Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Latgaliešu audēju kopas „Mozaīka” deķu stāsts

Redakcija
Redakcija

Kārsavas novada, Mērdzenes audēju kopa „Mozaīka” ir vairāku aktīvu sievu apvienība, kuras savā brīvajā laikā auž lupatu deķus, ieliekot tajos ne tikai savu personīgo stāstu, bet arī autentisko Latgales krāsu izjūtu un tradīciju spēku.

Stāsts par audēju kopas „Mozaīka” grīdas deķiem var sākties ar kvalitātes zīmogu, kas ir ieausts katrā šo sievu darinājumā. Skurpulozi tiek piemeklēti tikai kokvilnas audumi, kuri tālāk tiek sagriezti un satīti skaistos krāsainos kamolos un no šiem kamoliem top unikāli, vienā eksemplārā pieejami grīdas deķi. Pavediens kļūst par daļu no audekla un audekls kļūst par etnisku mājas dekoru.

Un tad nāk krāsas, tik latgaliski pierastas, kas runā par Latgales zilajiem ezeriem un upēm, kas pavasaros met putu vilni, vai priežu mežu, kas katrā mājā var ienest svaigumu un dabas klātesamību. Ir arī košie toņi, tie stāsta par garšu un raksturu, kas piemīt Latgalei, par to īpašo, par tikai mums raksturīgo, par uguni un degsmi, par spītu un izturību.

Katrs šajā austajā grīdas deķī var izlasīt savu stāstu un atrast savu spēka avotu. Svarīgais ir glabāt šo latviešu tautas nemateriālo kultūru, kas laikam līdz ir nesusi stāstu par pamatvērtībām. Tradicionālie lupatu deķi iederas gan modernos interjeros, gan brīvā dabā piknikā, gan lasot grāmatu uz palodzes vai ķerot pirmos saules starus, jo stāsts jau ir par tevi.

Aušana ir viena no vecākajām mākslas nozarēm pasaulē, kas ir pazīstama kopš seniem laikiem. Mūsdienās aušana kā arods ir aizvietots ar jaunākām un modernākām nodarbēm, taču līdz ar to ir zudusi arī šī audumu un rakstu identitāte. Vēl gadus 100 atpakaļ pēc auduma varēja noteikt ne tikai vietu no kuras nāk cilvēks, bet arī to, kas ir viņš pats un kādu vērtību viņš nes. Pateicoties stiprām un tradīcijās balstītām ģimenēm aušanas amata prasmes no paaudzes paaudzē ir pārmantotas vēl daudzviet Latgalē, kas rada arī mums iespēju saglabāt un izcelt Latgales un Kārsavas novada identitātes daļu.