Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:362, Did:0, useCase: 0


Izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Redakcija
Redakcija

Izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” Rīgas Sv. Pētera baznīcā
Jāzepa Pīgožņa darbs “Pavasara saulē”, 2011, audekls, eļļa, 60x80

Sestdien, 19. martā - Jāzepa dienā plkst. 15.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā tiks atklāta 2. izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Izstāde apskatāma līdz 1. maijam.

Lai veicinātu mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi, Latvijas mūsdienu mākslā jau otro gadu turpinās tradīcija - “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”.

Šogad mākslinieka balvai tika iesniegti 73 autoru vairāk nekā 130 mākslas darbi. Balvas žūrijas atlases rezultātā izstādē būs apskatāmi 62 autoru 82 darbi. Žūrijas komisijas sastāvā: mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, Preiļu novada muzeja galvenā māksliniece Silvija Berezovska, mākslinieks, LZA goda loceklis Jānis Strupulis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks un žūrijas priekšsēdētājs, pagājušā gada Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā ieguvējs - Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis.

Izstādē būs apskatāmi gan latviešu vecmeistaru, gan vidējās paaudzes, kā arī jauno mākslinieku darbi, tādējādi katrs izstādes apmeklētājs varēs apskatīt Latvijas ainavu no visdažādākajiem rakursiem. Konkursam tika iesniegti darbi pārsvarā eļļas un akrila tehnikā.

Žūrijas komisija pauž gandarījumu par iesniegto darbu augsto kvalitāti un aicina māksliniekus gatavoties arī nākamajai J. Pīgožņa balvai, tverot ainavas jēdzienu daudz plašāk un drosmīgāk. Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne saka: “Kopš viens no mūsu profesionālās glezniecības pamatlicējiem un profesionālās mākslas izglītības izveidotājiem Vilhelms Purvītis (1872 - 1945) ar savas prasmes un dvēseles spēku atklāja Latvijas tēlu bērzu birzīs un pavasara ūdeņos, ainavu glezniecība bijusi un ir būtiska māksliniecisko spēju izteicēja un skatītāju iecienītākā krāsu valoda. Pēctecība un stabilitāte ierosmēs, varējumos, raksturojumos, noskaņās, redzējumos vienmēr atklājusies uz audekliem, lai stāstītu un rādītu Latvijas dabas neizsmeļamo skaistumu.”

Jāzeps Pīgoznis (1934-2014) ir viens no izcilākajiem Latvijas ainavu gleznotājiem, kura darbi atspoguļo Latvijas dabas ziemeļniecisko krāšņumu un daudzveidību visos gadalaikos. Savos darbos tiecas pēc vispārināta dabas tēla atklāsmes reālistiski tvertās ainavās un mazpilsētu skatos. Katra glezna ir pati pilnība, kurā rezumējas harmonija un latviskā mentalitāte.

2. izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” būs apskatāma Sv. Pētera baznīcā, sākot no 2016. gada 20. marta. Sakarā ar Pūpolsvētdienas pasākumiem, ekspozīcija 20. martā apskatāma no plkst. 15.00.