Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:256, Did:0, useCase: 3


Atceries leģendas: Pamestais restorāns "Sēnīte"

Bradājums PSRS laiku glaunajā ceļmalas restorānā, kurš jau labu laiku sevī vien tur tik vien kā mitru liecību par pagātnes luksu.

Kaut kā, braukājot objektam garām daudz reižu pagājušajā atvaļinājumā, nebiju piefiksējis, ka komplekss ir pamests. Nezinu, kādēļ, taču tāds nu ir fakts. Bet piefiksēju šoreiz - tur viņš ir: glorificētais atklājums, leģendārais restorāns, kurš pēc tam tiks iekarots kā UE objekts. Pašlaik izdarīju vien trīs lietas:
1) miermīlīgā manierē radīju caurumu (no izsista loga aizvācu piestutētas skaidu plāksnes) un nodomāju: ko kolēģis par to padomāja? Jurists nesankcionēti grib iekļūt iekšā objektā? Lai nu kā – ceļš iekļūšanai bija vaļā un tas tiks izmantots pēc kolēģvelo pasākuma. Radīto caurumu piesedzu no liekām un, iespējams, objektam bīstamu indivīdu acīm;
2) pārsitu aizmugurējo riepu ritenim. Protams, ka rezerves kamera un pumpis līdzi nav. Ģēnijs;
3) fotografēju objekta fasādi un tā apkārtni.

Labi, ka pārējie kolēģi brauca ar mašīnu - sarunājām, ka piebrauks lāga cilvēks un līdzēs - tā arī bija. Salīmējām kameru un tad varēja uz 50 maukt pa kalniņu lejā, lai degpunktābrutāli/degpunktā pārtrauktu braukšanu stāvlaukumā, vienā vietā eleganti nogludinot aizmugures riepas protektoru. Nedaudz iepirkāmies, uzdzēru kafiju un apēdu maizītes, un devāmies ceļā. Viens no maršruta mērķiem, kas iezīmēts kartē: "Padomju bunkurs". Pēc labas maldīšanās pa ceļiem un neceļiem (nav norāžu) bijām pie tā klāt un secināju: tas nav padomju bunkurs vai arī ir kāds ekstrēmi agrīns šo teikums, radīts pirms Aukstā kara - ne tur hermētiskas durvis, ne tur autonoma gaisa apgāde, ne tur tualete un vispār - bunkurs ar divām telpām un krāsniņu tajās (!). Un taurenis mēģināja mani biedēt - nezināju, ka šie tā māk. Izgājām ārā un nolēmām turpat uzkost. Un burtiski sanāca pikniks ceļa malā - ne tikai vietas, bet arī līdzīgās būtības dēļ - pikniks ceļa malā, pie bunkura. Pēc piknika devāmies atpakaļceļā gar gudrona dīķi un Velna alu, un tad jau drīz visi bija mašīnā, bet es - viens un gatavs iekost „atkorķēto” objektu. Nedaudz uzēdu, padzēru kafiju un devos ceļā. Noņēmu iekļūšanas cauruma masku, iecēlu iekšā velo un tad arī pats pazudu iekšā. Vien savā steigā aizmirsu atkal uzlikt caurumam masku, ehh.

Nevarēju vien nopriecāties par šo bagātīguma atmosfēru, kas tur valdīja - tumši koka toņi, spoguļi un unikāla dizaina gaismas ķermeņi - daudz kas tur izstaroja lepnumu par šo padomju restorānu. To neizskaidrojamo lepnumu par to, ka paaudzei iepriekš bija šāds überrestorāns ar lieliskiem ēdieniem un unikālu arhitektūru, interjeru - ceļa malā. Priecājās arī mans fotoaparāts. Pieslēdzu velo pie kāpņu vārtiem un pats gāju uz tualeti - kafija bija dzerta, vai ziniet. Tualete tiešām ir bijusi laba un tagad tai piemīt arī Silent Hill kvalitātes. Pēc sakrālās atvieglošanās uzsāku bradājumu tik lieliskajā objektā - tur suvenīru veikals, tur koka paneļi pie sienas, tur parkets zem kājām, tur unikāli gaismas avoti, iebūvēti sienās, tur arī griesti no koka! Viss no koka, kas veido lielisko atmosfēru, kuru papildina koksnes materiāltehniskais stāvoklis - viss jūk un brūk, dažās vietās saliktas plastmasas tvertnes ūdens pilienu ķeršanai, viss smaržo pēc mitruma un pelējuma. Ak, šīs pagraba telpas - tik skaistas. Ar visām savām letēm un bāriem. Kādā bāra galā pie sienas bija nedzīvi gaismas ķermeņi – izdomāja tos aptaustīt un - va vellos – saņēmu elektrisko triecienu no lampas korpusa. Tātad, vecīt, objektā ir elektrība un ja redzi kādu sensoru, zini, ka tas, iespējams, ir aktīvs. Piefiksē arī to, ka nāksies ierobežot podziņu spaidīšanas refleksu pavisam, pavisam.
Jā, lejā bijis bārs ar visu skatuvi kādā mazākā telpā. Taisni vai gribējās atcerēties to, kā es te biju objekta darbības laikā. Taču nevarēju - biju pārāk jauns un droši vien, ka ne bārā. Vien zinu to, ka esmu šeit bijis, taču diemžēl neatminos neko ne tuvu tam līmenim, lai prātā būvētu bildītes un salīdzinātu tās.
Turpinu bradātāju un gūstu ekskluzīvu pieeju daļai no personāla telpām – trauku mazgāšanas telpa, noliktava, saldētava… Sajūtos kā nelūgts viesis ne tikai tamdēļ, ka tur zīmīte „nepiederošiem ieeja aizliegta”, bet arī tamdēļ, ka beigu galā esmu šeit viens – piķa tumšā pagrabā, sargātā objektā. Apstākļi, protams, ir lieliski, lai mans prāts zīmētu tīkami drūmas ainas ap katru dzirdēto skaņu – sevišķi ap tām, kuras radās, visticamāk, no ūdens lāsēm uz parketa, - skaņa, kura atgādināja soļus un lika man sastingt vairākas reizes, tumsā. Taču viena šo skaņu sērija bija kas vairāk par māņiem – dzirdēju izteiktas soļu skaņas un sarunas!

