Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:365, Did:0, useCase: 0


Ar skatienu Somijā, ar sirdi Latvijā. Informatīva ceļojošā izstāde, veltīta Jaņa Rozentāla 150. gadu jubilejai

Redakcija
Redakcija

Ar skatienu Somijā, ar sirdi Latvijā. Informatīva ceļojošā izstāde, veltīta Jaņa Rozentāla 150. gadu jubilejai
Janis Rozentāls. N. v. 1902. Fotogrāfija. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcija
Foto: Ansis Zīle

No 2016. gada 13. augusta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) būs skatāma informatīva ceļojošā izstāde “Ar skatienu Somijā, ar sirdi Latvijā”, veltīta Jaņa Rozentāla 150. gadu jubilejai.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar plašu retrospekciju Lielajā izstāžu zālē godina gleznotāju Jani Rozentālu (1866–1916), kura simt piecdesmitā dzimšanas diena starptautiskā mērogā ir ietverta UNESCO svinamo dienu kalendārā. Somijas-Latvijas sadraudzības biedrība “Rozentāls-seura”, kas nosaukta latviešu klasiķa vārdā, LNMM galvenajā ēkā vienlaicīgi piedāvā nelielas informatīvas ceļojošās izstādes “Ar skatienu Somijā, ar sirdi Latvijā” pirmo pieturu.

Jaņa Rozentāla sirds piederēja Latvijai, bet Somija bija viņa otrās mājas. Rozentāls labi pārzināja mākslas vidi Somijā un citās Ziemeļvalstīs. Gleznotāju interesēja Akseli Gallena-Kallelas nacionālromantisma centieni, un viņš sekoja somu kolēģa radošajai karjerai. Kopš Rozentāls sastapa savu sievu Elliju, dzimušu Forseli, Somija kļuva par īpašu vietu viņa dzīvē gan kā māksliniekam, gan kā vīram, tēvam un draugam. Rozentālu ģimene vasaras pavadīja ar Ellijas radiniekiem Nummelā, Helsinku tuvumā. Tādējādi radās daudzi lieliski darbi, kuros redzami somu tuvinieki un Somijas daba. Jaņa Rozentāla Somijā vienmēr ir vasara. Meistars uzgleznoja arī vairākus Ellijas māsīcas un tuvas draudzenes, ievērojamās rakstnieces Mailas Talvio (Maila Talvio) portretus.

“Rozentāla biedrība noteikti vēlējās svinēt šo jubileju, stāstot plašāk par vienu no izcilākajiem Somijas znotiem. Esam priecīgi, ka mums radās brīnišķīga iespēja parādīt šo vēsturiskās ievirzes izstādi Latvijā, un es ceru, ka tā pavērs ceļu jauniem sadarbības veidiem,” stāsta projekta veidotāja Jenni Kallionsivu (Jenni Kallionsivu).

Līdzīga ekspozīcija ar satura izklāstu angļu, somu un zviedru valodās 2016. gada rudenī tiks atvērta “Virka” galerijā Helsinkos.

SADARBĪBAS PARTNERI:

Somijas-Latvijas sadraudzības biedrība “Rozentāls-seura” (Helsinki, Somija)

IZSTĀDES KURATORE:

Jenni Kallionsivu (Jenni Kallionsivu),
Somijas-Latvijas sadraudzības biedrība “Rozentāls-seura” (Helsinki, Somija)
T: (+358) 40 0415 619, E: info@rozentals-seura.fi

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Dr. art. Aija Brasliņa, LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja (18. gs.–20. gs. 1. puse)
T: (+371) 67 716118, E: Aija.Braslina@lnmm.lv