Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Kā cīnīties ar blusām

Labvēlīgais blusu vairošanās periods Latvijas apstākļos ir no jūlija beigām līdz novembra sākumam. Taču blusu aktivitāte savu kulmināciju sasniedz augusta beigās un septembra sākumā.
Vienas nedēļas laikā pieaugusi blusa spēj izdēt 162 oliņas, no kurām jau pēc trim nedēļām 65 atgriezīsies kā pieaugušas blusas.Tādēļ rakstā aplūkosim dažādas iespējas kā cīnīties ar blusām, kas ir tik traucējošas jūsu mājdzīvniekam, gan arī jums un līdzcilvēkiem.

Blusu dēļ dzīvokļos rodas problēmas: oliņas, kāpuri un kūniņas nokļūst grīdas spraugās, paklājos un mīkstajās mēbelēs visā dzīvojamajā platībā. Lielāko daļu dzīves blusas nepavada uz dzīvnieka. Tās galvenokārt uzturas apkārtējā vidē. Tikai pirms intensīvas olu dēšanas blusas pārvietojas uz mājdzīvniekiem, lai sūktu asinis. Šajā laikā inficētas blusas ar siekalu palīdzību dzīvnieka ķermenī ievada infekcijas slimību ierosinātājus vai parazītus.

Blusa pēc pārošanās izdēj olas, no kurām 10 dienu laikā izšķiļas kāpuri, kas savukārt 10 dienu laikā iekūņojas un kļūst par kūniņu. Kūniņā attīstās pieaugusi blusa, kura labvēlīgas temperatūras, mitruma, gaisa svārstību ietekmē var izšķilties un tūdaļ nonākt uz dzīvnieka. Kūniņa ir ļoti rezistenta (izturīga) pret apkārtējās vides iedarbību, un šādā veidā blusas pārziemo līdz nākamā gada attīstībai labvēlīgam periodam (kūniņas iztur līdz pat -15°C zemu temperatūru).

Gan iznīcina, gan atbaida

Veterinārajās aptiekās, dažādos zooveikalos un tirdzniecības centros ir pieejams plašs dažādu līdzekļu klāsts kukaiņu apkarošanai.

Var izvirzīt dažādus kritērijus, pēc kā vadīties, lai izvēlētos vienu vai otru līdzekli: vai dzīvniekam novēro ādas vai alerģiskas problēmas; vai apkārtnē esošie kaimiņi sadarbosies ar jums blusu un ērču apkarošanā; kādiem līdzekļiem jūs dodat priekšroku (lēti medikamenti, medikamentu efektivitāte un efekta ilglaicīgums, medikamenta drošība lietošanā), vai līdzekļi tiek lietoti plašos mērogos, vai tiek lietoti konkrētā, norobežotā teritorijā; vai jūs esat nolēmuši likvidēt ne tikai pieaugušās blusas, bet arī pret apkārtējās vides ietekmi izturīgās kūniņas vai nimfas; kāda attieksme pret blusu apkarošanu ir jums tuviem cilvēkiem.

Pēdējā laikā blusu apkarošanā liela uzmanība tiek pievērsta medikamentiem, kas pārtrauc blusu vairošanos. Šie zāļu līdzekļi dzīvniekam jādod apēst vienu reizi mēnesī blusu sezonas laikā. Blusas, kas būs zāles uzņēmušas no suņa vai kaķa asinīm, dēs attīstīties nespējīgas olas. Medikamentiem ir arī vairākas negatīvas īpašības, taču to efektivitāte ir ilglaicīga, kas atmaksās ilgā laika posmā, un blusas tiek iznīcinātas plašā teritorijā. Šie līdzekļi dzīvniekiem lietošanā ir pilnīgi droši, jo satur vielas, kas nepiedalās siltasiņu zīdītājdzīvnieku vielmaiņas procesā.

