Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:365, Did:0, useCase: 0


Atklāta Andreja Ģērmaņa un Jura Ģērmaņa 75 gadu jubilejas izstāde Tukuma Mākslas muzejā

Redakcija
Redakcija

Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas ielā 7, Tukumā) atklāta mākslinieku, dvīņubrāļu Andreja Ģērmaņa un Jura Ģērmaņa 75 gadu jubilejas izstāde. Izstāde skatāma no 1. oktobra līdz 27. novembrim.

Pirmo reizi Jura un Andreja Ģērmaņa kopizstāde Tukumā sarīkota 1974. gadā. Toreiz Andrejs izstādes kataloga ievadā rakstīja: „Gleznot, zīmēt, strādāt grafikas tehnikās, nemitīgi domāt par mākslas sarežģītajām problēmām, lai tās pēc tam kaut daļēji rastu atbalsi paša darbos – bez tās nespēju iedomāties savu dzīvi.” Savukārt Juris 1974. gadā izstādes apmeklētājiem atzinies: „Gleznoju kopš bērna dienām. Mākslā nemīlu pozu un ārišķību, lai gan varbūt ne vienmēr pats esmu spējis no tām atbrīvoties.

Andrejs un Juris glezno figurālas kompozīcijas, klusās dabas un ainavas. Abi joprojām labprāt strādā plenērā. Viņi abi portretē dabu, autentisko ainavu, kurā nav nekā abstrakta vai pārdabiska, kur valda īstās krāsas, konkrētās gaismas un ēnu attiecības. Abiem raksturīga māksliniecisko interešu un paņēmienu daudzveidība.

Andrejs Ģērmanis strādā ar eļļu, akvareli, temperu, pasteli, arī dažādās estampa tehnikās, darbojies arī grāmatu mākslā. Viņa darbiem raksturīga ekspresija un spriegums, kas panākts ar vijīgu līniju ritmiem. Jau 20. gadsimta septiņdesmitajos gados ieguvis autoritāti ar savām lietpratīgajām izstāžu recenzijām, tostarp provinces mākslas apskatiem, un literāri izkoptajiem mākslinieku portretējumiem. Andrejs Ģērmanis ir vairāku simtu rakstu, tostarp mākslas žurnālā „Studija” publicētu rakstu, autors. Jau daudzus gadus aktīvi darbojas Tukuma mākslinieku grupā.

Juris Ģērmanis ir strādājis ne tikai ar eļļas, akvareļa un pasteļa tehnikā, bet arī preses grafikā un grāmatu mākslā. Viņa darbos nozīmīgs ir īstenības tvērums, perfekts zīmējums, mierīga un līdzsvarota kompozīcija, tonāls krāsu risinājums. Par lauku tēmas risinājumu glezniecībā viņš ieguvis konkursizstādes „Arona” diplomu un skatītāju atzinības balvu (1980). Pēdējos gados Juris pastiprināti pievērsies portretu un akta glezniecībai. Mākslas zinātnieks Andrejs Kaufmanis ievērojis, ka, gleznojot sieviešu aktus, kolorītā Juris akcentē romantisko un poētisko, kompozīcijā atklāj plastisko un dabisko, uzsver sievišķo un mātišķo.

Mākslinieki dzimuši Rīgā, izcilā bibliogrāfa Artura Ģērmaņa ģimenē. Viņu māte Ņina Ģērmane bija pazīstama logopēde, bet vectēvs – vēsturnieks un pedagogs Arturs Dzeivers piedalījies pirmā Raiņa muzeja veidošanā Durbes pilī. Inteliģentā un kulturāli daudzpusīgā atmosfēra ģimenē veicinājusi mākslinieka estētisko ideālu nostiprināšanos un nopietno attieksmi pret mākslu, nepieļaujot paviršību vai nepietiekamu radošo atdevi.

Andreja Ģērmaņa un Jura Ģērmaņa 75 gadu jubilejas izstāde Tukuma Mākslas muzejā skatāma no 2016. gada 1. oktobra līdz 27. novembrim.