Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:365, Did:0, useCase: 3


Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Konrādam Ubānam veltītu izstādi

Redakcija
Redakcija

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Konrādam Ubānam veltītu izstādi
1938. gada augustā izsniegta Rīgas pilsētas autosatiksmes abonementa karte Konrādam Ubānam braucienam no autoostas uz Zolitūdes ielu.
Foto: LNB krājuma kolekcija

Ceturtdien, 15. aprīlī, plkst. 17:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (1. stāvā) notiks izstādes “Ubāna Pārdaugava” atklāšana. Tā veltīta 20. gs. latviešu tonālās glezniecības vecmeistaram, izcilam ainavistam un ilggadējam Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) pedagogam Konrādam Ubānam (1893–1981). Izstāde būs apskatāma līdz šī gada 9. septembrim. Ieeja bez maksas.

Izstādi “Ubāna Pārdaugava” veido četri stāsti par jauna gleznotāja sapņiem un ideāliem, par mākslinieka darbnīcas izbūvi un cerībām, ļaujot ieskatīties Latvijas pirmās brīvvalsts kultūras dzīves ainiņās, par dabas mīlestību un cieņu pret skaisto, par izpostītām dzīvēm un pazudušiem mākslas darbiem, kad Latvija tiek ierauta Otrā pasaules kara notikumos, par kritiķu cienīta un skatītāju mīlēta mākslinieka darba mīlestību. Šie stāsti ir kā pastaiga pa tuvo Pārdaugavu un mūsu neseno pagātni, ļaujot paskatīties uz pazīstamām un zudušām ainavām ar gleznotāja K. Ubāna acīm.

Meistars lielāko sava mūža daļu nodzīvoja Pārdaugavā, kur uzbūvēja ģimenes māju un vietā, kur šobrīd atrodas LNB, iesāka celt sev darbnīcu. Otrais pasaules karš sagrāva ne tikai mākslinieka nepabeigto darbnīcu, bet sašķēla arī viņa ģimeni – sieva Elīna ar trim dēliem devās trimdā. Kad bibliotēkas jaunās ēkas būvniecībai Mūkusalas ielā tika iegādāta zeme, mākslinieka mantinieki vieni no pirmajiem atteicās no īpašuma tiesībām. Godinot mākslinieka piemiņu, bibliotēkas Mākslas un mūzikas centra Mākslas lasītava (4. stāvā) ir nosaukta K. Ubāna vārdā.

Pirms izstādes atklāšanas plkst. 16:30 Mazajā zālē (4. stāvā) būs skatāma filmas “Rīgas Mākslinieku grupa. Konrāds Ubāns” pirmizrāde. Filma tapusi studijā “Platforma Film” sadarbībā ar Dinu un Jāni Zuzāniem, fondu “Mākslai vajag telpu”, Mūkusalas Mākslas salonu, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un LNB. Producents – Pāvils Raudonis.

Izstādes “Ubāna Pārdaugava” organizētājs – Latvijas Nacionālā bibiotēka. Projekta kuratore – Kristiāna Kirša, izstādes kuratore – Ilze Egle, izstādes māksliniece – Tatjana Raičiņeca.

Izstādē izmantoti materiāli no LNB, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Talsu novada muzeja, LMA Informācijas centra, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas krājuma. Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.