Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:123, Did:0, useCase: 0


"Spēlmaņu nakts" balvas iegūst "Pūt, Vējiņi!", Elmārs Seņkovs, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Mārtiņš Meiers

Redakcija
Redakcija

Vakar Dailes teātrī notika Latvijas gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” ceremonija, kas tradicionāli notiek 23. novembrī, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā. Par spilgtākajiem sasniegumiem pagājušajā teātra sezonā pasniedza balvas 17 kategorijās, kā arī galveno balvu “Grand Prix”, balvas par mūža ieguldījumu un specbalvas skatītāju, žūrijas un bērnu un jauniešu žūrijas simpātijām. Vakaru vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ivars Kļavinskis.

"Spēlmaņu nakts" laureāti

Galvenā balva – "Grand Prix", uz kuru pretendē visas izrādes, kas nominētas bērnu, jauniešu, lielās un mazās formas kategorijās. "Grand Prix" par aizvadīto, 2018./2019. gada, teātra sezonu pasniedza kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) režisora Elmāra Seņkova izrādei “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī.

"Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks" balvu ieguvēji – Jēkabs Reinis par Ulda lomu izrādē “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris) un Klāvs Mellis par režiju izrādēm “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris), “Himna” (trupa “Kvadrifrons”).

Par gada kostīmu mākslinieci šogad atzīta Kristīne Pasternaka, kura veidoja kostīmus izrādēm “Mana skaistā lēdija” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris) un “Pajaci” (Latvijas Nacionālā opera un balets).

Gada kustību mākslinieku titulus ieguva Jānis Purviņš un Agate Bankava par darbu izrādē “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris).

Savukārt par gada muzikālās partitūras autoru atzīts Jēkabs Nīmanis par mūziku izrādēm “Ceļojums uz Ziemeļiem” (Latvijas Nacionālais teātris) un “Kliedzēji” (Daugavpils teātris).

Šogad par gada video māksliniekiem kļuva Krišs Salmanis, Toms Zeļģis un Linda Ģībiete par darbu izrādē “Ceļojums uz Ziemeļiem” (Latvijas Nacionālais teātris).

Par darbu sezonā Latvijas Nacionālajā teātrī, M. Čehova Rīgas Krievu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā un baletā, Jaunajā Rīgas teātrī Oskars Pauliņš ieguva balvu kā gada gaismu mākslinieks.

Par gada scenogrāfi šogad atzīta Monika Pormale par scenogrāfiju izrādei “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris).

Balvai par gada sasniegumu oriģināldramaturģijā tekstu, lugu vai scenāriju žūrija izvirzīja kopā ar Laikmetīgo lugu autoru, scenāristu un dramaturgu apvienību. Balvu ieguva Artūrs Dīcis par darbu “Randiņš ar 50 gramiem balzama” (izrāde “Viņi melo labāk”, Pannas teātris).

Bērnu žūrijas balvu saņēma izrāde, kas nebija nominantu sarakstā – "Planēta Nr. 85" (režisors Dmitrijs Petrenko, Dailes teātris).

Jauniešu žūrijas balvu saņēma trupas "Kvadrifrons" izrāde “Pavasaris” (Valmieras vasaras teātra festivāls, režisore Alisja Goigelina).

Žūrijas specbalvu žūrijas pārstāvji Ieva Rodiņa un Atis Rozentāls piešķīra notikumam, kas iet ārpus ierastajiem teātra rāmjiem – Valmieras vasaras teātra festivālam par radošu un novatorisku teātra integrēšanu pilsētvidē. Festivāls noticis jau četrus gadus un, kā žūrija uzsvēra – pārvērš pilsētu, kurā tas notiek, jo izrādes skatāmas visdažādākajās vietās pilsētā.

Skatītāju balsojumā par labāko aktieri atzīts Andris Keišs par Vīlera lomu izrādē “Linda Vista” (Jaunais Rīgas teātris).

Savukārt labākās aktrises titulu skatītāji piešķīra Inesei Kučinskai par Bernardas Albas lomu izrādē “Bernardas Albas nams” (Liepājas teātris).

Skatītāju simpātiju balvu par labāko izrādi ieguva režisora Elmāra Seņkova izrāde Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Šogad balvu par aktierdarbu otrā plāna lomā ieguva Vilis Daudziņš par Bosa Finlija lomu izrādē “Jaunības putns ar saldo balsi”, lomām izrādē “Latviešu laupītāji” un lomām izrādē “Vēstures izpētes komisija” (Jaunais Rīgas teātris).

Par labāko aktrisi otrā plāna lomā atzīta Lolita Cauka par Ortas lomu izrādē “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris).

Par mūža ieguldījumu teātra mākslā tika godināti Rihards Rudāks un Jānis Dreiblats. Tās pasniedza Nacionālā teātra aktieri, Riharda Rudāka un Jāņa Dreiblata kursabiedri, Uldis Dumpis un Ģirts Jakovļevs, kuri balvu par mūža ieguldījumu saņēma 2015. gadā.

Gada režisora titulu ieguva Elmārs Seņkovs par izrādi “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Par gada labāko aktrisi atzīta Ilze Ķuzule-Skrastiņa par Solanžas lomu izrādē “Kalpones”, Abigailas Viljamsas lomu izrādē “Salemas raganas” un Lulū lomu izrādē “Lulū” (Dailes teātris).

Savukārt par gada labāko aktieri – Mārtiņš Meiers par Hamleta lomu izrādē “Hamlets” (Valmieras Drāmas teātris).

Balvu par gada labāko izrādi bērniem ieguva režisora Dž. Dž. Džilindžera izrāde “Polianna” Liepājas teātrī.

gada labākā izrāde pusaudžiem novērtēta režisora Valtera Sīļa izrāde “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Šogad par labāko mazās formas izrādi atzīta režisora Viestura Roziņa izrāde “Kliedzēji” Daugavpils teātrī.

Gada lielās formas izrādes titulu ieguva režisora Elmāra Seņkova izrāde “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī.

117 sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisijas piecu cilvēku sastāvā: teātra kritiķe Ieva Rodiņa, teātra kritiķe Maija Svarinska, teātra kritiķis Normunds Akots, teātra kritiķis, Laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls, žurnālists un dramaturgs Uģis Segliņš.

Avots: lsm.lv