Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:365, Did:0, useCase: 0


Jāzepa Pīgožņa balvai Latvijas ainavu glezniecībā iesniegti vairāk nekā 130 mākslas darbi

Redakcija
Redakcija

Jāzepa Pīgožņa balvai Latvijas ainavu glezniecībā iesniegti vairāk nekā 130 mākslas darbi
Jāzeps Pīgoznis “Ziemas ceļš”

2016. gada 15. februārī aicinājām māksliniekus iesniegt darbus, lai piedalītos konkursa izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Konkursam tika iesniegti vairāk nekā 130 mākslas darbi, no kuriem izstādē būs aplūkojami 63 autoru 83 darbi. Izstāde Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs skatāma no 20. marta līdz 1. maijam.

Lai veicinātu mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi mūsdienu mākslā, jau otro gadu tika izsludināts konkurss izstādei - “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Šogad konkursa atlasei tika iesniegti 73 autoru vairāk nekā 130 mākslas darbi. Pēc žūrijas vērtējuma izstādē būs apskatāmi 63 autoru 83 darbi. Žūrijas komisijas sastāvā bija mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, Preiļu novada muzeja galvenā māksliniece Silvija Berezovska, mākslinieks, LZA goda loceklis Jānis Strupulis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks un žūrijas priekšsēdētājs, pagājušā gada Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā ieguvējs - Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis.

Žūrijas komisija pauda gandarījumu par iesniegto darbu augsto kvalitāti un aicināja māksliniekus gatavoties arī nākamajai J. Pīgožņa balvai, tverot ainavas jēdzienu daudz plašāk un drosmīgāk, kā arī mazāk turēties pie klasiskās ainavas izpratnes. Izstādē būs apskatāmi gan latviešu vecmeistaru, gan vidējās paaudzes, kā arī jauno mākslinieku darbi. Konkursam iesniegtie darbi pārsvarā darināti eļļas un akrila tehnikā.

Pamatojot Latvijas ainavas atspoguļošanas nozīmību nācijas identitātes saglabāšanas kontekstā, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne teic: “Kopš viens no mūsu profesionālās glezniecības pamatlicējiem un profesionālās mākslas izglītības izveidotājiem Vilhelms Purvītis (1872 - 1945) ar savas prasmes un dvēseles spēku atklāja Latvijas tēlu bērzu birzīs un pavasara ūdeņos, ainavu glezniecība bijusi un ir būtiska māksliniecisko spēju izteicēja un skatītāju iecienītākā krāsu valoda. Pēctecība un stabilitāte ierosmēs, varējumos, raksturojumos, noskaņās, redzējumos vienmēr atklājusies uz audekliem, lai stāstītu un rādītu Latvijas dabas neizsmeļamo skaistumu.”

Jāzeps Pīgoznis (1934-2014) ir viens no izcilākajiem Latvijas ainavu gleznotājiem, kura darbi atspoguļo Latvijas dabas ziemeļniecisko krāšņumu un daudzveidību visos gadalaikos. Savos darbos viņš tiecas pēc vispārināta dabas tēla atklāsmes reālistiski tvertās ainavās un mazpilsētu skatos. Katra glezna ir pati pilnība, kurā rezumējas harmonija un latviskā mentalitāte.

Izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” tiks atklāta 2016. gada 19.martā - Jāzepa dienā, un plašākai auditorijai būs apskatāma no 20. marta Rīgas Sv. Pētera baznīcā.