Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:369, Did:0, useCase: 0


Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina pedagogus uz “Dizaina domnīcām”

Redakcija
Redakcija

Izglītības programmu cikla “Vārds dizainam” ietvaros pirmdien, 2017. gada 9. janvārī, plkst. 16:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) norisināsies pirmā lekcija jaunizveidotai platformai vispārizglītojošo skolu pedagogiem “Dizaina domnīca”. Muzeja īpašie viesi būs dizaina domātāja Jeļena Solovjova un stikla mākslinieks, dizainers Artis Nīmanis.

“Vārds dizainam”, kas veiksmīgi notiek jau piekto gadu, ir kļuvusi par visapjomīgāko neformālās izglītības programmu Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja struktūrā, kā arī dizaina laukā Latvijā, aptverot dažādas mērķauditorijas. Tās mērķis ir izglītot sabiedrību dizaina jautājumos, iepazīstināt ar Latvijas labākajiem jomas pārstāvjiem, rosināt viedokļu apmaiņu starp speciālistiem un sabiedrību. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam cikla ietvaros ir izveidota bezmaksas programma vispārizglītojošo skolu pedagogiem “Dizaina domnīca”, kas motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai.

Novērojama skolotāju interese piedalīties muzeja rīkotajās dizaina darbnīcās pieaugušajiem, tāpat saņemti atzinīgi komentāri par dizaina nodarbībām skolēniem, kas ļāva sagatavot audzēkņus mākslas priekšmetu olimpiādēm, bet pašiem pasniedzējiem uzzināt par dizaina aktualitātēm Latvijā. Kā runāt par dizainu? Kāds būtu instrumentu kopums un jēgpilni risinājumi klasēs, lai bērni izprastu dizaina lomu, dizaina domāšanu? Atbildes uz šiem jautājumiem pedagogi meklēs kopā ar dizaina jomas speciālistiem, kuri ar stāstu un radošu uzdevumu palīdzību sniegs iespēju paplašināt zināšanas un pieredzi.

Pirmā “Dizaina domnīca” notiks 9. janvārī, kad Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja viesi – dizaina domātāja Jeļena Solovjova (Елена Соловьёва, megadizains.lv) un stikla mākslinieks, dizainers Artis Nīmanis (artisnimanis.com) – aicinās tuvāk iepazīt dizaina nozares specifiku. 13. februārī Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas docente Dr. art. Aija Freimane un dizainere, modes ilustratore Baiba Ladiga Kobajaši (ladiga.com) dalīsies ar stāstu par tēmu “Nākotnes tendences dizaina domāšanā”. Savukārt 13. martā ar lekciju “Dizaina radīšanas procesi” uzstāsies grafikas dizainers, dizaina studijas “Asketic” dibinātājs, biedrības “LADC” (“Latvian Art Directors Club”) līdzdibinātājs Miķelis Baštiks (asketic.com) un apavu zīmola “Elīna Dobele” radītāja, dizainere Elīna Dobele (elinadobele.com).

Noslēgumā dalībniekiem tiks izsniegta apliecība par pilna cikla apmeklējumu (9 h).
Visu lekciju video būs skatāmi muzeja “Youtube” kanālā:
https://www.youtube.com/user/muzejs...

Ieeja visās “Dizaina domnīcās” ir bez maksas.
Dalībnieku skaits ierobežots.
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta. Interesentus lūdzam zvanīt pa tālruni (+371) 67 830917 vai rakstīt uz e-pastu Liene.Granovska@lnmm.lv.

“DIZAINA DOMNĪCU” PROGRAMMA:
9. janvāris plkst. 16:00–19:00 Dizaina nozares specifika
Tikšanās ar dizaina domātāju Jeļenu Solovjovu un stikla mākslinieku, dizaineru Arti Nīmani.
Jeļena Solovjova (Елена Соловьёва, megadizains.lv) – dizainere, dizaina lektore. Kopš 2011. gada aktīvi piedalās Latvijas dizaina informatīvās telpas radīšanā, veidojot publikācijas žurnāliem “Latvijas Architektūra”, “Deko” un interneta izdevumam “Satori”.

Artis Nīmanis (artisnimanis.com) – dizainers, stikla mākslinieks. Veido stikla dizaina objektus un rotas, realizē dažādus eksperimentālus projektus. Zīmola “an&angel” trauku kolekcija “Deco” 2013. gadā apbalvota ar prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – ar Vācijas dizaina balvu. Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā. Strādājis par pasniedzēju Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kā arī bijis nodaļas vadītājs Stikla mākslas katedrā.

13. februāris plkst. 16:00–19:00 Nākotnes tendences dizaina domāšanā
Tikšanās ar Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas docenti Dr. art. Aiju Freimani un dizaineri, modes ilustratori Baibu Ladigu Kobajaši.

Dr. art. Aija Freimane – Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore. 2015. gadā viņa aizstāvēja pirmo promocijas darbu dizaina teorijā Latvijā “Dizains ilgtspējīgai sociālai labklājībai. Dizaina socializēšanās paradigmas maiņa”. Sagatavojusi un publicējusi vairākas starptautiskas publikācijas un referātus starptautiskās konferencēs. Izstrādājusi, licenzējusi un vadījusi pirmo profesionālās pilnveides tālākizglītības programmu un projektu dizaina pedagogiem Latvijā 2009.–2011. gadā.