Slēptuve - 16:45 - 17:46
Pēc kādas stundas solo bradāšanas pa pagrabiem, izdzirdēju skaņas - nospriedu, ka pa augšu kāds staigā - beigu galā esmu pagrabā un visapkārt ir baisi tumšs. Skaņas neatkāpjas. Un kļūst pavisam nelāgi - dzirdu runāšanu. Labi, ka biju pietiekami prātīgs un savu velo biju ievietojis dziļāk objektā – prom no ieejas telpas. Taču veselīgas paranojas dēļ, biju pieslēdzis to pie kāpņu vārtiem. Velo ir jāsargā pat iekštelpās - arī pamestās, ha. Stikliem zem kājām plīstot, devos skaņas virzienā ar domu: skuju jūs manu riteni dabūsiet! Ar roku sameklēju piparu gāzi un dodos dziļāk līdz saprotu - neviens manu velo nevēlas - vēlas mani iesprostot objektā! Par laimi - tas mani satrauc vismazāk, jo galvenais tagad ir aizvākt nolādēto velosipēdu no nākamās telpas, kuru no sargiem šķir tikai durvis ar izsistiem stikliem. Ejot gar durvīm, pa izsistu dekoratīvā stikla rūti ieskatos vīru sejās un skaidri dzirdu dialogu par nolādētajiem iekšā nācējiem. Klusu, taču ātri - un līdz ar to ne tik klusu - dodos gar durvīm, ar soļiem plēšot satrunējušo koku un stiklus. Sirds dauzās kā negudra, ar savu skaņu papildinot zem kājām plīstošo objekta ambienci. Uztraukumu papildina fakts: esmu viens, bet viņi vismaz divi! Esmu pie velosipēda un klusām atbrīvoju rāmi un pakaļējo riepu no visnotaļ pamatīgā saslēdzēja važām un pēc brīža laimīgs esmu uz kāpnēm ar velo uz pleciem. Paveras burvīgs skats - priekšā krāsainu stikla bloku siena un telpa ar apaļiem griestiem un logiem visapkārt - manā augstumā logi ir aiznagloti ar papi, finieri un dēļiem - visnotaļ Siren'īgi, jāpiezīmē! Telpā ir arī dažas mēbeles visnotaļ labā stāvoklī. Un vēl vairāk Siren’īgi ir tamdēļ, ka pie durvīm ir tie, kuri objekta sargi vai pārziņi – cerams; tie, kuri shibito – tie, kuri spēlē no barikādēm taisīja mitekli kādam augstākam spēkam. Un kā reiz arī šie divi runāja nesakarīgās teikuma struktūrās un intonācijās, kā reiz arī radīja stipri neprofesionālas un improvizētas barikādes. Cerēju, ka tie tomēr ir apsargi, pretējā gaidījumā tie varētu būt nelaipnākas sugas pārstāvji un tad man līdzētu tikai mana piparu gāze un veiklība.
Pašlaik jau kādu pusstundu sēžu improvizētos ierakumos (viens no skapīšiem un apgāzts galds telpas stūrī man, stikla bloku siena un tai blakus esošie gruveši ritenim otrā telpas galā - uzreiz pēc kāpnēm) nevienas svešas skaņas nepavadīts. Drīz uztraukums un trīcošās rokas rimās un tas palīdzēja pavadzīmju fotografēšanai, esot ierakumos. Datētas tās ar 2002. gada maija datumiem un visticamāk ir piegādātāju darba augļu atspoguļotājs. Interesanti. Vēl kādu pusstundu pasēdēšu un raudzīšu turpināt. Pagrabā vēl palika neizstaigātas telpas un pavisam neizstaigāta ir blakus ēka. Un vēl kas - šī ir pirmā bradājuma apraksta daļa (atdalītā ar atstarpēm augšā un lejā), kas top ierakumos. Varbūt, lai remdētu uztraukumu? Varbūt vienkārši lai dalītos bagātīgajā pieredzē? Es teiktu, ka derēs abi varianti. Paliek tumšāks un nu pietiks piepildīt telpu ar atbalsotu mobilā tālruņa taustiņu skaņu. Un labi, ka neviens nezvanīja un nerakstīja mail/SMS - tikai tagad ieslēdzu kluso režīmu, kuru pēc minūtes nomainu uz pilnīgi apklusinātu Bezsaistes režīmu...
Fotografēju telpā un priecājos par arhitektūru, joprojām ar smadzenēm filtrēdams aizdomīgākās skaņas. Man šķiet, ka jau biju minējis – divas reizes biju dzēris kafiju – vienu reizi, kad ierados no kalniņa pie kolēģiem, un otru reizi pēc velobrauciena, tajā pat vietā. Rakstīju, ka vienu reizi tualetē jau biju. Tātad, kārta pienākusi otrai reizei! Dodos otru reizi papildināt jau izmantotās labierīcības, šoreiz klausoties kā skaisti un telpiski pa caurulēm tek sen netecējušas substances – varēja dzirdēt kādus metrus desmit iz šī burvelīgā cilvēka gremošanas sistēmas galaproduktu ceļojuma. Ap 18:00 esmu atkal lietojams un lielajā zālē, un smadzeņoju izejas plānu pirms doties tālāk bradāt - lai nepieciešamības gadījumā varētu eleganti un ātri aizlaisties. Ar visu velo, protams. Plāna izstrādes laikā aizgāju aplūkot arī šo caurumu, lai redzētu to aizbarikādētu pa Shibito gaumei – tas joprojām der par izejas punktu! 18:08 atsāku bradājumu pa īstam – atgriežos pagrabos un parokos noliktavā. Tur dažādi interesanti verķi – RRR pastiprinātājs, valūtas skaitītājs, kafijas automāts dažādi nopietnāki dzērienu pagatavošanas automāti, tik sasodīti lieliskais vecās skolas radio u.c. lietas iz glorificētās objekta pagātnes. Taču nu atkal šajā vientuļajā, tumšajā pagrabā dzirdu skaņas. Rādās? Nedomāju – tā nedomāja arī fotoaparāts, jo šis spēja arī ierakstīt skaņas! Nu jau abi kopā 18:31 dzirdam, kā kāds klausās vai nu krievu radio, vai TV. Ar šo atklājumu man pietiek - nolemju beigt ekstrēmo bradājumu uz līdzenas vietas un piekabināt tam DNF statusu (Did Not Finish). Atkāpšanās Rezultāti seko pēc ~5 min: 18:40 esmu ārā un ar velo pa šoseju maucu. Atkārtoti pamanīju, ka barikādes ir radītas no iekšpuses, tātad, visu šo laiku varēju tikt pieķerts! Un ja apsargi aiztaisīja caurumu no iekšpuses, kā viņi, nolādēts, varēja nepamanīt manu velo, kurš atradās telpā, kurai jāiet cauri uz bloķējamo telpu?!! Atliek versija - durvis ir slēdzamas un viņi vienkārši izmantoja savu atslēgu situāciju – taču šai versijai pretojās durvis, kuras ar izskatījās bloķētas no iekšpuses. Taču nu, pārdomu miglu izklaidēja skaņas, kuras dzirdēju slēpšanās laikā - šos dzirdēju ejam apkārt objektam, tātad, tomēr atslēgu variants, paldies Dievam.

