Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:327, Did:0, useCase: 0


Nāvējoši bīstamās pasaules ūdenstilpnes

Redakcija
Redakcija

Zināma bēda ir tikai pusbēda- vēsta slavenais teiciens. Tā arī ir- viss, kas mums zināms, pat, ja ne visai patīkams, tomēr nešķiet vairs tik ļauns un bīstams. Bet vai zinājāt, ka bīstami cilvēkam var būt arī tādi brīnišķīgi dabas veidojumi kā ezeri? Tas šķiet dīvaini, jo lielākoties, nonākot kāda gleznaina ezera krastā un veroties tā viļņojošajā ūdenī, mēs atslābināmies un nomierināmies. Un tomēr pasaulē atrodamas arī tādas ūdenstilpnes, kas cilvēkam ir nāvējošas. Iepazīsimies ar tām.

Dominikānas Vārošais ezers ir tūristu iecienīts objekts. Un ne jau tāpēc, ka visi tajā vēlētos nopeldēties. Nē, iemesls ir pavisam cits.: tas ir ezera neparastais izskats, kas atgādina zupas vārīšanos katlā. Kāpēc tā notiek? Tāpēc, ka ezera apakšā zemes garozā ir plaisa, no kuras laiku pa laikam izvirst karsta magma. Temperatūra šajā ezerā sastāda līdz pat 90 grādiem Celsija.

Karačai ezers Urālu kalnos tiek uzskatīts par pasaules bīstamāko ezeru. Neskatoties uz to, ka ezers atrodas gleznainā vietā, tuvoties tam nav ieteicams. Ezerā nedzīvo ne zivis, ne ūdens augi. Vienīgais, kas atrodams ezera dzīlēs, ir radioaktīvie atkritumi.

Īsta bumba ar laika degli atklāta Kivu ezera dzīlēs- aptuveni 500 kubikkilometru metāna un oglekļa dioksīda, kas kuru katru brīdi, pie mazākā satricinājuma (piemēram, zemestrīces vai vulkāna izvirduma gadījumā) var izlauzties laukā, radot nāvējošu efektu visam dzīvajam, kas atodas tā apkārtnē.
Kivu ezers atrodas uz Kongo un Ruandas robežas. Tā apkārtne ir blīvi apdzīvota, ezera krastos mitinās vairāk kā 2000 000 Āfrikas iedzīvotāju. Bez tam Kivu ezers ir arī iecienīts tūrisma objekts.

Mičiganas ezers, kas atrodas ASV, slavens ar savām spēcīgajām zemūdens straumēm, kuru dēļ gājuši bojā daudzi cilvēki. Straumes rodas pēkšņi un tās nav iespējams iepriekš paredzēt. Sevišķi bīstams mičiganas ezers ir ziemas un rudens periodā. tomēr neskatoties ne uz ko, ezers ir un paliek tūristu iemīļots objekts.

Mono ezers, kas atrodas Kalifornijā, sākotnēji tika uzskatīts par unikālu ekosistēmu ar ļoti sāļu ūdeni un vērtīgām tajā mītošām baktērijām. Taču pieaugot Losandželosas celtniecības apjomiem, kas atņēma ezeram piecas dabiskās pieteka, ūdens pieplūdums ezeram samazinājās, tas zaudēja lielu daļu sava apjoma un pārvērtās par dzīvībai nepiemērotu un toksisku ūdenstilpni.

Niosa ezers atrodas Mberes rifta ielejā un aizpilda ieapaļas formas eksplozijas krāteri, kas radies lavas plūsmai mijiedarbojoties ar gruntsūdeni. Zem ezera atrodas magmas kabata, kas izdala ogļskābo gāzi. No pirmā skata ezers ir šķietami stabils un nekas neliecina par tā draudīgumu, taču tā ir līdz brīdim, kamēr apakšējais ūdens slānis nav pārsātināts ar gāzi. Kad tas notiek, no katastrofas izbēgt nav iespējams. Tā notika 1986. gada augustā, kad pēkšņi sākās izvirdums Niosa ezerā. No tā ūdens izdalījās 1,6 miljoni tonnu ogļskābās gāzes. Gāze plūda lejup pa divām ielejām. Tuvāko 20 km rādiusā noslāpa gandrīz 2000 cilvēku un vairāk 3000 liellopu. Daudziem izdevās izbēgt no nāves, taču viņi cieta no elpošanas slimībām un paralīzes.

Vēl viena sprādzienbīstama tilpne ir Monūna ezers Kamerūnā, kas atrodas tikai nepilnu 100 km attālumā no Niosa ezera. Arī tur ogļskabās gāzes izvirduma laikā 1984.g. bojā gāja vairāki cilvēki.

ASV atrodošais Ozarka ezers kļuvis bīstams cilvēku vainas, nevis dabas īpatnību dēļ. Tā kā šī ir iecienīta kuģošanas vieta, kura, turklāt netiek kontrolēta, katru gadu šeit notiek dažādas avārijas, tai skaitā ar nāvējošu iznākumu. Pie kam ezera ūdens ir ļoti piesārņots, tāpēc peldēšanās tajā var būt bīstama veselībai.