Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 0


Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā 2019. gada laureāti

Redakcija
Redakcija

Izcilā dzejnieka, dabas pētnieka un publicista Jāņa Baltvilka 75. dzimšanas dienā 24. jūlijā tika paziņoti viņa vārdā nosauktās balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šī gada laureāti. Jāņa Baltvilka balvas laureāts rakstniecībā ir Aivars Kļavis par romānu triloģiju “Ceļš uz nezināmo zemi” (“Melnais akmens”, “Bēgšana no čūsku valstības” un “Asinis uz dzintara”, Zvaigzne ABC, 2018), kurā augstā mākslinieciskā līmenī vērienīgi tēlotas iespējamas vēsturiskas norises latviešu senču dzīvē 4000 līdz 2000 gadu tālā senatnē.

“Spraigā piedzīvojumu sižetā ietvertas gan atsevišķu cilšu un varoņu dzīves un cīņu konkrētas ainas, gan metaforiskajā plānā uzsvērtas arī mūsdienās svarīgas atziņas par katra cilvēka, dzimtas, cilts (šodien – tautas) nerimstošo ceļu uz priekšu, brīvības alkām, par katra cilvēka atbildību ne tikai par sevi, bet arī par saviem tuvākajiem un plašāk – savu cilti (tautu). Visā triloģijā lasītāja iztēli rosina Emīla Mozgas ilustrācijas, kuru vieglums un virtuozā it kā naivā zīmējuma dabiskā saikne ar tekstu jau novērtēta, jaunajam māksliniekam piešķirot balvu “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā 2018. gadā” (Ilze Stikāne).

Jāņa Baltvilka balvu 2019 bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Anete Melece par ilustrācijām savai grāmatai “Kiosks” (Liels un mazs, 2019), tika atzīmēts arī viņas devums Laura Gundara grāmatas “Vaļa balss” vizuālajam tēlam (Liels un mazs, 2019). Citāts no balvas verdikta: “Ar ņirboši krāsainiem flomāsteru zīmējumiem viņa uzbur veselu pasauli, kurā tā vien gribas līdzdarboties, – aizraujošu, harmonisku vidi ar katram viegli atpazīstamām detaļām. Ilustrācijas bagātina literāros stāstus, ļaujot iztēlotās situācijas ieraudzīt no arvien jauniem, negaidītiem rakursiem. Grāmatās māksliniece dāsni dalās ar savu atbruņojoši saulaino humora izjūtu un cilvēkmīlestību” (Aiga Dzalbe).

Par AS “Latvijas Valsts meži” balvas JAUNAUDZE par debiju bērnu literatūrā laureātu kļuvis Sergejs Timofejevs par grāmatu “Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi” (Liels un mazs, 2019). Asprātīgā un sirsnīgā “Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi” pārliecina, ka Sergeja Timofejeva kā bērnu grāmatu autora rokraksts ir pamanāms un atšķirīgs, kā arī priecē ar domas neatkarību, spēju ieklausīties citos un labo, izteiksmīgo valodu. Debitējot bērnu literatūrā, Sergejs Timofejevs neuzkrītošā veidā ar mazajiem lasītājiem un viņu vecākiem runā par bērniem labi pazīstamu problēmu, rosinot iztēli, izraisot smieklus un līdzjūtību.

Sadarbībā ar portālu DELFI lasītāju simpātiju balsojumā pirmajā vietā izvirzījās Ilmāra Ziemaņa grāmata “Peļķīte” ar Anda Reinberga ilustrācijām (Zvaigzne ABC, 2018).

Balvas starptautiskā dimensija ir paplašinājusies, jo balva šogad un turpmāk tiks piešķirta ne vien Baltijas jūras reģiona valstu rakstniekiem un viņu darbu tulkotājiem latviski, bet pretendenti tiks meklēti visas Eiropas valstu autoru vidū. Jau iepriekš paziņotā Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir itāļu rakstniece Andžela Naneti (Angela Nanetti) par stāstu “Mans vectēvs bija ķiršu koks” (Jāņa Rozes apgāds, 2018), kurā blakus dzīvības un nāves eksistenciālajiem jautājumiem nesamāksloti patiesi un daudzviet uzjautrinoši komiski risināts vēstījums par bērnību un pieaugšanu. Aizraujoši un dramatiski notikumi vienmēr atgadās laukos dzīvojošo vecvecāku mājās, viņu dziļā tuvība dabai un nevēlēšanās izjaukt ierasto dzīves kārtību asprātīgā talantīgās stāstnieces tēlojumā paceļ lasītāju traģisku izjūtu augstumos un noliek atpakaļ uz zemes apskaidrotu.

Starptautisko balvu saņēma Andželas Naneti grāmatas tulkotāja Dace Meiere, kuras augstā profesionālā līmenī veiktie tulkojumi vienmēr ir priecējuši latviešu lasītāju.

Laureāti saņēma diplomus, mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu un naudas prēmijas, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā. Arī “Latvijas Valsts mežu” balvas "Jaunaudze" laureāts saņēma naudas prēmiju, kuras mērķis ir veicināt izaugsmi un arvien jaunu autoru pievēršanos kvalitatīvu bērnu grāmatu tapšanai.

Balvas pasniegšanas ceremoniju šogad veidojis režisors Kārlis Krūmiņš sadarbībā ar aktieriem Jāni Kroni un Agri Krapivņicki. Īpaši šim gadījumam “Līko dziesmiņu” ciklu radījis komponists Platons Buravickis, dziesmas ar Jāņa Baltvilka tekstu izpildīja Armands Siliņš.

Izdevniecība "Latvijas Mediji", popularizējot Starptautisko Jāņa Balvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, laidusi klajā "Latvijas Avīzes" iknedēļas pielikuma "Kultūrzīmes" speciālnumuru. Kusas pamatskolas skolotājas Ilonas Sāres dvēseliski dziļā eseja “Par siltumu”, kas publicēta izdevumā, iespējams, pauž visu mūsu gaidas un cerības, raugoties uz bērnu grāmatu likteņiem Latvijā: “Kā tikt līdz smiekliem, līdz smaidam, līdz sajūtai dziļi sevī, ka tevī pašā urdz prieka un laimes strauts? Grāmata var būt viens no atbalsta ceļiem – ja tai izdodas uzticēties”.

Grāmatas šogad vērtēja LBJLP prezidente Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, žūrijas komisijā strādāja Latvijas Mākslas akadēmijas un Rakstniecības un mūzikas muzeja eksperti Aiga Dzalbe un Liega Piešiņa, mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš un sabiedrības pārstāvji, kuri ieinteresēti bērnu literatūrā, – Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa un radio dīdžejs Toms Grēviņš.

Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā notiek, pateicoties atbalstītājiem: Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Starptautiskajai Ventspils Rakstnieku un tulkotāju mājai, Rīgas Domei, AS “Latvijas Valsts meži”, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Itālijas vēstniecībai Rīgā, Itālijas IBBY nodaļai, kā arī informatīvajiem atbalstītājiem: AS "Latvijas Mediji" un laikrakstam “Latvijas Avīze”, interneta žurnālam “Satori.lv”, portālam DELFI, Latvijas Radio u.c.