Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:369, Did:0, useCase: 3


Mākslas vēstures pēcpusdiena MODERNISMA LABORATORIJA: Pirmās mākslas galerijas Pēterburgā, Maskavā un Rīgā. Sieviešu ieguldījums mākslas dzīves organizēšanā 20. gadsimta sākumā. Stāsta mākslas zinātniece IRĒNA BUŽINSKA

Redakcija
Redakcija

Otrdien, 2017. gada 30. maijā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz mākslas vēstures pēcpusdienu “Modernisma laboratorija”, kurā ar lekciju par pirmajām mākslas galerijām Pēterburgā, Maskavā un Rīgā uzstāsies mākslas zinātniece Mag. art. Irēna Bužinska, īpašu uzmanību veltot sieviešu ieguldījumam mākslas dzīves organizēšanā 20. gadsimta sākumā.

Mākslas vēstures lappuses kļūst vēl aizraujošākas, ja uz daudzām norisēm un faktiem radošo personību biogrāfijās skatīties no vairākiem aspektiem. Viens no tādiem – iespēja iepazīt mākslas galeriju vēsturi, kuras 20. gadsimta sākumā ieņēma stabilu vietu sabiedrības kultūrtelpas organizācijā. Š. g. aprīļa beigās Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā viesojās lektors no Maskavas Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов), kurš stāstīja par mākslas dzīvi Parīzē 20. gados. Tagad, 30. maijā, priekšstatu par mākslas dzīves norisēm Krievijā un Rīgā palīdzēs veidot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore, mākslas zinātniece Mag. art. Irēna Bužinska.

Kubisma vēsturē un mākslinieka Pablo Pikaso (Pablo Picasso, 1881–1973) biogrāfijā sevišķi nozīmīga ir 1907. gadā Parīzē dibinātā Daniela Kanveilera (Daniel-Henry Kahnweiler, 1884–1979) galerija. Ņujorkas fotogrāfa Alfrēda Štiglica (Alfred Stieglitz, 1864–1946) 1905. gadā izveidotā galerija “291” deva milzīgu ieguldījumu modernās mākslas popularizēšanā otrpus Atlantijas okeānam. Līdzīgas tendences 20. gadsimta sākumā vērojamas arī lielākajās Krievijas impērijas pilsētās – Pēterburgā, Maskavā un Rīgā, kur – interesants fakts! – mākslas galeriju veidošanu drosmīgi uzņēmās daiļā dzimuma pārstāves.

1909. gadā Maskavā, mākslas piederumu veikala telpās tika iekārtota “Lemersjē galerija”, kuras tālāko vadību pēc tās dibinātāja Karla Lemersjē (Карл Лемерсье, 1878–1912) nāves turpināja viņa atraitne, veikalniece Klāra Lemersjē (Клара Лемерсье). Tajā pašā 1912. gadā arī Maskavas māksliniece Klaudija Mihailova (Клавдия Михайлова) pievērsās galeristes darbībai. Savukārt Pēterburgā pirmā mākslas galerija tika atklāta 1911. gadā. Par galerijas īpašnieci kļuva bioloģe Nadežda Dobičina (Надежда Добычина (Фишман), 1884–1950), kurai piemita apbrīnojams organizatores talants un spēja veidot sekmīgus profesionālus kontaktus ar ļoti daudziem māksliniekiem. Viņas salons atradās Marsa laukumā 7, kur 1915. gadā pirmo reizi tika izstādīta Kazimira Maļeviča (Казимир Малевич, 1879–1935) slavenā glezna “Melnais kvadrāts” (1915). Šajās pašās telpās Petrogradā 1915. gada nogalē bija sarīkota arī pirmā latviešu mākslas izstāde ārpus Latvijas.

Rīgā mākslas dzīves aktivizācijai bija tikpat būtiska loma. Te kopš 1910. gada darbojās fotogrāfa Jāņa Rieksta (1881–1970) salons un kopš 1911. gada – P. Saulītes-Meldera salons. Līdz ar mākslas piederumiem un grāmatām šeit tika izstādītas Jaņa Rozentāla (1866–1916), Pētera Krastiņa (1882–1942) gleznas, Anša Cīruļa (1883–1942) un Pētera Šteinberga (1874–1938) keramika, ko 1916. gada sākumā eksponēja “Lemersjē galerijā” Maskavā Latviešu mākslinieku darbu izstādes ietvaros.

Lekcijā Irēna Bužinska dos ieskatu Maskavas, Pēterburgas un Rīgas pirmo galeriju vēsturē, plašāk pastāstot par to organizatoriem, izstāžu darbību un eksponētajiem mākslas darbiem, kuri jau sen ieguvuši modernās mākslas klasikas statusu.

“Modernisma laboratorija” ikvienam kļūs par neparastu ceļojumu kultūras vēsturē, aizraujošu jaunā iepazīšanas procesu, kurā piedalīties aicinām arī Jūs!

Lekcija notiks krievu valodā.
Nepieciešamības gadījumā iespējams nodrošināt sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Biļešu cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.
Pirms lekcijas apmeklētāji var iepazīties ar muzeja jauno ekspozīciju – izstādi “Vārds sievietei. Aleksandras Beļcovas darbi Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.

MODERNISMA LABORATORIJA
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja piedāvātais pasākumu cikls “Modernisma laboratorija” aicina uz viedokļu apmaiņu un sarunām par Latvijas un Eiropas modernismu. Programma veidota kā diezgan neformāla pēcpusdiena ar priekšlasījumiem un tiem sekojošām diskusijām, kas pulcētu dažādu kultūras jomu profesionāļus, studentus un citus interesentus. Ar vakara referātiem “Modernisma laboratorijā” viesosies pētnieki, tai skaitā arī jaunie un topošie speciālisti, kuri strādā pie tēmām, kas saistītas ar 20. gadsimta 20.–30. gadu vizuālo un lietišķo mākslu, teātri, operu, mūziku, kino, mākslas teoriju utt.