Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:423, Did:0, useCase: 0


DOMUGRAUDI.LV publicē Margaritas Stārastes dāvātās atziņas Zentai Ērglei

Redakcija
Redakcija

“Manai vistuvākajai rakstniecei Zentai Ērglei pārdomu brīžiem,” - “Zīļuka” un daudzu citu populāru bērnu grāmatu autore Margarita Stāraste ierakstījusi kladē, kas 1983. gadā dāvāta slavenā stāsta “Starp mums, meitenēm, runājot” radītājai Zentai Ērglei. Tagad šīs atziņas turpinājumos būs lasāmas arī portālā domugraudi.lv.

Abas rakstnieces vienojusi sirsnīga draudzība gandrīz pusgadsmita garumā. Zenta Ērgle un Margarita Stāraste iepazinās 1950. gados, kad tā laika Literatūras fonds abas sūtīja uz skolām, lai tiktos ar lasītājiem. Tieši šajā laikā sākās abu draudzība, kas turpinājās līdz pat Zentas Ērgles nāvei 1998. gadā.

Pirmā kopīgi veidotā grāmata bija „Labi sēņu māmiņai”, kas iznāca 1966. gadā. Kā katrai grāmatai, arī šai ir savs tapšanas stāsts. 1965. gada rudenī Margarita Stāraste viesojās pie Zentas Ērgles Ikšķilē. Kādu dienu abas draudzenes nolēma doties sēņot. Taču – sēņu nebija. Lai uzlabotu draudzenes garastāvokli, Margarita Stāraste esot teikusi: „Nebēdā, Zentiņ! Uzraksti grāmatu, es uzzīmēšu un – būs mums sēnes!”

Lai gan abām draudzenēm kopīgi iznākušas vien trīs grāmatas – „Labi sēņu māmiņai”, „Ieviņa Āfrikā” un „Ato un brīnumpērle”, rakstnieces ar saviem darbiem iekaroja milzīgu lasītāju uzmanību. Zentas Ērgles „Mūsu sētas bērni”, „Noslēpumainais atradums”, triloģija „Starp mums, meitenēm, runājot”, „Bez piecām minūtēm pieauguši” un „Nosargāt mīlestību”, kā arī neaizmirstamās Margaritas Stārastes sarakstītās un ilustrētās grāmatas „Zīļuks”, „Kas notiek Dižmežā”, „Pasaku ābece”, „Ziemas pasakas” – kopumā vairāk kā 100 darbu – ir tulkoti dažādās pasaules valodās un joprojām priecē gan mazos, gan nu jau pieaugušos lasītājus.

Draudzība bija ļoti cieša un radoša, kopīgi tika izdotas grāmatas, braukts ceļojumos, svinēti svētki. Sagaidot Jaungadu, 1983. gadā Margarita Stāraste uzdāvināja Zentai Ērglei pašas apkopotās atziņas (kopumā – vairāk kā 300). Šo ekskluzīvo materiālu Ērgļu ģimene ir sagabājusi un ļāvusi publicēt turpinājumos portālā domugraudi.lv.

Pirmais atziņu apkopojums lasāms:
PIRMPUBLICĒJUMS! Margaritas Stārastes dāvinātās...