Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:121, Did:0, useCase: 3


Gatavojoties aktīvam ceļojumam: mugursomas izvēles ceļvedis

Redakcija
Redakcija

Gatavojoties aktīvam ceļojumam: mugursomas izvēles ceļvedis
Foto: Pixabay.com


Dodoties pārgājienā, gatavojoties laivošanai vai arī plānojot garāku izbraucienu ar velosipēdu, aktuāls kļūst jautājums par to, ko aktivitāšu laikā ņemt līdzi. Taču ne mazāk svarīgs ir arī jautājums: kur visu nepieciešamo salikt? Ne velti topa augšgalā gozējas mugursomas – tām ir daudz priekšrocību, taču vai zini, kā plašajā klāstā atrast konkrētai aktivitātei piemērotāko? Mēs Tev pastāstīsim!

Pārgājiens vai trekings: svarīgs gan tilpums, gan ērtības

Dodoties pārgājienā, ļoti svarīgs ir ērtums, un vislielākajā mērā to ietekmē laikapstākļi, apavi un mugursoma. Laikapstākļus ietekmēt nevaram un arī par apaviem šajā rakstā nerunāsim, taču dažus padomus mugursomas izvēlē gan sniegsim:
● izvēlies mugursomu ar regulējamām un polsterētām lencēm – regulējamas lences nodrošina, ka mugursoma ir pielāgojama nēsātāja fiziskajiem parametriem un individuālajām vēlmēm, savukārt polsterētas un platas lences nodrošina ērtāku nešanu un vienmērīgāku svara sadali;
● pievērs uzmanību nodalījumu skaitam un izvietojumam – pārgājienu un trekinga mugursomām lielākoties ir vairāki nodalījumi, lai ērtāk varētu piekļūt nepieciešamākajām mantām un vienā nodalījumā nevajadzētu likt, piemēram, panēsātas zeķes ar pārtiku;
● iepazīsties ar somas materiālu – ja gribi, lai somā esošās mantas nesamirkst vai arī pēc līšanas pa brikšņiem tā joprojām būtu vesela, jāizvēlas mugursoma, kas ražota no ūdens necaurlaidīga un īpaši izturīga materiāla, piemēram, Cordura. Jo materiāls blīvāks, jo soma izturīgāka, taču līdz ar to – arī smagāka.

Foto: Pixabay.com

Galvenokārt mugursomas pārgājieniem un trekingam tiek izvēlētas pēc to tilpuma, un tas savukārt lielā mērā atkarīgs no aktivitāšu ilguma.

Mugursoma vienai vai divām dienām

Dodoties vienas dienas pārgājienā, jāizvēlas neliela mugursoma – pilnībā pietiks ar 20 līdz 35-40 litru ietilpību. Šādu mugursomu priekšrocība ir to nelielais izmērs un svars.
Piemērots modelis: Deuter Gogo 25

Mugursoma trīs līdz piecām dienām

Loģiski, ka garākā pārgājienā līdzi jāņem vairāk mantu, tāpēc jāpieaug arī somas ietilpībai; ja pārgājiens paredzēts trīs līdz piecu dienu garumā, piemērota būs mugursoma, kuras ietilpība ir 40 līdz 70 litri.
Piemērots modelis: Vaude Asymmetric 42 + 8

Mugursoma pārgājieniem 5+ dienu garumā

Dodoties tik garā pārgājienā, ieteicams izvēlēties mugursomu ar vismaz 65 litru ietilpību.
Piemērots modelis: High Peak Zenith 75+10

Kāpēc dažām somām tilpums tiek norādīts ar diviem skaitļiem, piemēram, 75+10 litri?

Tas nozīmē, ka somai ir atsevišķs, noņemams nodalījums. Pirmais skaitlis apzīmē somas, bet otrais – papildu nodalījuma tilpumu.

Laivu brauciens: protams, neiztikt bez ūdensnecaurlaidīgas mugursomas

Arī laivu braucienam jāizvēlas atbilstoša tilpuma mugursoma, taču pats galvenais faktors ir tās spēja pasargāt mantas no ūdens šaltīm. Uzmanība jāpievērš gan somas materiālam, gan arī rāvējslēdzēja konstrukcijai – nepieciešams, lai arī caur rāvējslēdzēju somā ūdens nevar iekļūt.

Foto: Shutterstock.com

Lielāka daļa ūdensdrošo somu iedalāmas trīs kategorijās:

● mugursoma – to priekšrocība ir iespēja somu ērti pārnēsāt, kā arī tām ir vairāki nodalījumi;
● pleca soma – šajās somās iespējams ievietot arī lielākas lietas, taču tās nav tik ērti pārnēsāt, un, tā kā tām parasti nav vairāki nodalījumi, lietas nav iespējams nodalīt vienu no otras;
● soma ar ritentiņiem – šādu somu izvēlies, ja tajā grasies pārvadāt ko smagāku.
Piemērots modelis: Ortlieb Rack-Pack

Velotūrisms: noderēs gan velosomas, gan mugursoma

Nodarbojoties ar velotūrismu, neiztikt bez velosomām, kas tiek stiprinātas velosipēda priekšpusē un aizmugurē, taču lieti noderēt var arī mugursoma. To gan ieteicams izvēlēties pēc iespējas nelielāku, lai braukšana būtu ērtāka. Vēl uzmanību pievērs šādiem parametriem:

● mugursomas uzbūve – ņemot vērā, ka mugursoma visu laiku atradīsies Tev mugurā, vēlams, lai tās aizmugurējā daļa un arī plecu lences būtu vismaz daļēji elpojošas;
● nodalījumu skaits – lai mugursomā esošajām lietām būtu iespējams ērti piekļūt, izvēlies somu ar vairākiem atsevišķiem nodalījumiem;
● stiprinājums ķiverei – speciālajām velosipēdistu mugursomām mēdz būt stiprinājums ķiverei, lai atpūtas brīžos to nevajadzētu nest pie rokas;
● atstarojoši elementi – ja ar velosipēdu pārvietosies arī diennakts tumšajā laikā, jāparūpējas par to, lai Tu būtu pēc iespējas redzamāks;
● aksesuāri – papildus drošībai un ērtībai velosomas var būt aprīkotas ar svilpi, lietus pārvalku un citiem aksesuāriem.

Foto: Pixabay.com

Savukārt, ja visas ceļošanai nepieciešamās mantas izdevies salikt velo somās, kas stiprinās uz velosipēda, vari iegādāties mugursomu ar dzeršanas sistēmu – tajā atrodas membrāna, kurā ieliet ūdeni vai sporta dzērienu, savukārt somas sānā ir ērti sasniedzama caurulīte, ļaujot padzerties, kad vien tas nepieciešams.
Piemērots modelis: Osprey Escapist (“klasiskā” mugursoma); 4F H4L18 PCR001 (mugursoma ar dzeršanas sistēmu).

Neatkarīgi no tā, vai ceļot dosies ar kājām, laivu, velosipēdu vai kādu citu transportlīdzekli, piemērotu mugursomu meklē viedveikalā 1a.lv. Turklāt, pateicoties intuitīvajam preču filtram, atbilstošāko somu un citas tūrisma preces atradīsi ļoti ātri un vienkārši!