Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:281, Did:0, useCase: 0


Sākta daudzsēriju filmas par izdevēju Emīliju Benjamiņu filmēšana

Redakcija
Redakcija

Ceturtdien, 19. novembrī, Rīgas ielās tika uzņemtas pirmās ainas vēsturiskai daudzsēriju filmai “Emīlija. Latvijas preses karaliene”. Filma, kas vēsta par preses brīvību un spēcīgas sievietes lomu 20. un 30. gadu Latvijas sabiedrībā, vienkopus pulcējusi izcilus aktierus, četrus režisorus un četrus scenāristus, projekts saņēma atbalstu Nacionālā Kino centra konkursā mākslinieciski augstvērtīgu seriālu veidošanai.

Daudzsēriju filma Emīlija. Latvijas preses karaliene būs stāsts par starpkaru Latvijas preses magnāti, laikraksta Jaunākās Ziņas un žurnāla Atpūta izdevēju Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvuši par leģendu. Filmas stāsts sešās spēlfilmu sērijās un vienā dokumentālā sērijā aptvers laika periodu no Emīlijas Benjamiņas izdotā žurnāla Atpūta pirmsākumiem līdz viņas bojāejai Sibīrijā. Iecerēts, ka katra sērija atspoguļos kādu zīmīgu viņas dzīves fragmentu, parādot dažādas personības šķautnes – ģimenes dzīvi, uzņēmējdarbību, sociālā statusa nostiprināšanu, ietekmi uz politiskajām un kultūras norisēm 20. un 30. gados, viņas kā sievietes sapņiem un problēmām, un beigu beigās pašas darbinieku nodevību.

Ar šo spēcīgo sievieti stāsta centrā filmā tiks parādīta Latvijas sabiedrība visā tās krāsainībā, skatītājiem būs iespēja atpazīt daudzus zināmus vēsturiskus personāžus – Kārli Skalbi, Vili Lāci, Jāni Kārkliņu, aktrisi, Emīlijas māsu Anniju Simsoni, Augustu Kirhenšteinu. Sešas aktierkino sērijas būs autoru mākslinieciska interpretācija par galveno varoni un vēsturiskajiem notikumiem, bet pēdējā, septītā sērija ir dokumentālu liecību apkopojums par filmas varoņiem, viņu prototipiem pēcnācēju atmiņās.

Daudzsēriju filmas izveide 2020. gada septembrī tika atbalstīta Nacionālā Kino centra un LR Kultūras ministrijas izsludinātajā konkursā par kvalitatīva un mākslinieciski augstvērtīga seriāla (daudzsēriju filmas) izveidi kā atbalsta programmas daļa kultūras nozarei, kurai nopietnu apdraudējumu radīja Covid-19 pandēmija un izsludinātā ārkārtas situācija.

“Daudzsēriju filma Emīlija. Latvijas preses karaliene ir viens no diviem projektiem, kas guvis atbalstu Nacionālā kino centra organizētajā konkursā, kura mērķis bija atbalstīt kvalitatīvu daudzsēriju filmu veidošanu. Šis konkurss bija jauns izaicinājums arī Latvijas filmu nozarei. Tā kā kinoseriāli, kas piedāvā augstu māksliniecisko kvalitāti, ir kļuvuši par nozīmīgu audiovizuālās kultūras daļu, arī Latvijas kontekstā ir nepieciešami šādi stāsti – daudzsēriju filmas ar paliekošu kultūrvēsturisko vērtību. Novēlam, lai projekta veidotājiem izdodas! Saskatām lielisku potenciālu projekta sadarbības partneru struktūrā – to atbalsta gan NKC, gan LTV, gan TET,” atzīst Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Seriāla nacionālie kopproducenti ir tehnoloģiju un izklaides uzņēmums TET un Latvijas Televīzija, šāda veida sadarbība nacionāla seriāla veidošanā starp Nacionālo kino centru, TET un LTV notiek pirmo reizi.

“Emīlijas Benjamiņas gaitas bija sabiedrības uzmanības centrā viņas laikā, un priecājamies piedalīties projektā, kas šai Latvijas vēsturē nozīmīgajai personībai pievērsīs arī mūsdienu sabiedrības uzmanību. Ir ļoti nozīmīgi, ka Latvijā tiek veidoti vietējie stāsti par spēcīgiem un harizmātiskiem personāžiem, un šī spēcīgās komandas veidotā daudzsēriju filma noteikti būs viens no nākamā gada gaidītākajiem jaunumiem,” norāda TET izklaides pakalpojumu direktore Inga Alika-Stroda.

“Kvalitatīvs vēsturisks seriāls ir būtisks un auditorijas pieprasīts žanrs Eiropas vadošajās sabiedriskajās televīzijās, un mēs priecājamies, ka Latvijas Televīzija var dot savu artavu šī žanra izaugsmē Latvijā. Esam pārliecināti, ka augstās raudzes komanda radīs augstvērtīgu darbu ar paliekošu vērtību,” stāsta LTV Programmu daļas direktore Rita Ruduša.

Daudzsēriju filmas Emīlija. Latvijas preses karaliene pirmizrāde plānota 2021. gada rudenī, bet 2022. gadā seriālu izrādīs Latvijas Televīzija.

Filmā Emīlijas Benjamiņas lomu atveido aktrise Guna Zariņa, Antonu Benjamiņu - Juris Bartkevičs, seriālā filmēsies daudzi izcili Latvijas aktieri – Baiba Broka, Ligita Dēvica, Inga Tropa, Artūrs Skrastiņš, Jaunāko Ziņu un Atpūtas redakciju darbiniekus atveidos Uldis Anže, Jēkabs Reinis, Lauris Dzelzītis, Raimonds Celms, Dainis Gaidelis, Edgars Ozoliņš, Gatis Maliks, Arnolds Osis un citi.

Filmas scenāriju veidojuši Ivo Briedis, Baņuta Rubess, Aiva Birbele, Tabita Rudzāte, konsultanti – rakstniece Māra Zālīte, vēsturniece Ineta Lipša, pie atsevišķām filmas sērijām strādā režisori Kristīne Želve, Andis Mizišs, Dāvis Sīmanis, bet pie dokumentālās daļas – Gints Grūbe. Daudzsēriju filmas galvenais operators ir Andrejs Rudzāts, filmas mākslinieki Kristīne Jurjāne un Aivars Žukovskis, producenti – Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Daudzsēriju filmas izveidi atbalsta Rīgas kinostudija (Inta Kaņepāja), Vāgnera biedrība (Māris Gailis), Pēteris Benjamiņš, Arkogints, SDG Lighting, antikvariāts Jurates & Jurgitas salons, Mēbeļu kvartāls, salons-antikvariāts Viss antīkais, antikvariāts Rokoko, WOLT, Nacionālais teātris, Jaunais Rīgas teātris, uzņēmumi Irve, Pupuchi, Krippu, Zelta Rieksts, Durbes veltes, Lauku tējas, Auto 26, Keune Haircosmetics Latvia. Paldies advokāta palīgam Jānim Balodim, AS Swedbank un valdes priekšsēdētājam Reinim Rubenim un DeepWhite.

Filmu studija Mistrus Media iepriekš producējusi vairākas vēsturiskas spēlfilmas: Melānijas hronika (2016), Tēvs Nakts (2018), dokumentālas vēstures rekonstrukcijas Escaping Riga (2014), Spiegs, kurš mans tēvs (2019), kopražojuma spēlfilmas Mijkrēslis (2020) un citas filmas, kas demonstrētas Latvijā un daudzos pasaulē nozīmīgos filmu festivālos.