Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:10, Did:0, useCase: 0


Par tiem, kurus esam pieradinājuši

Redakcija
Redakcija

“Naktī uz 18. augustu no Līgatnes dabas taku voljēra, izrokot bedri zem nožogojuma, aizbēga lācene Made, kura Līgatnē dzīvo jau kopš 1995. gada. Visu dienu notika lācenes meklēšana, taču pagaidām viņu atrast nav izdevies,” tā 2011. gada 18. augustā ziņoja laikraksts “Diena”. Latvija, elpu aizturējusi, divas dienas sekoja notikumiem Līgatnē, par kuriem ziņoja plašsaziņas līdzekļi. 19. augusta vakarā izplatījās ziņa, ka Made ir atpakaļ voljērā – pateicoties leģendārajai zvērkopei Velgai Vītolai, kurai izdevies lāceni atvest atpakaļ. Ja tobrīd Latvijā vēl kāds neko nezināja par Līgatnes dabas takām, tur mītošajiem lāčiem un Velgu Vītolu, tad, šķiet, pēc šī atgadījuma zvērkopes vārdu iegaumēja visi.

Apcerot notikušo, interneta vide vēl ilgi mutuļoja. Kāpēc lācenes tvarstīšanai tika sasaukti mednieki ar suņiem, kuri varēja dzīvnieku satracināt un radīt draudus gan dabas parka darbiniekiem, gan Līgatnes iedzīvotājiem? Kāpēc nebija plāna, kā rīkoties, nebija informācijas par piemērotiem iemidzināšanas līdzekļiem un to pielietojumu? Daudzi no lasītāju komentāros uzdotajiem jautājumiem tā arī palika bez atbildes. Diemžēl, jo pretējā gadījumā varbūt 2012. gada aprīlī Made nebūtu atkal izbēgusi – šoreiz ar traģiskām sekām...

Apgādā Zvaigzne ABC klajā nākusi grāmata gan par Madi un citiem Līgatnes dabas parkā mitušajiem un joprojām mītošajiem dzīvniekiem, gan par to uzticamo kopēju Velgu Vītolu. Saistošā un atklātā stāstījumā par Velgas dzīvi, attiecībām ar dzīvniekiem un cilvēkiem grāmatā “Zvēri un cilvēki” vēsta vairāku dokumentālu grāmatu un romānu autore, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības dibinātāja un vadītāja Biruta Eglīte, kas pēc desmit gadu pārtraukuma atkal atgriezusies pie publicistikas.

Autore raksta: “Šī grāmata ir par Velgu Vītolu, Līgatnes lāčiem un citiem zvēriem. Arī par mums. Grāmatai ir daudzi sākumi: par lāčiem, par pašu Velgu, par stirnām, rubeņiem, aļņiem, zaķiem, vilkiem, lūšiem, jo katrs sākums nozīmē atkal nākamo sākumu. Un grāmatai nav beigu, jo nekas nav beidzies: pelēcībai joprojām krīt uz nerviem talants, cilvēki joprojām meklē pareizo saskari ar dabu, bet ne vienmēr prot to atrast, cits iedomājas sevi par radības kroni un, par postu sev un apkārtējiem, cenšas arī valdīt, sabiedrības radītie likumi ik pa laikam nonāk pretrunā ar kādiem augstākiem likumiem, kuri darbojas pilnīgi neatkarīgi no mums, bet mēs nekādi nespējam ar to samierināties…”

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 29. oktobrī plkst. 16.00 Apgāda Zvaigzne ABC prezentāciju zālē K. Valdemāra ielā 6.