bērni. Rainis”, bet 2016. gadā – muzikāli pasakains stāsts “Ja es būtu”. Šī gada uzveduma pamatā ir Renāra Kaupera dziesmas bērniem, uzturot intrigu – vai ērģeles var atskaņot arī Renāra Kaupera dziesmas? Uzvedumu veido radošā grupa – režisore Māra Zaļaiskalns, scenogrāfe Daina Salmiņa, tērpu māksliniece Ināra Apele, kormeistare Anda Lipska, horeogrāfs Ilmārs Dreļs, gaismu mākslinieks Ervīns Šaicāns, muzikālā vadītāja Ilona Rupaine.

26. oktobrī paši mazākie apmeklētāji tiek aicināti uz zinātniskā teātra “Laboratorium.LV” izrādi “Skaņas noslēpumi”, lai, iedvesmojoties no digitālo ērģeļu būtības, mēģinātu atklāt skaņas noslēpumus – kā tā rodas un kādas ir metodes skaņas radīšanai.

Piektdien, 27. oktobrī notiks šobrīd pasaulē ievērojamākā koncertnama, Hamburgas Elbas Filharmonijas, Goda ērģelnieces Ivetas Apkalnas solo koncerts “Bahs reiz trīs”. Līdz šim Iveta Rēzeknē kopš koncertzāles atklāšanas koncertējusi vairākkārt – gan ar solo numuriem, gan sadarbībā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, pianistu Juri Žvikovu, LNSO un citiem māksliniekiem, bet ērģelnieces solo koncerts Latgales vēstniecībā GORS būs pirmoreiz. Soloprogramma festivālam tapusi, domājot par un ap Johanu Sebastiānu Bahu, "Svēto Trīsvienību" mūzikā, viņa nemirstīgo muzikālo mantojumu un ietekmi gadsimtu garumā. Trīs īsās koncerta daļās skanēs seši J. S. Baha "Šīblera korāļi" un komponista skaņdarbi trīsdaļu metrā baroka ērģeļmūzikas zelta virsotne Pasakalja dominorā un Čakona no partitas vijolei solo reminorā pārlikumā ērģelēm. Lai atainotu senās un cēlās dejas pasakaljas pārtapšanu 20. gs. skatuves mūzikas valodā, izskanēs Dmitrija Šostakoviča traģikas pilnā Pasakalja no operas “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta", kas ir vienīgais komponista oriģināldarbs ērģelēm. Programmu noslēgs romantiķa Ferenca Lista veltījums J. S. Baham – virtuozā un majestātiskā Fantāzija un Fūga par BACH tēmu. Pirms Apkalnas koncerta ikviens interesents aicināts uz sarunu ar muzikoloģi un Latvijas Radio 3 “Klasika” redaktori Ilzi Medni, kura iepazīstinās ar koncertā skanošo darbu autoriem, skaņdarbu tapšanas vēsturi, muzikālo uzbūvi un atskaņojuma tradīcijām.

Festivālā “ORGANismi” par tradīciju kļuvusi arī kāda izcila ārvalstu ērģelnieka piedalīšanās, kuru koncertēt Rēzeknē, pārzinot nozares labākos mūziķus un gribot pārsteigt klausītājus, allaž uzaicina Iveta Apkalna. Svētdien, 29. oktobrī, festivāls noslēgsies ar ungāru ērģelnieka Lāslo Fassanga (László Fassang) koncertu “Melnbaltās variācijas”. Lāslo ir viens no daudzpusīgākajiem savas paaudzes ērģelniekiem. Ar izcilību absolvējis Lista Mūzikas akadēmiju un Parīzes Konservatoriju. 2002. gadā prestižākajā ērģelnieku konkursā Kalgari (Kanāda) saņēmis zelta medaļu improvizācijas kategorijā, bet 2004. gada Chartres konkursā Francijā Grand Prix un skatītāju balvu. Šobrīd paralēli pedagoģiskai darbībai, viņš regulāri piedalās starptautisko ērģelnieku konkursu žūrijā, uzstājas Eiropā, Ziemeļamerikā, Tālajos Austrumos, viņš ir ērģeļmūzikas koncertu “Palace of Arts” (Budapešta) mākslinieciskais vadītājs un improvizācijas pasniedzējs Parīzes konservatorijā. Bet ar 1934. gadā izgudrotajām “Hammond” ērģelēm, kas apvieno ērģeļu un klavieru iespējas, mūziķis pirmo reizi satikās tieši 2002. gadā Kanādā un nu atzīst, ka “Hammond” ērģeles ir viņa izaicinājums un iedvesmas avots. Improvizatora koncerta programmā – improvizācijas un skaņu celiņi dažādu valstu un gadu desmitu melnbaltajām kinofilmām.

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, divu gadu laikā parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā GORS paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla norisi atbalsta Rēzeknes pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds projektā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamība Latgales vēstniecībā GORS”.

Biļetes uz festivāla koncertiem sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā. Biļešu cena no 5,00 līdz 15,00 €, GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 30% atlaide.

Biļetes uz 25. un 26. oktobra pasākumiem ir izpārdotas.

Tev jābūt autorizētam,

Izrāžu videofragmenti vairākVideointervijas vairāk