Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:365, Did:0, useCase: 0


Skatāmi Matīsa Zavicka zīmējumi no Liepājas muzeja kolekcijas

Redakcija
Redakcija

Skatāmi Matīsa Zavicka zīmējumi no Liepājas muzeja kolekcijas
"Mūrnieki", grafīts (bez datējuma)

No 20. janvāra līdz 14. februārim Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos”, K. Ukstiņa ielā 7/9, atzīmējot Matīsa Zavicka 105. jubileju, būs skatāmi mākslinieka zīmējumi un skices no Liepājas muzeja mākslas krājuma kolekcijas.

Mākslinieks pazīstams kā izcils gleznotājs, kurš eļļas un akvareļu tehnikās gleznojis portretus, ainavas, aktus. Liepājas muzejs jau iepriekš rīkojis Matīsa Zavicka glezniecības darbu parādes. Tāpēc šoreiz, mākslinieka 105. jubilejas gadā, piedāvājam mazāk redzētus un līdz šim publiski neeksponētus viņa zīmējumus un skices.

Izstādē pavisam skatāmi 48 zīmējumi un skices, ko Matīss Zavickis radījis pagājušā gadsimta otrajā pusē.

Jau studiju gados profesors Ģederts Eliass savam audzēknim teicis: „Puis, tev ir Dieva dots zīmētāja talants”. Mūža garumā tas pilnveidojās un liecina par mākslinieka meistarību kā pabeigtos portretos un figurālās kompozīcijās, tā skicējumos.

Matīss Zavickis dzimis 1911. gada 13. aprīlī Saldus pagasta “Graziņās” zemnieku ģimenē.

Pirmā saskarsme ar krāsu pasauli viņam saistās ar tēva brāli Miķeli Zavicki, kas bija mācījies pie profesora Jāņa Roberta Tilberga. Saldus vidusskolā jaunā Zavicka talantu pamana un tālāk attīsta zīmēšanas skolotājs Matīss Ventiņš.

1929. gadu Rīgā M. Zavickis pavada, mācoties sagatavošanas kursos pie Jēkaba Bīnes, bet 1930. gadā kļūst par Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un pēc trīs gadu ilgo vispārizglītojošo kursu beigšanas izvēlas profesora Ģederta Eliasa figurālās glezniecības meistardarbnīcu. Ar diplomdarbu „Futbolisti” 1937. gadā akadēmija tiek pabeigta.

Vēl students būdams, M. Zavickis iestājas mākslinieku biedrībā „Zaļā vārna”, un ir aktīvs tās biedrs. Bet maizes darbs saistās ar Tautas labklājības ministrijas Veselības departamentu, pēc tam darbošanās mākslinieku kooperatīvā un kino reklāmas birojā. Pēc kara līdz 1945. gada rudenim M. Zavickis strādā Kuldīgas muzejā, bet tad tiek uzaicināts par pasniedzēju Kuldīgas daiļamatniecības vidusskolā.

No 1952. gada viņa darbavieta ir Liepājas lietišķās mākslas vidusskola. Tieši Liepājā izveidojas Zavicka īpašais rokraksts ainavu glezniecībā. Izstādēs mākslinieks Matīss Zavickis piedalījies no 1936. gada. Viņš ir arī viens no Latvijas Mākslinieku savienības Liepājas nodaļas dibinātājiem, un vadījis šo nodaļu no 1960. līdz 1968. gadam.

Matīss Zavickis aiziet mūžībā 1988. gada 21. jūlijā. Viņa atdusas vieta ir Līvas kapsēta.

Izstāde Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” skatāma bez maksas no trešdienas līdz svētdienai plkst. 10 – 18.