Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:447, Did:0, useCase: 3


Aptauja: Vai es vakcinēšos pret Covid-19?

Redakcija
Redakcija

Zemāk populārākjie jautājumi un atbildes par vakcīnām. Mēs aicinām uz ekspresaptauju, atbildot tikai uz vienu jautājumu. Vai es vakcinēšos vai jau esmu vakcinējies pret Covid-19?

Vai alerģiskiem cilvēkiem vajadzētu vakcinēties (piemēram, bišu kodumi, pārtikas produkti)?

Personas, kurām ir zināma alerģija pret kādu no vakcīnas sastāvdaļām vai ir smaga alerģija pēc pirmās devas saņemšanas, otrās devas ievades nepieciešamība jāpārrunā ar speciālistu. Alerģija pret kādu pārtikas produktu vai bišu, lapseņu u.tml. kodumiem nav iemesls neveikt vakcināciju.

Cik drīz pēc izslimošanas ar Covid-19 var vakcinēties?

Vakcinēties var arī uzreiz pēc izslimošanas, taču, lai efektīvi izmantotu ierobežoto vakcīnu skaitu, aicinām to atlikt 3 mēnešus pēc saslimšanas, kad pēc līdz šim pieejamiem zinātniskajiem datiem - aptuveni 90 dienas pēc pārslimošanas - ir maz iespējama reinfekcija.
Ja cilvēks saņem 1.vakcīnu un saslimst ar Covid-19, kad viņš drīkst saņemt 2.vakcīnu?

Vakcināciju vēlams pabeigt tūlīt pēc izslimošanas un izolācijas laika beigām, ja intervāls jau pārsniedzis ieteikto 2.devas saņemšanas laiku. NB! Vakcinācija nav jāuzsāk no jauna, ja ieteiktais intervāls ir pagarinājies, neatkarīgi no tā, cik ilgi.

Vai otro devu var saņemt citā laikā, ne 21.dienas laikā?

2.devai jābūt maksimāli tuvu 21.dienai. Ja kādu iemeslu dēļ 2.devas saņemšana nav iespējama tieši pēc 21.dienas, tad to var saņemt arī vēlāk.

Vai var vakcinēt gadījumā, ja ir neliela temperatūra?

Neliela saaukstēšanās, iesnas vai tml. simptomi nav iemesls nevakcinēt. Ja personai ir slikta pašsajūta un akūtas infekcijas simptomi, tad vadoties no pašreizējiem epidemioloģiskajiem ieteikumiem, ir jāpaliek mājās.

Vai var saslimt pēc pirmās devas saņemšanas?

Jā var saslimt, ja inficēšanās ar SARS-CoV-2 notikusi īsi pirms vai pēc vakcīnas saņemšanas, un jāņem vērā, ka pilnvērtīga imunitāte tiek iegūta tikai pēc 2.devas saņemšanas. Vakcināciju vēlams pabeigt tūlīt pēc izslimošanas un izolācijas laika beigām.

Cik ilga ir vakcīnas radītās imunitātes noturība?

Šobrīd nav pietiekami dati, lai pateiktu aizsardzības noturības ilgumu.

Kura no vakcīnām ir labāka vai sliktāka?

Neviena nav uzskatāma par labāku vai sliktāku. Ņemot vērā darbības principus un pieejamos datus, šobrīd nevaram izcelt kādu vienu vakcīnu.

Kādas ir agrīnās komplikācijas, ko varam sagaidīt?

Sāpes injekcijas vietā, nogurums, galvassāpes, mialģija un drebuļi, artralģija, drudzis un pietūkums injekcijas vietā ( apm 10%).

Kur un kad vakcīnu varēs saņemt cilvēks, kas nav prioritārajā grupā?

Katra prioritārā grupa tiks uzrunāta izmantojot dažādus kanālus, tajā skaitā medijus, nevalstiskās organizācijas, elektroniskos kanālus, un informācija tiks sniegta ģimenes ārstiem. Vakcīnu varēs saņemt gan slimnīcās, gan poliklīnikās, gan pie daļas no ģimenes ārstiem. Pēc informācijas saņemšanas par Jūs prioritārās grupas personu vakcināciju uzsākšanas, lūdzam sazināties ar tuvāko ārstniecības iestādi, kas veic vakcināciju. Informāciju par kabinetiem, kas iesaistījušies vakcinācijas veikšanā, būs pieejama SPKC, ZVA tīmekļvietnēs.

Vai es vakcinēšos ( vai jau esmu) pret Covid-19?

  • 178

  • 222