Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Čurļonis, romantiskā ģitāra un Latgales keramika aprīlī baudāmi Lūznavas muižā

Redakcija
Redakcija

Aprīļa beigās apritēs tieši gads kopš apmeklētājiem pēc renovācijas durvis atkal vērusi Lūznavas muiža, kas gada laikā iezīmējusi savu īpašo vietu Latgales kultūrtelpā. Aprīlī muižā paredzēti dažādi kultūras notikumi, kuru vidū gan Latgalē tradicionālo “Latgales podnieku dienu” norises, gan arī muižas koncertflīģeļa ieskandināšana ar lietuviešu pianista Roka Zubova piedalīšanos.

Mēneša ieskandināšana tiks uzsākta 2. aprīlī, kad ar koncertprogrammu “Sniega šūpulī”, kura ļaus gremdēties atmiņās par tikko aizvadīto ziemu, muižā viesosies Rīgas Saksofonu kvartets un Latvijas Nacionālās operas soliste Kristīne Gailīte. Šajā muzikālajā sadarbībā atrodama ļoti inovatīva pieeja latviešu komponistu solo dziesmu atskaņojumam, kur tradicionālā klavieru pavadījuma loma īpašās aranžijās uzticēta saksofonu kvartetam. Programmā “Sniega šūpulī” iekļautas Jāņa Mediņa un Jāzepa Mediņa romantiskākās solo dziesmas, kā arī to papildinās noskaņās tuva ārzemju komponistu mūzika no saksofonu kvarteta repertuāra.

Turpat līdzās no aprīļa sākuma muižā būs skatāma fotomākslinieka Leonīda Važnā analogo retro fotogrāfiju izstāde “Pagātne mūsdienās”, kurā aplūkojami 20 darbi šobrīd tik reti izmantotajā fotografēšanas tehnikā, ļaujot pieskarties sava veida fotogrāfijas tapšanas burvestībai.

Nedēļu vēlāk, 9. aprīlī, uz “Pavasara koncertu” aicinās kanādiešu ģitārists, romantiskās ģitāras virtuozs, viens no retajiem šī instrumenta ekspertiem pasaulē – Paskāls Valuā (Pascal Valois), kura ciemošanos Latgalē caurvīs ģitārmūzikas mūza – programma ar Regondi, Merca, Džuliāni un Šūberta skaņdarbiem “Romantiskā ģitāra Vīnē”. Sākot ar 19. gadsimta pirmo pusi Vīnē uzplaukumu piedzīvoja īsta “ģitāromānija”. Koncertā izskanēs gan šodien aizmirstu komponistu kā Regondi, Merca un Džuliāni sacerējumi, gan Šūberta dziesmu tālaika pārlikumi ģitārai, kuri, apburot klausītāju arī mūsdienās, ataino todienu Austrijas mūzikas daudzveidību un novitāti.

Īpaša diena Lūznavas muižai būs 24. aprīlis, kad pirmā darbības gada atzīmēšanu un sapņa īstenošanu par savu koncertflīģeli tā ieskandināšanas reizē muižai palīdzēs izdzīvot lietuviešu mākslinieka un komponista Mikolajus Konstantina Čurļoņa mazmazdēls, pianists Roks Zubovs (Rokas Zubovas). Arī Čurļonis savulaik iedvesmu un atpūtu rada muižnieku Kerbedzu īpašumos, tādēļ viņa mazmazdēla, pianista un Kauņas Mūzikas akadēmijas profesora, koncerts ir jo īpaši gaidīts. Roks Zubovs daudz laika un enerģijas veltījis sava vecvectēva daiļrades izpētei, bet viņa mūziku sācis spēlēt desmit gadu vecumā un to turpina darīt nu jau gandrīz 40 gadu. Roks Zubovs Lūznavā koncertēs kopā ar savu sievu, lietuviešu pianisti Sonatu Deveiķīti-Zubovieni (Sonata Deveikyte-Zuboviene). Priekšnesumu kuplinās Čurļoņa gleznu reprodukciju demonstrēšana un vēstuļu fragmentu lasījumi. Lūznavas muižai izvēlētais koncertflīģelis, kura pirmsākumi rodami tieši jūgendstilā, atdzimis Ugāles ērģeļbūves darbnīcā meistara Jāņa Kalniņa rokās, nu būs gatavs turpmāk skanēt un iedvesmot Lūznavā. Starp diviem koncertiem 24. aprīlī muižā tiks atklātas divas lietuviešu komponista un gleznotāja Mikolajus Konstantina Čurļoņa darbu izstādes ar kopējo nosaukumu “Čurļoņa pasaule”. Izstādēs būs skatāmas mākslinieka darbu reprodukcijas un dokumentālās fotogrāfijas. Izstādē būs skatāmas cikla “Pasaules radīšana” 12 darbu reprodukcijas un dabas skatu reprodukcijas. Tāpat muižas viesi varēs ielūkoties arī M. K. Čurļoņa fotogrāfijās, kas dokumentē mākslinieka 1905. gada ceļojumu uz Kaukāzu – izstādē “Anapa" sadarbībā ar Kauņas Čurļoņa Nacionālo mākslas muzeju apskatei tiks piedāvātas 40 fotogrāfijas.

Savukārt aprīļa beigas jau 36. reizi Latgalē nāks ar Latgales podnieku dienu tradīciju, kurā otro gadu klāt būs arī Lūznavas muiža. Podnieku dienas tradicionāli ir keramiķu un viņu darba cienītāju satikšanās, tās apvieno visus Latgales māla meistarus – tos, kas amatu mācījušies skolās, podniekus, kas māla prasmi apguvuši pie kāda vecmeistara, un tādus, kas pašmācības ceļā cenšas iepazīt māla īpašības. Izstādē Lūznavas muižā piedalīsies Latgales podniecības meistari ar pēdējā laikā darinātajiem keramikas traukiem. Krāšņi glazētā un niansēm bagātā reducētā (melnā) keramika, virpoti un lipināti trauki, ikdienā lietojamā un dekoratīvā keramika.

Lūznavas muižas jaunumiem līdzi sekot var muižas lapā sociālajā tīklā Facebook: facebook.com/luznavasmuiza vai mājaslapā www.luznavasmuiza.lv.