Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:362, Did:0, useCase: 3


Atklās gleznotāja Lara Strunkes personālizstādi ‘’Aiza’’

Redakcija
Redakcija

No 2018. gada 11. aprīļa - 11. maijam Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā (Uzvaras bulvāris 2A) būs skatāma ievērojamā latviešu izcelsmes gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde ‘’Aiza’’. Izstādi organizē jaunizveidotais VV Foundation, kuru dibinājuši Vita Liberte, Vilnis Štrams un Jānis Borgs, ar mērķi veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā.

VV Foundation dibinātāja Vita Liberte: “Laris Strunke ir viens no zināmākajiem un izcilākajiem Latvijas diasporas māksliniekiem. Pēdējā lielā mākslinieka personālizstāde Latvijā notika pirms vairāk nekā 16 gadiem. Šo gadu laikā ir izaugusi jauna paaudze, kura vēl nav piedzīvojusi satikšanos ar Lara Strunkes mākslu. Fonds vēlas veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā, producējot starptautiskas izstādes. Tieši tāpēc par pirmo mākslinieku ir izraudzīts Laris Strunke - viņa saknes ir meklējamas Latvijā, taču visa dzīve un mākslas prakse ir aizritējusi Zviedrijā."

Gleznotājs Laris Strunke par gaidāmo izstādi: “Es biju Islandē un nokavēju autobusu. Man bija pāris stundu laika, un es uzrāpos kalnā, kur es atklāju aizas šķēlumu ainavā, kas ietiecas dziļumā. Šaurums, kur kaut kas slēpjas. Ir viens pārdzīvojums, kad telpa ir atvērta un otrs, kad ļoti maz kas ir redzams. Jo šaurāks atvērums, jo lielāka interese, kas ir tas, kas slēpjas. Vai šīs divas aizas daļas grib satikties vai nošķirties? Aizas jēdziens ir ļoti daudznozīmīgs.”

Lara Strunkes izstāde notiks Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, Rīgā, kura galvenās izstāžu zāles logi veras pret Latvijas garīgo simbolu – Gaismas pili, Latvijas Nacionālo bibliotēku. Telpas arhitektūra un struktūra ir ļoti būtiska Lara Strunkes glezniecības sastāvdaļa, tādēļ 19. gadsimta lokomotīvju remontdarbnīcas, kas saglabājušas savu autentisko auru, veidos vienotu kopumu un plašuma izjūtu, kas ir ārkārtīgi būtiskas Lara Strunkes mākslas komponentes. Izstādē tiks eksponētas 26 jaunākās Lara Strunkes gleznas, kuras vieno kopīgs saturiskās un gleznieciskās izpētes motīvs – aiza.

Izstādi papildinās daudzveidīga izglītības programma, kas ļaus apmeklētājiem gūt dziļāku un radošāku ieskatu Lara Strunkes personībā un daiļradē. Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties praktiskās nodarbībās ar māksliniekiem, lekcijās, sarunās ar izstādes veidotājiem, kā arī būs īpaša programma un tūre bērniem.
Papildu informācija par gaidāmo izstādi un izglītības programmu: Home - VV Foundation
Pēdējā Lara Strunkes personālizstāde 2002. gadā norisinājās izstāžu zālē Arsenāls. Tajā bija apskatāmas 13 lielformāta gleznas, kas radītas laika posmā no 1995. līdz 2002. gadam. Kopš šīs personālizstādes pagājuši 16 gadi, tādēļ stāsts par Lara Strunkes glezniecību ir jātrupina. Laris Strunke ir viens no nedaudzajiem Latvijā dzimušajiem māksliniekiem, kas ieguvis arī starptautisku ievērību, tādēļ Latvijas simtgades kontekstā viņa mākslas ļoti pastāvīgais un pārliecinošais ceļš ir rādāms ikvienam interesentam.

Par mākslinieku:
Laris Strunke (1931) ir latviešu izcelsmes zviedru mākslinieks, pazīstamā latviešu gleznotāja Niklāva Strunkes dēls. Viņš ir Zviedrijas Karaliskās Mākslas akadēmijas loceklis, Latvijas Republikas IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, viens no ievērojamākajiem Zviedrijas māksliniekiem. Kopš 1959. gada mākslinieks ir rīkojis personālizstādes dažādās Zviedrijas pilsētās, kā arī piedalījies daudzās grupu izstādēs. Viņa darbi atrodas muzeju un privātajās kolekcijās, tai skaitā arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Ungārijas Nacionālajā galerijā Budapeštā, Stokholmas Modernās mākslas muzejā. Lara Strunkes glezniecībai raksturīgas lielizmēra abstraktas kompozīcijas, plaši un spēcīgi krāsu laukumi, kas plaknē rada telpiskuma ilūziju.

Par VV Foundation:
VV Foundation 2018. gadā dibinājuši mākslas entuziasti: advokāte un mecenāte Vita Liberte, arhitekts Vilnis Štrams un mākslas zinātnieks Jānis Borgs. Fonda darbības galvenais mērķis ir veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā. Fonda pamatvirzieni ir saturiski kvalitatīvu un starptautisku izstāžu producēšana, pirmās mākslinieku rezidences izveidošana Pāvilostā, Latvijā, kā arī laikmetīgās mākslas izglītības programmas izstrādāšana.

Fonds vēlas veicināt Latvijas radošās vides sadarbību ar ārvalstu māksliniekiem, teorētiķiem, kuratoriem, mūziķiem un citu radošu profesiju pārstāvjiem. Gan izstādes, gan rezidenci VV Foundation plāno attīstīt kopā ar laikmetīgās mākslas izglītības programmu, kas ietvers lekcijas, sarunas ar kuratoriem, performances, meistarklases, mākslinieku darbnīcu apmeklējumus.
Izstādes kuratore: mākslas zinātniece Līna Birzaka- Priekule. Izstādes grafiskais noformējums: mākslinieks Krišs Salmanis. Izstādes komunikācija: reputācijas vadības aģentūra Lejiņa & Šleiers.