Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 0


Liepājas muzeja dārzā atvērs grāmatu “Liepāja Latvijas Neatkarības karā 1918 – 1920”

Redakcija
Redakcija

Piektdien, 22. novembrī, plkst. 17 Liepājas muzeja dārzā atvērs grāmatu – rakstu krājumu, kas veltīts Latvijas Neatkarības kara notikumiem Liepājā. Grāmata ir pirmais zinātnisku rakstu krājums, kas veltīts tieši notikumiem Liepājā šajā vēstures posmā. Lielākā daļa no zinātniskajiem rakstiem, kas apkopoti krājumā, tapuši pēc Liepājas muzeja rīkotās konferences 2017. gadā “Liepāja Latvijas Neatkarības karā, 1918–1920”. Tie ir profesionālu vēsturnieku oriģinālpētījumi par Liepāju Neatkarības kara laikā.

Rakstu krājumu sastādījusi Liepājas muzeja vēsturniece Inna Gīle, bet tā zinātniskais recenzents un divu rakstu autors ir Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks Jānis Šiliņš. Grāmata iznākusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes finansiālu atbalstu izdevniecības “Jumava” paspārnē.

Rakstu krājums atspoguļo nezināmas vai mazāk zināmas šķautnes Latvijas Neatkarības kara gaitā, turklāt tas vēsta par vēsturiski nozīmīgiem notikumiem, kā arī ikdienišķām, bet aizraujošām situācijām, kas ietekmēja cilvēku dzīvi pirms simt gadiem Liepājā.

Rakstu krājuma atvēršanas pasākumā gaidāma tikšanās ar rakstu autoriem, iespēja klausīties lasījumā no aizraujošākajām vietām grāmatā, baudīt muzikālu sniegumu un iejusties tā laika noskaņā.

Liepājai 1919. gada notikumos bija ļoti nozīmīga loma. Vairākus mēnešus tā bija Latvijas Pagaidu valdības mītnes vieta. Liepāja bija arī stratēģiski svarīga osta Sabiedroto valstu kara flotēm, kuras darbojās Baltijas jūrā.

Sadursmes Liepājas tuvumā ar bermontiešu spēkiem sākās 4. novembrī, tomēr izšķirošais uzbrukums sekoja desmit dienas vēlāk. 14. novembra rītā vācieši pēc spēcīgas artilērijas sagatavošanas pārgāja spēcīgā triecienā, pārejot pār Tosmāres ezeram un no aizmugures ieņemot Ziemeļu fortu. Pretinieks strauji devās pilsētas virzienā, uzbruka arī Vidus un Dienvidu fortiem. 14. novembra rītā Liepājas liktenis karājās mata galā. Šķita, ka vācieši kuru katru brīdi ieņems pilsētu.

Liepāju no krišanas glāba pēkšņs un pārdrošs Latvijas armijas vienību pretuzbrukums. To ar savu uguni atbalstīja Lielbritānijas kara flotes kuģi. Latvijas armijas pretuzbrukums pilnībā mainīja kaujas gaitu – bermontieši daudzviet panikā bēga, vienu pēc otra izdevās atgūt zaudētos fortus.

Rakstu krājuma atklāšanas pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un filmēšana. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti Liepājas muzeja sociālo tīklu lapās un mājaslapā.