Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:373, Did:0, useCase: 3


Paplašinātā glezniecība: no uztveres laukuma līdz lidojošajam paklājam

Redakcija
Redakcija

Paplašinātā glezniecība: no uztveres laukuma līdz lidojošajam paklājam
Paulina Olovska, Lūsija Makenzija. Izstādes “NOVA POPULARNA” skats. Varšava, 2003. Foto: Foksal Gallery Foundation, Varšava

Piektdien, 2016. gada 12. februārī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) notiks itāļu kuratora un rakstnieka Nikola Treci (Izraēla) lekcija “Paplašinātā glezniecība: no uztveres laukuma līdz lidojošajam paklājam”.

No 12. februāra līdz 3. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma Izraēlas mākslinieces Aleksandras Cukermanes (Alexandra Zuckerman) personālizstāde “Tri Devici Pod Oknom”, ko organizē kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Projekta ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvāts itāļu kuratora un rakstnieka Nikola Treci (Nicola Trezzi) divu brīvlekciju cikls, kurā interesenti varēs gūt ieskatu dažādās mūsdienu mākslas parādībās un norisēs. 10. februārī plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijā norisināsies lekcija par pēkšņo starptautisko muzeju, galeriju un biennāļu interesi par Itālijas mākslas procesiem 20. gadsimta 60., 70. un 80. gados, savukārt 12. februārī plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja telpās kurators uzstāsies ar lasījumu par paplašināto glezniecību (expanded painting).

Aizņemoties no un pārveidojot Rozalindas Krausas (Rosalind Krauss) 1979. gada eseju “Skulptūra paplašinātā laukā” (“Sculpture in the Expanded Field”), Nikola Treci lekcijā ar termina “paplašinātā glezniecība” palīdzību apskatīs mākslas darbus un māksliniekus, kuri ir cieši saistīti ar glezniecības mediju, tā alfabētu un mantojumu, bet kuri vienlaicīgi uztur saikni ar citiem medijiem, tādiem kā performances, instalācijas un video, kā arī ir modes un kultūras (plašā nozīmē) ietekmēti. Uzmanības fokusā būs autori, kuri pārveido gleznas par paklājiem; citiem vārdiem, mākslinieki, kas dekonstruē gleznas elementus, lai pārvērstu tos virsmā, sava veida ādā, kura aptver dažādas gan fiziskas, gan metafiziskas sfēras. Sekojot šim ceļam, klausītāji vairāk uzzinās par “painting overall” jēdzienu, kas apzīmē gleznas, kuras iziet ārpus tām atvēlētās vietas un aptver, “iekaro” visu izstādes telpu – sienas, griestus utt.

Nikola Treci ir Telavivā dzīvojošs pedagogs, kurators un rakstnieks, dzimis 1982. gadā Madžentā, Itālijā. Līdz 2014. gadam viņš bija žurnāla “Flash Art International” ASV redaktors, “Flash Art Italia” Ņujorkas sadaļas redaktors, “Flash Art CZ&SK” asociētais redaktors un “Flash Art HU” redaktors-konsultants. Nikola Treci raksti tikuši publicēti izdevumos “Il Sole 24 Ore”, “Monopol”, “Flatt”, erev-rav.com, biweekly.pl, “White Fungus”, kā arī katalogos, piemēram, “Joshua Neustein: Drawing the Margins” (Jeruzaleme: Izraēlas muzejs), “Postmonument” (Karrāra: 14. Skulptūru biennāle), “Michal Helfman: Change” (Telaviva: Laikmetīgās mākslas centrs), “Ido Bar-El: Bagatelle, Paintings, 1986–2015” (Telavivas mākslas muzejs). Kurators ir autors izstāžu pavadošajiem tekstiem, piemēram, Vibhas Galhotras personālizstādei mākslas galerijā “Jack Shainman Gallery” un Johana Kretena personālizstādei galerijā “Galerie Perrotin” Ņujorkā, ASV.

Kā Prāgas biennāles fonda darbinieks no 2007. līdz 2014. gadam Nikola Treci piedalījies vairāku izstāžu organizēšanā: “Painting Overall” Prāgas 5. biennālē, “Four Rooms” Laikmetīgās mākslas centrā Varšavā, “Modern Talking” Muzeul National de Arta Cluj-Napoca Rumānijā, “Circa 1986” Hadsonas ielejas Laikmetīgās mākslas centrā Pīkshilā, Ņujorkā, “Champs-Élysées” Palais de Tokyo Parīzē un “Diagonal Histories –Imre Bak, Peter Halley–” Art+Text Budapeštā. Viņš ir uzstājies ar lekcijām Jēlas Universitātes Mākslas skolā (Ņūheivena, Konektikuta), Mākslas Institūta skolā (Čikāga), iCI (Independent Curators International, Ņujorka) un Indonēzijas Mākslas institūtā (Džodžakarta). Patlaban Nikola Treci ir maģistrantūras programmas vadītājs Bezazelas Mākslas un dizaina akadēmijā Jeruzalemē un raksta žurnālam “Flash Art International”.

Uz lekciju Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicināts ikviens!
Ieeja brīva.