Tagad nedaudz par vēsturi un nostalģiju, ņemtu iz varenā interneta – šeit nu reiz es Tevi, lasītāj, aicinu padalīties ar atmiņām par objektu tā darbības laikā – atmiņām un, iespējams, fotogrāfijām.
Interesantus vēstures fragmentus par šo restorānu var palasīt šeit:
media.lv ::
Rīgas apriņķa portāls
Rīgas apriņķa portāls
ZIŅAS :: PILIS UN MUIŽAS
Gatavojas jauno dizaineru biennālei...
_____________________________

Avots: http://klab.lv/users/disfigurator/92205.html

     [+] [-]

, 2010-06-03 18:14, pirms 14 gadiem
vēl kau ko sitādu gribu lasīt, vai turpinajums būs?

     [+] [-]

, 2010-06-03 20:04, pirms 14 gadiem
Būs - tikai citi objekti ar citiem stāstiem

     [+] [-]

, 2010-06-05 12:18, pirms 14 gadiem
es arī pievienojos lasītāju pulkam

     [+] [-]

, 2010-06-06 11:04, pirms 14 gadiem
labais!!!

     [+] [-]

, 2010-06-09 16:42, pirms 14 gadiem
eu, kad būs nākamais gabals?

     [+] [-]

, 2010-06-14 14:13, pirms 14 gadiem
Tūdaļ : P