Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:372, Did:0, useCase: 3


Saruna par mākslu ar Evu Ikstenu-Strapcāni

Redakcija
Redakcija

Fonds "Mākslai vajag telpu" turpina video stāstu sēriju, kurā aicina dažādu profesiju pārstāvjus izteikt savu viedokli par mākslu un mūsdienu mākslas muzeju. Šoreiz saruna ar LTV1 raidījumu vadītāju Evu Ikstenu-Strapcāni.

Eva Ikstena-Strapcāne dalās atmiņās un iespaidos par pirmo laikmetīgās mākslas muzeja Somijā, Helsinkos “Kiasma” apmeklējumu 17 gadu vecumā, kas bija šokējošs pārdzīvojums. Tikai vēlāk, jau veidojot sižetu par “Kiasmu” Eva konstatēja, ka laikmetīgās mākslas muzeji ir jūtīgs krustpunkts. Tajos var gan iemīlēties, gan saniknoties, bet tie noteikti stimulē domāt. Jo mūsdienu mākslinieki savos darbos atspoguļo aktuālos procesus sabiedrībā - politiskos, sociālos un arī personiskos. Šajos mākslas darbos var redzēt mūsu vēsturi. Mūsdienu mākslas izstādes ir vieta, kur varam paši novērtēt kādi esam un arī citiem parādīt. Mūsdienu māksla ir kā pagātnes un nākotnes sasaistīšana.

Eva uzskata, ka lai mākslas darbi tiktu pamanīti un novērtēti, tiem nepieciešama telpa. Mūsdienu mākslas muzejs Rīgā ir nepieciešams, turklāt tam jābūt pieejamam, jāatrodas Rīgas centrā, lai būtu pa ceļam gan tūristiem, gan kļūtu mums pašiem par centru un nozīmīgu ikdienas sastāvdaļu. Tāpēc RTU ēka Kaļķu ielā 1 tam būtu ļoti piemērota vieta. Pieminot Bilbao muzeju (Spānijā, Gugenheimā), kas ir lielisks veiksmes stāsta piemērs, jo atdzīvināja vietējo ekonomiku, Eva atceras interesantu faktu, ka bezdarbniekiem ieeja šajā muzejā bija bez maksas, jo muzeja direktors ir uzsvēris, ka šādā dzīves brīdī cilvēkam ir nepieciešama iedvesma un jauns impulss un tieši laikmetīgā māksla to spēj dot.

Dodoties ceļojumā, Eva vienmēr apmeklē vietējo laikmetīgās mākslas muzeju. Un viņa uzskata, ka arī viesiem, kas ierodas Rīgā, nav nekā labāka ko parādīt, kā laikmetīgo mākslu. “Mākslas darbi ir mūsdienu sabiedrības spogulis. Tā māksla, ko rada mākslinieki, tie esam mēs,” uzskata Eva Ikstena-Strapcāne.