Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Anita Arbidāne & Vladimirs Avramenko MUSHA. MĀKSLAS ROTU DIZAINS

Redakcija
Redakcija

30. septembrī galerijā Istaba latviešu gleznotāji Anita Arbidāne un Vladimirs Avramenko ar vienas dienas izstādi prezentē jaunu zīmolu – mākslas rotu dizainu “Musha”. Ar profesionālu juvelieru palīdzību realizētas abu mākslinieku idejas un uz perlamutra gleznotās miniatūras pārtapušas par plašākai sabiedrībai pieejamu mākslas objektu – Rotu.

Par iedvesmas avotu šādu rotu radīšanas nepieciešamībai kalpojuši gan Viktoriānisma ēras romantiskie miniatūrgleznojumi, gan Dadaisma un Sirreālisma mākslinieku asprātīgais veikums, kā arī populārajā kultūrā bieži izmantotie motīvi un simboli. Mušas vadmotīva izvēle rotu dizainā nav nejaušība. Sīkā insekta tēls jau izsenis piesaistījis mākslinieku prātus. Nereti vecmeistari savos darbos paraksta vietā iegleznojuši mušu (īpaši trompe l’oeil* tehnikā), tādejādi, parādot smalko šķautni starp mākslinieka radīto šķietamību un realitāti, kā arī uzsverot autora meistarību. Visas zīmola "Musha" radītās rotas ir oriģinālgleznojumi, pieejami tikai vienā eksemplārā, kas ietverts 925. proves sudrabā, izmantojot arī pusdārgakmeņus – saldūdens pērles, koraļļus, tirkīzu, lazurītu, oniksu u.c. Miniatūru radīšanā izmantota klasiskā eļļas glezniecības tehnika uz sīkiem perlamutra paneļiem, kas vēlāk nolakoti ar ūdensnecaurlaidīgas lakas kārtu."Musha" rotu gleznojumu idejas var raksturot kā eklektiskas humora pilnas etīdes, kuru galvenā ideja tomēr ir un paliek veltījums tradicionāli reālistiskai glezniecības manierei.

Ciešā sadarbībā ar Indijā mītošu itāļu rotu meistardarbnīcu – abu mākslinieku kopprojekts “Musha” dzimis Indijā, kur pēdējos gados pāris pavada lielāko daļu laika, gleznojot un pasniedzot zīmēšanas un gleznošanas stundas. Tur – sadarbībā ar “Galeriju 21” abi mākslinieki arī regulāri pārstāv Latviju vadošajā Dienvidāzijas mākslas messē “India Art Fair” Deli. Šobrīd visām aktivitātēm pievienojusies arī rotu darināšana.

Pēc rotu zīmola “Musha” vienas dienas izstādes-prezentācijas – “Istabā” atgriežas keramikas izstāde “Vespertīna”. Savukārt “Musha” rotas arī turpmāk būs atrodamas galerijā Istaba.