Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:369, Did:0, useCase: 0


Notiks XX Jaunrades deju konkursa pirmā kārta

Redakcija
Redakcija

2016.gada 12.novembrī pl. 17.00 Ogres Novada kultūras centrā (Brīvības ielā 15, Ogrē), 26.novembrī pl. 16.00 Viesītes Kultūras pilī (Smilšu ielā 2, Viesītē, Viesītes novadā) un 3.decembrī pl. 15.00 Slampes pagasta Kultūras pilī (Slampes pagastā, Tukuma novadā) norisināsies XX Jaunrades deju konkursa pirmā kārta.

Konkursā horeogrāfi piedāvās jaunas dejas divās kategorijās - latviešu tautas deju un rotaļdeju apdares un latviešu skatuviskās dejas, kuras veidotas, izmantojot folkloras horeogrāfisko un muzikālo materiālu vai tā elementus. Jaunradītās dejas rādīs horeogrāfu izvēlēti kolektīvi.

Jaunrades deju konkurss divdesmit gadu laikā kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem un gaidītākajiem notikumiem latviešu dejas nozarē. Tā rezultātā Latvijas deju kolektīvu repertuārs papildināts ar daudzām augstvērtīgām horeogrāfijām, veidojušās interesantas deju kolektīvu, horeogrāfu un komponistu sadarbības, kā arī sevi spilgti pieteikuši jauni talanti.

“Jaunrades deju konkursi ir labs atskaites punkts, lai iezīmētu situāciju skatuves deju attīstībā, konstatētu deju veidošanas paņēmienus un izteiksmes līdzekļus. Cik daudz pagātnes mantojuma tiks saglabāts, cik pārveidots un attīstīts tālāk - tas būs atkarīgs no horeogrāfu radošā talanta un izpratnes. Ko no tā atzīsim par paturamu un kopjamu, ko par svešu un atmetamu? Radoši konkursi ir tie notikumi, kas vienmēr ir nonākuši vārdu krustugunīs. Nekad nav trūcis diskusiju, strīdu un kašķēšanos kuluāros.
Nozarē ir nostabilizējušies pieredzes bagāti deju horeogrāfi, un ir ienākuši jauni spēki, kas vēlas strādāt radoši. Jautājums - vai viņus kritizēt un pelt, vai diskutēt un dalīties pieredzē,” par konkursu stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) dejas mākslas eksperte Maruta Alpa.

Dejas un baleta kritiķis Ēriks Tivums 90. gadu sākumā pēc kāda Jaunrades deju konkursa rakstīja: „Redzam, ka no dejas uz deju ceļo vienādi nolīdzināti, vienveidīgi soļi, satvērieni un redzēti veseli dejas gājieni. Vienveidība varbūt ir iespaidīga, bet nav radoša. Domāju jaundejas tieši tāpēc ir jaundejas, ka autors sen radītam materiālam savā fantāzijā liek tā pagriezties, tā iemirdzēties, ka nav vienaldzīgo.”

Konkursa pirmo kārtu vērtēs Dziesmu un deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas profesore Rita Spalva, Dziesmu un deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe, Rīgas pilsētas deju kolektīvu virsvadītāja Ingrīda Edīte Saulīte, teātra horeogrāfs, Alberts Kivlenieks un horeogrāfs, tautas deju ansambļa „Teiksma” mākslinieciskais vadītājs, Dziesmu un deju svētku virsvadītājs Jānis Ērglis.

Konkursa fināls notiks 2017.gada 28.janvārī Valmieras Kultūras centrā (Lāčplēša ielā 2, Valmierā).

XX Jaunrades deju konkursu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Ogres novada domi, Tukuma novada domi, Jēkabpils novada domi un Valmieras pilsētas pašvaldības iestādi “Valmieras Kultūras centrs”. Atbalsta Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank un SIA “Circle K Latvia”.