Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 0


Ja esi noguris no cīņas ar diabētu ...

Redakcija
Redakcija

Arvien vairāk cilvēku saslimst ar cukura diabētu (I un II tipa), sākot no agra vecuma līdz pat piecdesmit gadiem. Diabēta slimības mērogs pieaug, un vēl satraucošāk ir tas, ka gandrīz puse no skartajiem cilvēkiem par to nemaz nezina. Viņi neatpazīst simptomus un, pēc to pamanīšanas var sākt nepareizu ārstēšanu.

Diabēts ir slimība, kas izraisa augstu cukura līmeni asinīs. Šajā stāvoklī šūnas nerada insulīnu - hormonu, kas palīdz glikozei no asinīm nokļūt šūnās, un glikoze paliek asinīs. Kad tā uzkrājas, cilvēki sāk saskarties ar veselības problēmām, kas galu galā var izraisīt pat nāvi.
Diabēts ir kontrolēta slimība - tā nav izārstējama, bet to var kontrolēt, lai stāvokli krietni atvieglotu. Cukura diabēta pacientiem ir konstanti jānovēro cukura līmenis asinīs un jāizmanto insulīna injekcijas. Papildus ikdienas insulīna devai viņiem arī ir rūpīgi jāseko līdzi diētai, jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, jālieto zāles, kā arī jāizvairās no stresa pilnām situācijām, jo arī tām ir ietekme uz cukura līmeni asinīs.
Tomēr visa šī saraksta izpilde var likties pārāk saspringta, īpaši jauniem pacientiem. Vēl vairāk - veselība un pat dzīvība ir atkarīga no ikdienas rutīnas, kas sākotnēji var likties diezgan pārsteidzoši. Tomēr, pat ievērojot visas šīs apgrūtinošās rutīnas darbības, joprojām ir iespējams dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Šeit ir daži padomi tiem, kuri jau kādu laiku cīnās ar diabētu un, visticamāk, sāk no tā nogurt.
1. Mēs visi veicam kļūdas un nogurstam. Neviens nav ideāls un kļūdīties ir cilvēcīgi. Tev jāsaprot, ka esi cilvēks, nevis robots, un tādēļ tev ir jāpiedod sev par diētas neievērošanu, vingrinājumu un injekciju izlaišanu. Jā, tavi lēmumi radīs izmaiņas, tomēr sevis vainošana par nevērīgu izturēšanos pret diētu situāciju neuzlabos. Tu vien jutīsies bezcerīgi un nožēlojami. Neraizējies pārāk daudz un, ja nespēji veiksmīgi ievērot nepieciešamo uztura plānu, tiec tam pāri un mēģini soli pa solim. Viena no spēcīgākajām izjūtām diabēta pacientiem ir bezpalīdzība. Bailes no pazemināta vai paaugstināta cukura līmeņa un stress, cenšoties regulēt normālu glikozes līmeni asinīs, ir diezgan izplatīti starp jaunajiem pacientiem. Tomēr, lai cik grūti tas var likties, par to ir nepieciešams runāt un risināt kopā ar ārstu.

2. Neplāno pārāk krasas pārmaiņas. Jā, tu izlasīji pareizi – necenties veikt krasas dzīvesveida izmaiņas, jo to būs ļoti grūti īstenot. Tā vietā sadali savus lielos plānus nelielos uzdevumos. Uzstādi reālus, mazus ikdienas mērķus un pēc tam ilgākā laika posmā uzstādi lielākus mērķus. Nemēģini būtiski mainīt savu dzīvi, jo, visticamāk, tu to nedarīsi. Gluži tāpat kā uzcelt māju nedēļas laikā vai iemācīties peldēt vienā dienā ir praktiski neiespējami (lai gan mēdz notikt visādi brīnumi). Radot būtiskas izmaiņas saistībā ar savu uzturu, fiziskajām aktivitātēm un citiem dzīves aspektiem, palielinās izdegšanas risks. Sāc ar maziem soļiem un pielāgo ārstēšanas plānu savam dzīvesveidam. Pēc kāda laika tavs dzīvesveids sāks uzlaboties un pielāgoties nepieciešamajai ārstēšanai. Pēc tam vari pāriet pie lielākiem mērķiem.

3. Lūdz palīdzību. Palīdzības lūgšana nav nekas briesmīgs, un tu pat varētu būt pārsteigts par atbalstu, ko saņemsi. Pat Stīvs Džobs ieteica cilvēkiem jautāt pēc palīdzības. Atrodi draugu, kuram tu vari atklāti stāstīt par savu diabēta problēmu un nebaidies teikt patiesību, "izkratīt sirdi". Vislabāk ir atrast kādu, kuram arī ir diabēts, jo tad jūs vienos kopīgas problēmas. Diabēta atbalsta grupu apmeklēšana arī ir ļoti noderīga, jo tev noteikti būs nepieciešami padomi no pieredzējušiem diabēta slimniekiem.

4. Konsultējies ar ārstu. Tas var šķist jau pārāk bieži dzirdēts, bet regulāras ārsta vizītes, lai dalītos par saviem simptomiem, palīdzēs viņam atrast vispiemērotākos medikamentus. Bez tam, vairāk informācijas vienmēr ir labāk nekā mazāk, it īpaši, ja runa ir par diabēta kontroli.