Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:268, Did:0, useCase: 0


"Bioefekts"- kā pagatavot vīnu mājas apstākļos

Vīna ieraugs satur dzīvas Saccharomyces vini vai S. ellipsoideus šūnas un ir paredzēts augļu un ogu sulu raudzēšanai un vīna pagatavošanai.

Lai nodrošinātu labas kvalitātes vīna iegūšanu mājas apstākļos, būtu vēlams ievērot šādus nosacījumus:
1. izmantot labas kvalitātes ogas vai augļus;
2. skābas sulas atšķaidāmas ne vairāk kā par 50%, atceroties, ka arī sulai pievienotais cukurs to atšķaida;
3. sulu ieteicams pasterizēt, karsējot 60°C temperatūrā 30 minūtes;
4. nav ieteicams pārraudzējamai sulai pievienot nepieciešamo cukuru vienlaicīgi: vislabāk to veikt pakāpeniski visā vīna rūgšanas laikā.

Vīna kvalitāte ir atkarīga arī no skābes un cukura sabalansēta daudzuma raudzēšanas procesā. Jāatceras, ka gatavojot vīnu mājas apstākļos, skābes saturam sulā jāsvārstās no 5 līdz 7 gramiem litrā. Ja skābes pazemināšanai lieto ūdeni, tad jālieto novārīts un atdzesēts ūdens vai avota ūdens bez dzelzs sāļiem, mazāk skābai sulai var pievienot citronskābi. Zināms, ka pievienojot ūdeni jebkurai sulai, samazinās vīna ierauga izmantojamās sausnas saturs un vielas.

Lai iegūtu labas kvalitātes vīnu, izmantojamo sulu atšķaida ar raudzēšanai nepieciešamo cukura vai cukura šķīduma ūdenī. Jāatceras, ka katrs kg izšķīdināta cukura palielina sulas tilpumu nevis par 1 litru, bet gan par 624 mililitriem. ”Vīna ieraugu” samaisa ar nomērīto sulu un ļauj rūgt. Trauku noslēdz ar speciālu aizbāzni, bet var lietot arī vienkāršu vates korķi. Vīna raudzēšanas telpā vēlamai temperatūrai jābūt ap 18-22°C. Vīnam ļauj rūgt 7-10 dienas un tad pievieno atlikušo cukura daudzumu. Labos rūgšanas apstākļos vīns ar 110 alkoholu norūgst 3-4 nedēļas. Pēc norūgšanas vīns novelkams no rauga. Vīns jāuzglabā pilnos traukos, kur starp korķi un vīnu atstāj nelielu 1-3 cm platu gaisa telpu, lai vīnam nebūtu pārāk liela saskarsme ar gaisu. Lai vīns labāk uzglabātos, tam var pievienot 200 – 300 g cukura uz 10 litriem. Šāda neliela cukura piedeva, lēnām rūgstot, piesātina vīnu ar ogļskābo gāzi (CO2), un tas labāk uzglabājas. No raugiem novilkto vīnu uzglabā un nogatavina 10-12°C temperatūrā. Nogatavināšanas laikā vīnam dabiski jānodzidrinās un jākļūst kristāldzidram. Ja vīns nekļūst dzidrs, tad tas ir filtrējams, dzidrināms un realizējams.

Augļu un ogu sulas nebojājas, ja tajās cukura daudzums ir 78/100 ml vai arī etilspirts 13g/100 ml. Šī attiecība 78:13=6 ir zināma kā “indekss Delle”. Tas nozīmē, ja vīnam ir 11% spirta, bet nav cukura, tad tāds vīns nebūs izturīgs, jo 11 X 6= 66. Ja vīnam ir 12% spirta un 10 % cukura, tad tāds vīns būs izturīgs, jo 12 X 6 = 72 + 10 = 82. Tātad der atcerēties, ka katram gramam etilspirta ir 6 reizes spēcīgāka konservējoša iedarbība nekā 1 g cukura.

Vīna gatavošanai izmantojami visi mūsu zemes savvaļas augļi un ogas. Maz ziņu par vīna gatavošanu no lācenēm, bet tās var uzlabot vīna dzidrināšanos un krāsas īpašības. No korintēm iegūtais vīns ir ar pliekanu garšu, bet to piedeva uzlabo vīna krāsu.

Grūti pagatavot vīnu no dzērveņu un brūkleņu sulām, kas satur benzonskābi ar antiseptiskām īpašībām arī pret rauga tīrkultūru. Interesantu garšu vīns iegūst no 10% pīlādžu sulas piedevas, piemēram, ābolu dabiskām sulām: palielinās sulas minerālvielu un C vitamīna lietderība. Jāatzīmē, ka ikviena vīna recepte būs raksturīga tikai vienam konkrētam gadījumam, tā kā augļu un ogu sulas pēc sava ķīmiskā sastāva nebūs vienādas atkarībā no sēklas šķirnēm un augšanas apstākļiem.

Vīna raudzēšanai izmantojami arī labi ienākušies un tikko noņemti ķirbji. Ķirbjus nomizo, iztīra no sēklām un sagraiza mazos gabaliņos. Uz katriem 5 litriem sagraizīto ķirbju vēlams pieliet citu augļu un ogu sulas (piem. ābolu). Maisījumu uzvāra un notecina sulu. Iegūtai sulai pievieno vīna ieraugu, bet pēc 24 stundām cukura maisījumu pēc receptes: uz 2 kg ķirbju un 500 g ābolu jāņem 3 litri ūdens un 750 g cukura.

Ceram, ka šie norādījumi palīdzēs izmantot firmas “Bioefekts” gatavoto “Vīna ierauga” tīrkultūru labas kvalitātes vīna iegūšanai no augļu un ogu sulām mājas apstākļos.

Kontakti:

Nometņu iela 26 (pagalmā)
Rīga, LV-1048
Tālr. 67619157, 29233947
Ražotne un firmas veikal

info@bioefekts.lv

Bioefekts | MIKROBIOLOĢISKIE AUGU MĒSLOŠANAS...

     [+] [-]

, 2011-03-25 15:22, pirms 11 gadiem
Viss alus un vīna pagatavošanai - Главная | TomBeer.lv un i-veikals - TomBeer.lv / TomBeer.ru / TavsAlus.lv