Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0


Kim? ver durvis 4. jūnijā ar izstādēm МЫ УЖЕ ДОМА, А ТЫ ЕЩЕ В ГОСТЯХ & Visa dzīvība zaļo

Redakcija
Redakcija

Kliforda D. Saimaka romānā “Visa dzīvība zaļo” (All Flesh Is Grass – angļu val.) (1965) kāda neliela pilsēta kļūst neizskaidrojamā kārtā izolēta no pārējās pasaules ar neredzamu un necaurejamu barjeru. Galvenais varonis Breds Kārters, teju bankrotējuša uzņēmuma īpašnieks, kļūst par starpsugu saziņas kanālu ar būtnēm, kuras ir atbildīgas par vairogu, kas apņēmis pilsētu. Būtnes ir ārpuszemes izcelsmes un ieņem purpursārtu ziedu formu. Kārters uzņemas sava veida vēstnieka lomu, lai vēstītu ziedu vēstījumu par mierīgu līdzāspastāvēšanu visiem Visumā. Frāze ”All Flesh is (as) Grass” parasti tiek izmantota kā epitāfija daudziem, kuri ir aizgājuši un pievienojušies zemei, apliecinot dzīvības ciklu un visa savstarpējo sasaisti.

Starpsugu komunikācijas un mirstības sateces punktam ir būtiska loma Džonatana Sarno 1979. gada filmā The Plants are Watching (The Kirlian Witness). Sevi dēvējot par “pirmo botānisko trilleri”, filma ir slepkavības mistērija, kurā galvenais liecinieks ir augs. Tajā galvenā varone Rilla sāk atšķetināt savas māsas Lorijas priekšlaicīgās nāves apstākļus, iedziļinoties māsas mīlestībā un saiknē ar augiem. Viņa uzmeklē Pītera Tompkinsa un Kristofera Bērda grāmatu “Slepenā augu dzīve” (The Secret Life of Plants – angļu val.), lai labāk saprastu savas māsas aizraušanos. Tas aizved Rillu pie viena noteikta auga, “klusa” liecinieka, kuru viņa sāk saprast, izmantojot Kirliāna fotogrāfijas un citas metodes. Spriedze palielinās, kad divi vīrieši Rillas dzīvē kļūst par galvenajiem aizdomās turamajiem. Viņai jāspēj vadīt viņu 1970. gadu šovinisms un no tā izrietošās briesmas. Pateicoties Rillas uzcītībai un jutīgā auga palīdzībai, pelnītais sods par Lorijas nāvi tiek saņemts.

Izstāde “Visa dzīvība zaļo” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā tiks veidota, ņemot vērā jautājumus par augu apziņu/darbību un starpsugu komunikāciju/empātiju. Izprotot šos konceptus kā “mistērijas”, projekts izmantos spēli kā izziņas veidu. Filma The Plants are Watching un tās 1970. gadu (pseido)zinātnes konteksts, būs izejas punkts, apvienojumā ar kritiku un iztaujāšanu. Metode ir sadarbības rezultātā izstrādāta trīsdimensionāla spēle, kas Kim? telpas iztēlojas kā spēles laukumu un vietu eksperimentiem. Atsauces punktos ietilpst tehnikas/pieejas no: LARP (Live Action Role Playing) , LAOG (Live Action Online Games), TTRPG (Table Top Role Playing Games), MMO (Massively Multiplayer Online Games) un televīzijas piedzīvojumu spēles. Izstāde apkopo: stilizētu pētniecības laboratoriju ar datiem, kas savākti projekta attīstības fāzē; modulāra sintezatora ģenerētu skaņu; vienpersoniski vadītu meditāciju; trauku ar zemi; un Ficus Iyrata augu, novietotu uz zaļā ekrāna fona. Projektam un tā ietvaros ģenerētajai spēlei attīstoties, izstādes telpā piepulcēsies papildus elementi. Iegūtā spēle ņems vērā gan fiziskās, gan tiešsaistes spēles scenārijus un tiks publiski testēta, izstādei noslēdzoties. Iedomātie starpsugu komunikācijas ierobežojumi tiks uztverti par spekulatīva potenciāla pamatiem, un visai iesaistei ar dzīvām būtnēm, gan fiktīvām, gan citādām, tiks pieiets ar cieņu.

All Flesh Is Grass ir sadarbības projekts, kurā piedalās māklinieki Una Hamiltone Helle, Eltons Kūns, Uma Breakdown, un kurators Ēriks Martinsons. Izstādes norises laikā lasījumu grupa Of Animacy Reading Group, kuru organize Nella Ārne, rīkos tiešsaistes sesijas, koncentrējoties uz attiecīgajiem projekta tekstiem. Tiks izveidota PDF formāta publikācija, lai izsekotu kolektīvajiem pētījumiem un iepazīstinātu ar jaunradītiem tekstiem.

Izstādes publisko programmu veidos: ‘The Kirlian Witness’ (jeb ‘The Plants are Watching’), tiešsaistes video seanss ar Miskatonic Institute of Horror Studies dibinātāja Kier-La Janisse ievadu, Of Animacy Reading Group x All Flesh is Grass trīs turpinājumos, kā arī mākslinieku filmu seansu izstādes noslēgumā ar John Baldessari, Elise Florenty & Marcel Türkowsky un Charlotte Pryce darbiem.

Publiskā programma:

Of Animacy Reading Group x All Flesh is Grass

Norises laiks:

30. jūnijā plkst. 19.00 (EEST)
21. jūlijā plkst. 19.00 (EEST)
11. augustā plkst. 19.00 (EEST)

Filmas seanss tiešsaistē, datums tiks paziņots

The Kirlian Witness (aka The Plants are Watching), Jonathan Sarno, 1979, 73:00, USA

Ar Kier-La Janisse no Miskatonic Institute of Horror Studies video ievadu.

Mākslinieku filmu programma, datums tiks paziņots

Viena seansa laikā tiks rādītas sekojošas filmas:

Teaching a Plant the Alphabet, John Baldessari, 1972, 18:08, USA (courtesy of VDB)

Conversation with a Cactus, Elise Florenty & Marcel Türkowsky, 2017, 45:00, FR/DE

PWDRE SER: the rot of stars, Charlotte Pryce, 2018, 6:44, UK