Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Jura Ābola kamermūzikas koncerts „Tīrs Ābols” būs skatāms tiešsaistē

Redakcija
Redakcija

12. oktobrī ar programmu “Tīrs Ābols”, veltījumu komponista, latviešu dadaisma celmlauža Jura Ābola 70 gadu jubilejai, Latvijas Radio studijā koncertēs flautiste Liene Denisjuka-Straupe, vijolnieks Sandis Šteinbergs, čellists Ēriks Kiršfelds un pianiste Kristīne Paula. Koncertprogramma ir unikāla ar to, ka publikai tiek piedāvāti tikai Jura Ābola instrumentālās kamermūzikas opusi, kas nepelnīti reti tiek iekļauti dinamiskajā Latvijas koncertu apritē.

Pirmdien, 12. oktobrī, plkst. 18:00 "Klasika" aicina sekot līdzi tiešraides koncertam „Tīrs Ābols”, kur mūzika skanēs pamīšus sarunām ar komponistu Juri Ābolu, par kuru ievirzi rūpēsies mūzikas pētnieks Dāvis Eņģelis. Tiešraide būs klausāma "Klasikas" ēterā, bet videoformātā skatāma Facebook lapā. Programmā "Tīrs Ābols" skanēs tikai Jura Ābola instrumentālie opusi, kuros spoguļosies gan paša autora ilggadīgais trio sastāvs flautai, vijolei un klavierēm, gan arī citas variācijas par instrumentu kombinācijām.

Jura Ābola pirmā mīlestība ir flauta, jo viņš pats ir bijis flautists, kamermūziķis un arī operas mūziķis vairākus gadus. Tamdēļ īpaši košas krāsas būs dzirdamas autora „Gobi pasakā”, kur tandēmā ar klavierēm būs iespēja izbaudīt flautas mirdzumu un tembrālo daudzveidību, kur rodami arī eksperimenti ar flautas paplašinātās tehnikas iespējām. Arī flautas solo skaņdarbā „Improvizācija-Skerco” dominē jaunā meklējumi, dzirkstī humors un vēlme izlauzties ārpus ierastās flautas kantilēnās dabas. Savukārt vijoles Sonātē ieskanas apceres par skaudro pagājušā gadsimta 80.-to gadu realitāti Latvijā, citējot latviešu tautasdziesmu „Ej, saulīte, drīz pie Dieva”, kas nes sev līdzi dziļu zemtekstu par tā laika sabiedrības un valdošās varas attiecībām. Savukārt Trio flautai, vijolei un klavierēm ir veidots pēc Lūisa Kerola pasakas „Alises piedzīvojumi Brīnumzemē” motīviem, kur autors runā par to, ka visa dzīve ir teātris un visapkārt notiek brīnumu lietas. Vijoles un klavieru duetā izskanēs asprātīgais pastāsts par „Ziloni un pelīti” un interesants būs arī cilvēka dzīves cikla atspoguļojums Dodekaptihā „Vidi Stellam” flautai, čellam un klavierēm, kur asprātīgi ir savirknētas visas 12 zodiaka zīmes.
Šī kameransambļa kodolu veido flautiste Liene Denisjuka-Straupe kopā ar pianisti Kristīni Paulu, kas muzicē „Duo Spectrum” tandēmā kopš 2005. gada. Laika gaitā „Spectrum” ir kļuvis arvien plašāks, iekļaujot sevī gan čellu, gan mežragu, gan sitaminstrumentus un tagad arī vijoli kā trešo mainīgo instrumentu. Stilistiski ansambļa darbība visvairāk ir pietuvināta XX un XXI gadsimta mūzikai, kur allaž ļoti nozīmīgu vietu repertuārā ieņem latviešu komponistu darbi.

Iepriekšējā „Trio Spectrum” kamermūzikas programma „Meža prelūdija” ar mežraga kā trešā mainīgā „Trio Spectrum” instrumenta līdzdalību aizritējušā gada ziemas / pavasara sezonā (Jeru pagastā, Ventspilī un Rīgā) aizritēja ar lieliem panākumiem, akcentējot programmas oriģinalitāti, pilnskanīgo skanējumu un augsto profesionālo līmeni. Par augsto līmeni un programmas aktualitāti liecina arī Radio Klasika ieinteresētību un uzaicinājums veikt „Meža prelūdijas” koncertprogrammas daļēju ierakstu, papildinot radio arhīvu ar Romualda Kalsona „Diptihu”, Helmera Pavasara „Trīs skaņdarbiem” un Melānijas Bonī „Meža ainām”.

Koncerta norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds