Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Lūznavas muižas jaunajās izstādēs skatāmas Lieldienu tradīcijas un vasaras noskaņas

Redakcija
Redakcija

No 20. marta līdz 20. aprīlim Lūznavas muižā skatāmas divas jaunas izstādes – mākslinieces Anitas Melderes personālizstāde vasaras noskaņās “Dārzs pie jūras” un Lieldienu laikam veltītā ukraiņu Lieldienu olu apgleznošanas mākslas – pisankas tradīcijas – olu kolekcija.

Mākslinieces Anitas Melderes gleznu izstāde “Dārzs pie jūra” rada pirmās gaidāmas vasaras sajūtas. Par Lūznavas muižā skatāmo izstādi pati māksliniece stāsta: “Izstādei “Dārzs pie jūras” atlasītie darbi lielākoties tapuši pēdējo gadu vasarās, kad pēc saspringta darba cēliena augstskolā gribas aizgūtnēm baudīt brīvību, sauli un jūru, satikt un aicināt ciemos draugus un tuvus cilvēkus un, protams, gleznot, gleznot, gleznot... Daži darbi gleznoti plenērā, citi, dabas brīnumaino pārvērtību iedvesmoti, tapuši manas vasaras mājas brīvdabas darbnīcā. Izstādē skatāmie darbi ir manas Lapmežciema vasaras ar jūras šalkām kāpu aizvējā. Kaiju klaigas. Žilbinoša gaisma, saulē sasilušo priežu sanoņa kāpās. Pērkona ducināšana pamalē, piesiluši ezeri un upes. Mani vasaras darbi. Dārzs. Reibinošas pļavu smaržas. Katrs zieds, lapa – mīlestības stāsts un līdzība… Tajos nepārprotami dominē reāls pasaules skatījums.” Anita Meldere dzimusi 1949. gada 18. maijā. Profesionālo izglītību māksliniece ieguvusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Māksliniece strādā eļļas, akvareļa un akrila tehnikā, kā arī litogrāfijā, tāpat apgleznojusi arī keramiku un zīdu. Kopš 1973. gada A. Meldere ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre, māksliniece ir mākslas maģistre, augstskolu docētāja un no 2007. gada Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes Tēlotājas mākslas katedras vadītāja.

Bet Lieldienu laikā īpaši aicinām apskatīt ornamentos apgleznotu olu, ukraiņu Lieldienu olu gleznošanas mākslas – pisankas – izstādi, kurā aplūkojamas šajā tradīcijā apgleznotas olas. Izstāde ir priestera Grigorija Šinkarjuka ap 600 olu lielā privātā kolekcija, kura sākta veidot 1986. gadā, bet tās vecākais eksemplārs ir no 1965. gada. Kolekcijā savāktas pisanka olas no dažādiem Rietumukrainas reģioniem, lielākā daļa ir no priestera dzimtās puses – Bukovinas reģiona. Pisanka (nosaukums radies no darbības vārda “pysaty” – rakstīt) olas var gatavot jebkurā laikā, bet Lieldienās tās iegūst savu īpašo nozīmi – Pavasara Saule – gaismas, siltuma un dzīvības avots. Uz olām īpašā tehnikā, izmantojot vasku un krāsas, glezno rakstus, kas simbolizē cilvēka dzīves ciklu saistībā ar dievišķi radīto. Vispirms no vaska veido pamatzīmējumu, tad olu iemērc krāsā, tālāk turpina ar smalku vaska otiņu zīmēt un mērcēt olu krāsās tik ilgi, kamēr ornaments gatavs. Jo vairāk krāsu ornamentā un tas smalkāk veidots, jo skrupulozāks darbs. Tā tiek veidoti labklājības, aizsardzības, koka, puķu u. c. simboli. Katram Ukrainas reģionam ir savas olu apgleznošanas krāsas un lietotie ornamenti, kas kā tradīcija tiek nodots tālāk nākamajām paaudzēm nu jau daudzu gadsimtu garumā. Līdzīgas olu apgleznošanas tradīcijas ir arī citām slāvu tautām.

Tāpat vēl līdz 20. aprīlim muižas apmeklētāji aicināti iepazīties un izteikt komentārus vai priekšlikumus par SIA “Didzis Jaunzems Arhitektūra” projektēšanas biroja izstrādāto Lūznavas muižas parka labiekārtojuma vīzijas projektu. Projekta pasūtītājs ir Rēzeknes novads un iecerētā vīzija paredz Lūznavas muižas kompleksa labiekārtošanu un attīstību.

Apmeklētājus Lūznavas muiža gaidīs ciemos arī pašās Lieldienās – 1. un 2. aprīlī muižas darba laiks būs no 09.00–16.00. Informējam, ka 30. un 31. martā muiža apmeklētājiem gan būs slēgta.

Plašāk par Lūznavas muižu un tajā skatāmajām izstādēm var uzzināt muižas mājaslapā Lūznavas muiža - Sākums