Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:127, Did:0, useCase: 3


Latvijā ieradīsies Vija Vētra

Redakcija
Redakcija

Jūnija sākumā Rīgā ierodas Vija Vētra - leģendārā latviešu dejotāja, indiešu un sakrālās dejas kustības aizsācēja Latvijā, māksliniece un dejas pedagoģe. Pēc triju gadu pārtraukuma māksliniece mēro tālo ceļu no Amerikas Savienotajām valstīm, Ņujorkas, lai apciemotu dzimteni un satiktu sava talanta cienītājus. Šis gads ir īpašs – dejotāja kāps uz Rīgas Latviešu biedrības Zelta zāles skatuves, lai deju solī dotos pretī savai 100. dzimšanas dienai un radošās un skatuves dzīves 79 gadu jubilejai. 2022. gada 16. jūnijā plkst. 19.00 koncertā “Mūža deja” dejos pati Vija Vētra, kā arī varēs redzēt viņas iestudētās horeogrāfijas. Par unikālā koncerta skatuves pavadoņiem aicināti piedalīties Vijas Vētras deju grupa “Rituāls”, Agra Daņiļeviča deju skola “Dzirnas”, aktrise Raimonda Vazdika. Varēs baudīt arī ievērojamā latviešu pianista Vestarda Šimkus sniegumu, kas būs veltījums Vijai Vētrai.

Vija Vētra dzimusi 1923. gada 6. februārī, Rīgā. Vīnē studējusi horeogrāfiju. Kopā ar daudziem latviešiem aizceļojusi uz Austrāliju, kur dzīvojusi sešpadsmit gadu, kuru laikā ir notikusi liktenīgā saskaršanās ar indiešu deju tradīcijām. 1962. gadā Vija Vētra atgriezusies Eiropā, kur dejojusi un pasniegusi dejotprasmi. Kopš 1964. gada Vija Vētra dzīvo Ņujorkā sociālajā dzīvoklī Manhetenā.

Kopš Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas 1990. gadā, Vija Vētra ik vasaru ir devusies uz Latviju un dalījusies savā mīlestībā uz deju. Izaugušas dejotāju paaudzes, kuras iedvesmojušās no Vijas Vētras. Septiņdesmit deviņu skatuves gadu laikā dejots gan Austrālijā, Amerikā, Indijā, gan Afejas templī Eginas salā Grieķijā, kā arī Lielbritānijas karalienei Elizabetei II Sadler’s Wells teātrī Londonā. Pasaules izstādē Ņujorkā 1964. gadā Baltijas valstu programmā dejota Latviešu svīta. Par sensāciju savulaik kļuvusi Talsu baznīcā 2012. gadā izdejotā dzejnieka Andreja Eglīša un komponistes Lūcijas Garūtas tautas lūgšana “Dievs, Tava zeme deg!”.

Triju Zvaigžņu ordeņa (1999) un Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas (2018) par nozīmīgiem darbiem un nopelniem Latvijas valsts attīstībā kavaliere.

Par mākslinieci uzrakstītas grāmatas un uzņemtas dokumentālās filmas:
Vija Vētra, Nora Ikstena “Deja un dvēsele”, 2001., Atēna;
Ingrīda Punka “Slavenību rokraksti”, 2001., Jumava;
Lija Brīdaka “Vija Vētra: deja – mans mūžs”, 2013., Madris;
Dokumentāla filma par Viju Vētru Indijā, pateicībā par indiešu deju popularizēšanu;
“Vijaya”, 2004., režisore Ināra Kolmane;
“The World of Vija Vetra”, 2005., režisors Aleksandrs Kostičs.

Māksliniecei šovasar ir iecere Latvijā pavadīt vienu mēnesi, sniegt meistarklases un rādīt savu mākslas darbu izstādi. Lai ieceres piepildītos, Vijas Vētras FONDS aicina ik vienu piedalīties un atbalstīt mākslinieci, apmeklējot koncertu “Mūža deja” kas norisināsies 2022. gada 16. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē, kā arī ziedot Vijas Vētras atbalstam:

Biļešu cena:
pieaugušajiem – 20,00 EUR
skolēniem, studentiem un pensionāriem – 15,00EUR
Biļešu iegāde “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā.
Papildus informācija pa tālruni T +371 29189155 vai e-pastu vvfonds@gmail.com
Ziedojumu konts AS Swedbank: LV86HABA0551046176968