Zāļu lietošanas trūkumi ir tādi, ka blusai, lai uzņemtu līdzekli, ir jāiekož dzīvniekam; dzīvnieki joprojām var ciest no niezes; zāļu līdzekļi ir jālieto pietiekoši lielam dzīvnieku skaitam (dzīvniekiem, kas dzīvo kādā konkrētā pilsētas daļā vai pat pilsētā un ciematā), jo pretējā gadījumā blusas nāks no teritorijas, kur nav saņēmušas medikamentu un līdz ar to būs spējīgas vairoties.

Var izmantot arī kaklasiksnas

Visai populāras mūsu sabiedrībā ir pretblusu un pretērču kaklasiksnas. Tās lietojot, der zināt, ka siksnā iestrādātā medikamenta efektivitāte atkarīga no dzīvnieka lieluma (jo mazāks dzīvnieks, jo labāks efekts). Medikaments nespēj aizsargāt liela auguma dzīvniekus, jo nenoklāj ar vielu dzīvnieka ķermeni tādā daudzumā, lai izvairītos no ērču vai blusu uzbrukuma.

Pretblusu kaklasiksnas darbība ir nedaudz garāka par pretērču darbību. Ja dzīvnieks uzturas teritorijā, kur ir daudz ērču, tad siksnas efektivitātes termiņš būs īsāks, tās vāji iedarbojas un mazefektīvi iznīcina olas vai kāpurus, un neiedarbojas pret nimfām un kūniņām.

Laba vide blusu dzīvošanai un vairošanās procesam ir silti un mitri laika apstākļi, vecas mājas, senas mēbeles, smilšaini pagalmi, šķirbainas grīdas, lielas, vecas grīdsegas, kurās uzkrājas blusu kūniņas un oliņas.

Tādu vidi ir grūti tīrīt. Rezultātā ir gandrīz neiespējami cīnīties ar blusām. Šādās vietās efektīvi līdzekļi blusu kūniņu un oliņu iznīcināšanai ir aerosoli. Ir rūpīgi jālasa piedāvāto medikamentu anotācija, lai iegūtu infromāciju atbilstošu pasākumu veikšanai. Vairums no piedāvātajiem aerosoliem neiedarbojas pret blusu kūniņām.

Galvenie pasākumi cīņā ar blusām:

1. regulāri atblusojiet dzīvnieku (šķidrie, skaustā pilināmie vai kontakta medikamenti darbojas apmēram vienu mēnesi, bet blusu siksnas darbības ilgums atkarīgs no dzīvnieka lieluma);

2. regulāri tīriet grīdas paklājus ar putekļu sūcēju, tīriet dzīvnieka guļvietu, regulāri to mazgājiet;

3. veiciet grīdas remontu; ja grīdas dēļos radušās lielas spraugas;

4. tīriet kāpņu telpas un smilšainus pagalmus (var veikt apstrādi ar ūdenī atšķaidāmiem pretblusu līdzekļiem);

5. ja dzīvniekam ir alerģiskas izcelsmes nieze pret blusu kodieniem, negaidiet, līdz tā pāriet hroniskā formā - griezieties pie veterinārārsta, jo, parādoties alerģijas pazīmēm, pretblusu līdzekļi neārstēs alerģiju;

6. regulāri attārpojiet dzīvnieku, jo blusas pārnēsā lentes tārpu kāpurus.

Aigars Briņķis, Dzīvnieku veselības centrs, Dzīvnieku veselības centrs

     [+] [-]

, 2010-10-23 10:42, pirms 14 gadiem
Tikai 23. un 24. oktobrī 2010.gadā sestdienā un svētdienā
Veterinārā klīnikā Frančeska VET no 9:00 līdz 20:00

Kompleksā vakcīna kaķiem un suņiem – 10 Ls

Adrese: Blaumaņa iela 29, Rīga
tālr.66100500, mob. 26471765
Veterinārā klīnika Frančeska VET

     [+] [-]

, 2011-07-14 14:12, pirms 13 gadiem
cik veciem kaķiem ir jābūt, lai tiem varētu likt pretblusu kakla siksniņu?