2016. gadā Aija Freimane partnerībā ar grafikas dizaineru Matīsu Zvaigzni izdeva izziņas karti “Dizaina pēdas”, kurā apkopotas dizaina norises, notikumi, koncepcijas un procesi mijiedarbībā ar tehnoloģiju jauninājumu, sabiedrības, ilgtspējas, ekonomikas, politikas notikumiem un mākslas stilu attīstību. Materiāls rosina apzināties vēstures notikumus un faktus kā dizaina risinājumu un iespēju radīto problēmu vai cēloņu-seku sakarības.
Baiba Ladiga Kobajaši (ladiga.com) – modes dizainere. Piedalījusies Latvijas, Francijas un Polijas modes nedēļās, kolekcijas tiek pārdotas Eiropā un Ķīnā. Kā ilustratore strādājusi ar žurnāliem “Elle” un “Vogue”, kā modes dizaina pasniedzēja strādājusi Šanhajā, “Raffles” dizaina institūtā. Šobrīd vada modes ilustrācijas kursus Latvijā.

13. marts plkst. 16:00–19:00 Dizaina radīšanas procesi
Tikšanās ar dizaina studijas “Asketic” dibinātāju, grafikas dizaineru Miķeli Baštiku un apavu zīmola “Elīna Dobele” radītāju, dizaineri Elīnu Dobeli.

Miķelis Baštiks (asketic.com) – grafikas dizainers, dizaina studijas “Asketic” dibinātājs, biedrības “LADC” (“Latvian Art Directors Club”) līdzdibinātājs un padomes loceklis. “LADC” rūpējas par radošo industriju meistarības un profesionālo standartu izaugsmi, izglīto, iedvesmo un iedrošina esošo un nākamo radošo talantu paaudzi.
Elīna Dobele (elinadobele.com) – dizainere. Pēc vairāku gadu prakses arhitektūrā māksliniece nolēma pievērsties apavu dizainam. Tika radīts apavu zīmols “Elīna Dobele”. Visi apavi un aksesuāri ir unikāli, jo izstrādāti un izgatavoti ar rokām “Elīna Dobele” ateljē.

VĀRDS DIZAINAM
Izglītības programmu cikla “Vārds dizainam” mērķis ir izglītot sabiedrību dizaina jautājumos, iepazīstināt ar Latvijas labākajiem jomas pārstāvjiem, rosināt viedokļu apmaiņu starp speciālistiem un sabiedrību, veicināt nozares tālāku attīstību. Rudens’ 2016 / pavasara’ 2017 sezonā “Vārds dizainam” piedāvā apmeklētājiem četru veidu aktivitātes: “Dizaina darbnīcas pieaugušajiem”, “Dizaina sarunas”, “Dizaina domnīcas pedagogiem” un “Dizaina nodarbības skolēniem”.

“Dizaina sarunu” programma sakārtota četros tematiskos virzienos ar vienojošu jautājumu “Kā top?”. Četros bezmaksas pasākumos tiks skatītas tādas tēmas kā arhitektūras un dizaina mijiedarbība, grafiskā identitāte, modes dizains, Latvijas Gada balva dizainā. Par vakara viesiem piecu mēnešu laikā kļūs sabiedrībā pazīstami Latvijas dizaineri, savas nozares profesionāļi. Runāsim par pieredzi, veiksmēm un grūtībām, attīstot dizaina projektus pēc formulas: “Ideja. Process. Rezultāts”.

“Dizaina domnīca” ir jaunizveidota programma vispārizglītojošo skolu pedagogiem, kas motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar lekciju un radošu uzdevumu palīdzību sniegs iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.

Darbnīcu pamatuzdevums ir interaktīvā ceļā sekmēt izpratni par jomas specifiku un dizaina domāšanas daudzveidību, līdzdarbojoties kopā ar dizaineru uzdevumu izstrādes procesā un uzzinot meistaru darba noslēpumus. “Dizaina darbnīca pieaugušajiem” piedāvā neformālā atmosfērā tikties ar Latvijas dizaineriem un iepazīt viņu radošās darbības “virtuvi”. “Dizaina nodarbības skolēniem” paredzētas 5.–9. klašu skolēnu grupām un rosinās dalībniekus meklēt atbildes uz jautājumu “Kas ir dizains?”. Pieaicinātie dizaineri sagatavos unikālu praktisku uzdevumu, kā arī stāstījumu par pārstāvētās nozares specifiku, savukārt muzeja pedagogs iepazīstinās ar dizaina piemēriem muzeja kolekcijā. Nodarbības sniegs bērniem jaunas teorētiskās zināšanas un ļaus labāk sagatavoties mākslas priekšmetu olimpiādēm, kā arī palīdzēs apzināt dizaina daudzveidību un potenciālu darboties šajā jomā.

“Vārds dizainam” piektās sezonas vizuālā identitāte radīta sadarbībā ar grafikas dizaina biroju “Associates, Partners et Sons”. Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

MĒRĶAUDITORIJA:
vispārizglītojošo skolu pedagogi

DALĪBAS MAKSA:
Bez maksas

IEPRIEKŠĒJA PIETEIKŠANĀS:
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 830917 vai e-pastu Liene.Granovska@lnmm.lv. Dalībnieku skaits ierobežots.