Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:366, Did:0, useCase: 3


LMA Dizaina nodaļa starptautiskajā Milānas dizaina mesē atklās dabas enerģijas ilgtspējību laikmetīgā kontekstā

Redakcija
Redakcija

LMA Dizaina nodaļa starptautiskajā Milānas dizaina mesē atklās dabas enerģijas ilgtspējību laikmetīgā kontekstā
Enerģija kustībā.
"Mēs - jaunie dizaineri, sakām „Jā!” enerģijas gūšanai nevis laiskojoties, bet kustoties. Viens no mūsu dizaina komandas biedriem – Alberts – kustībā."

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļa uz starptautisko Milānas dizaina mesi ved stāstu par bērzu, no kura rodas septiņdesmit skrituļdēļi, tādējādi pavairojot viena koka enerģiju septiņdesmit reizes.

No 14. līdz 19. aprīlim Milānā Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentu un pasniedzēju komanda ar projektu „Welcome on Board” piedalās starptautiskās dizaina meses Salone del Mobile.

Milano 2015 dizaina skolu sadaļā SaloneSatellite, pārstāvot LMA kā augstskolu ar laikmetīgu dizaina domāšanu un savu valsti, kuras iedzīvotājiem joprojām ir svarīgi saglabāt saikni ar dabu un kuri vietējos resursus spēj prasmīgi izmantot ilgtspējīga un zaļa dzīvesveida veidošanai. Šogad kopīgā dizaina meses tēma ir “Pabarot planētu. Dzīves enerģija”; tā ir identiska ar EXPO 2015 devīzi, kas no 1. maija līdz 31. oktobrim norisināsies turpat, Milānā. LMA studentu ekspozīcija būs apskatāma SaloneSatellite dizaina skolu sadaļā paviljonos 22-24, stendam piešķirtais numurs ir B4.

Attēlā: Stenda vizualizācija. Stenda uzbūve atspoguļo faktu, ka no viena bērza var izgatavot 70 skrituļdēļus. Bērzs izritinās saplāksnī, kas formā atgādina rampu un vienlaicīgi ir arī septiņdesmit skrituļdēļu izklājums.

Uz izstādi dizaina studenti brauc ar nostāju: „Mēs esam jauni dizaina studenti un pilsētnieki – vienmēr kustībā un pilni enerģijas. Mēs sakām „Jā!” kustībai, nevis laiskumam, tādēļ pretēji statiskām mēbelēm gribam dizainēt kustību, kurā rodas īstā dzīves enerģija, neaizmirstot par tās saikni ar dabu.” Projekta koncepcija ir stāsts par vienu bērzu, kas 70 gadus krāto dabas enerģiju savā otrajā dzīvē nodod pilsētniekiem 70 skrituļdēļu izskatā. Tādējādi kustīgā dzīvesveidā rodas enerģija kā pretmets sēdošajam biroju darbam, mašīnu sastrēgumiem un CO2 izmešiem pilsētu ielās. Tā ir vienkārša, komandas darba rezultātā atklāta enerģijas formula: 1 bērzs = enerģija 70 cilvēkiem. „Welcome on Board” ir aicinājums pievienoties komandai gan fiziskā, gan domāšanas ziņā, saskatot vienu koku kā enerģijas avotu cilvēkiem, kas izvēlas aktīvu dzīvesveidu pilsētā. Kustībā ir atrodama jaunā ērtība, kas ļauj apsteigt sastrēgumus vienlaicīgi uzņemot nepieciešamo skābekli un uzturot sevi formā.

Attēlā: Enerģijas stāsti. Vēstījums, kas lasāms katra skrituļdēļa apakšpusē, atspoguļo atziņas, kas tapušas dizaina procesā. Skrituļdēļu un stenda grafika risināta urbānās popkultūras izteiksmes formā - "stencilā".

Starptautiskā dizaina parāde Salone del Mobile. Milano, kas ik gadu aprīlī norisinās Milānā, ir viens no nozīmīgākajiem dizaina notikumiem visas pasaules mērogā. Tajā ietilpstošā SaloneSatellite izstādes sadaļa ir atvēlēta jaunajiem dizaineriem un dizaina skolām, un LMA jau trešo reizi konkursa kārtībā ir ieguvusi šo reto iespēju piedalīties ar savu stendu. Tā vienlaikus ir arī svarīga iespēja redzēt un salīdzināt savu veikumu ar citām dizaina skolām un jaunajiem dizaineriem. Šādi starptautiski dizaina forumi paredz arī jaunus saskarsmes punktus - jaunu kontaktu un sadarbību veidošanu ar starptautisko dizaina izglītības un industriālo vidi.

Stenda izveides komandā iesaistījās 11 Funkcionālā dizaina maģistrantūras studenti – Astra Asafreja, Dace Āboltiņa, Agnese Vītola, Maija Spīre, Guna Poga, Sandra Žvagina, Arvīds Endziņš, Māris Mortukāns, Aleksejs Donka, Mārtiņš Irbe un Alberts Viegliņš - katrs ar savu dzīves, studiju un darba pieredzi produktu, interjera un grafiskajā dizainā, vides mākslā, inženierijā un ģeogrāfijā. Jaunos un radošos maksimālistus „pie zemes” notur Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējas Ilze Kundziņa, Barbara Ābele, Inguna Elere un Aija Freimane.

Projekts īstenots ar Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Borisa un Ināras Teterevu fonda, „Lokal Boards”, „Boardside.lv”, „Mind Work Ramps” un iekštelpu skeitparka „Monsterparks” atbalstu.

Attēlā: "Welcome on Board" ir jauno dizaineru aicinājums piecelties no krēsla un pievienoties mūsu komandai gan fiziskā, gan domāšanas ziņā. Mērķis ir eksportējamu baļķu un mēbeļu vietā ieraudzīt vienā kokā paslēpto enerģijas potenciālu aktīva dzīvesveida radīšanai pilsētā.