Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0


Aleksandra Čaka memoriālajam dzīvoklim-muzejam 20 gadu jubileja

Redakcija
Redakcija

18. maijā Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs svinēs 20 darbības gadu jubileju. Šoreiz bez svinīga pasākuma un svētku tortes, tomēr ar atmiņām par divdesmit gados paveikto darbu, satiktajiem cilvēkiem un daudzajiem prieka brīžiem.

Lielas un nozīmīgas lietas notiek tieši tā un tieši tad, kad tām ir jānotiek. Izauklēta ideja, radošu cilvēku – domubiedru – grupa ar Imantu Ziedoni, Andru Konsti, Pēteri Pētersonu kā idejisko kodolu, sapratne un atbalsts no Rīgas domes puses, veidojot pirmo pašvaldības muzeju pilsētā. Cilvēki, kuri bija gatavi realizēt pārdrošu un skaistu ideju – veidot jaunu muzeju, kas kā pirmais tika atklāts 21. gadsimtā, veltīts pilsētas dzejniekam, sieviešu mīlulim Aleksandram Čakam. No izauklētas idejas līdz realizācijai pagāja laiks. 2000. gada 18. maijā – Starptautiskajā muzeju dienā – Aleksandra Čaka muzejs vēra durvis apmeklētājiem.

A. Čaka muzejs ir dzejnieka pēdējā dzīves vieta, kur viņš dzīvojis no 1937. gada līdz pat savai nāvei 1950. gadā. 1945. gadā uz dzīvi pie A. Čaka pārcēlās dzejnieka radiniece, otrās pakāpes māsīca Emīlija Briežkalne. Padomju laikā viņa dzīvoja divās no dzīvokļa istabām, bet pārējās istabas tika izīrētas. Lāčplēša ielas 48/50 nama 14. dzīvoklī dzīvojuši dzejnieki Valdis Rūja, Ausma Pormale, Māra Misiņa, Leons Briedis, rakstnieks un publicists Viktors Avotiņš, literatūrvēsturnieks Edgars Damburs un citi, uzturot spēkā literārās dzīves vērtības.

Muzejs dzīvo līdzi laikam, meklējot dažādus saskarsmes veidus, publicējot pētījumus un iepazīstinot interesentus ar krājuma kolekcijām. Dziesmas ar A. Čaka dzeju pieejamas audioierakstos. Atbilstoši 21. gadsimta prasībām ir radīts jauns skārienjūtīgs datu nesējs, kurš iepazīstina ar A. Čaka biogrāfiju, kā arī ir pieejams audiogids muzeja viesiem, kuri distancēti vēlas iepazīties ar muzeja ekspozīciju.

2020. gads mums visiem ir pārbaudījumu un jaunu iespēju gads, tādēļ muzeja dzimšanas diena tiks svinēta attālināti, bet no 19. maija muzejs būs pieejams interesentiem, ievērojot noteiktos ierobežojumus.