Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:362, Did:0, useCase: 0


Izsludina darbu iesniegšanu Jāzepa Pīgožņa balvai, pērn skatītāju simpātijas ieguvusi jaunā māksliniece Kristīne Kvitka

Redakcija
Redakcija

Izsludina darbu iesniegšanu Jāzepa Pīgožņa balvai, pērn skatītāju simpātijas ieguvusi jaunā māksliniece Kristīne Kvitka
Fragments no Kristīnes Kvitkas foto Pavasaris

15. februārī no plkst. 9.00 līdz 18.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā (Skārņu ielā 19) mākslinieki tiek aicināti iesniegt savus darbus, lai piedalītos šā gada konkursa izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Izstāde tiks atklāta Jāzepa dienā – 19.martā.

Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju un Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu 2015. gadā nodibināja Jāzepa Pīgožņa balvu par labāko darbu Latvijas ainavu glezniecībā, lai veicinātu mākslinieku interesi atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi mūsdienu mākslā. 2015. gada pavasarī Rīgas Sv. Pētera baznīcā notika pirmā izstāde „Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Maijā tā aizceļoja uz J.Pīgožņa dzimto pusi, un bija apskatāma Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā līdz oktobrim.

Izstādi “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” kopumā (Rīgā un Preiļos) apmeklēja vairāk nekā 8000 skatītāju. Visiem izstādes apmeklētājiem bija iespēja nobalsot par, viņuprāt, labāko izstādes dalībnieku. Ar pārliecinošu balsu vairākumu šajā balsojumā uzvarējusi jaunā māksliniece Kristīne Kvitka, kuras īpašais glezniecības stils bija vērojams trīs darbos: “Baltā nakts”, “Pavasaris” un “Ziemas ziedi”. Otrajā vietā ir māksliniece Agija Ģērmane, trešajā vietā - Uldis Zuters un no viņa tikai par vienu balsi atpaliek Jānis Ziņģītis.

Mākslinieku atsaucība pērn, iesniedzot darbus izstādei, bija necerēti liela. Sākotnēji tika iesniegti 229 darbi. Žūrijas komisijā strādāja Ingrīda Burāne (žūrijas priekšsēdētāja, mākslas zinātniece), Jānis Anmanis (mākslinieks), Eiženija Aldermane (Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja), Silvija Berezovska (Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore), Jānis Dukāts (mākslinieks), Jānis Streičs (kinorežisors, Latgales novada koordinators, LZA Goda loceklis), Jānis Strupulis (mākslinieks) un Osvalds Zvejsalnieks (mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors). Ilga žūrijas komisijas darba rezultātā izstādei tika atlasītas 78 autoru 108 gleznas. Saskaņā ar žūrijas lēmumu par 2015. gada izstādes Zelta diploma, īpašas dārgmetāla medaļas (autors – Jānis Strupulis), kā arī naudas balvas laureātu kļuva mākslinieks, profesors Roberts Muzis. Savukārt, prof. Osvalds Zvejsalnieks saņēma Rīgas domes speciālbalvu – iespēju sarīkot savu personālizstādi Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Profesors šo iespēju ar prieku izmantoja un, pieaicinot kolēģus un novadniekus, tapa izstāde “Osvalds Zvejsalnieks. Latgale. Kolēģi. Plenēri.”